Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
National Geographic - Doğa Yaşam Dergisi
Ana Sayfa > National Geographic

National Geographic Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj National Geographic adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

National Geographic Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

National Geographic

Doğa Yaşam Dergisi

ANTARKTİKA DOSYASI

Kuzey ve Güney kutuplarının görsel hafızanızdaki karşılığında hakim renk beyaz değil mi? Bembeyaz hatta. Ufka doğru uzayıp giden sonsuz bir beyazlık. Kutuplara dair “soğuk” düşüncelerin kelimesel karşılıkları mı: Buz, buzla, buzul, buz havzası, buz saçakları. Soğuk.
Daha soğuk. Dondurucu soğuk.

Peki hep mi soğuk? Yanıt göreceli. Gezegenimizin hangi zamanlarından söz ediyoruz örneğin? Milyar milyar yıllar öncesi değil de, çok uzaklara gitmeden bir yorum mu? O zaman şöyle: Örneğin Antarktika’nın batı yakasında yıllık ortalama sıcaklık 1950’den bu yana yaklaşık 2,5 derece daha yüksek. Isınmanın kış aylarındaki karşılığı ise 5 derece gibi inanılmaz bir rakam.

Kabul edelim ya da görmezden gelelim (kabul etmeyelim gibi bir şık olmadığı için özellikle bu şekilde ifade ettim), iklim değişikliği hepimizin gözü önünde acı bir tarih yazıyor. Kimi yerleri kavuruyor, kimi yerleri sellere boğuyor, kimi yerlerde bahara ara bırakmadan bir kışa bir yaza atlıyor. Kafa karıştırıyor. Ama her nasılsa hâlâ bazılarımızı korkutmuyor. Bilim işte burada devreye giriyor. Yersiz korku ve abartının bilimde yeri yok. Bilim, milim milim ölçmeyi, verilerden hareketle öngörmeyi seviyor. Ama kimi durumlarda bazı gerçekler öngörülemez oluyor.

Bilimselliğin peşinde 129 yılı deviren National Geographic olarak bu sayıda, Antarktika Özel Dosyası ile karşınızdayız. Isınmanın görünür etkileri, olası gelecek öngörüleri, erime ve deniz suyu yüksekliğine dair varsayımlar, Antarktika’nın donma noktasının da altındaki sularındaki dev örümcekler, metrelerce uzunluktaki yapraklarıyla kelp ormanları, denizlaleleri, denizyelpazeleri ve bu saydıklarımızı ve hepimizi etkileyen ısınma izleyen sayfalarda.

Gezegenimize ve bize güzel bir gelecek dileğiyle...

Nesibe Bat

  • Arşiv Sayısı : 3
  • Son Sayı : Temmuz 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

National Geographic Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017