Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Otohaber - Otomobil Araba Dergisi
Ana Sayfa > Otohaber

Otohaber Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Otohaber adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Otohaber Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Otohaber

Otomobil Araba Dergisi

ŞİRKET ARAÇLARI VE SAYGINLIK

Şirketlerin araç tahsis ettiği çalışanlarının trafik kurallarına uyup uymadığını denetlemesi şart.

Trafikte düzeni bozan ve sürekli tehlike yaratanları sırala deseler ilk sıraya ticari araç sürücülerini koyarım. Minibüs, kamyon, taksi ve otobüs sürücülerinin yarattığı tehlikeler ve yaptıkları kazalar zaten gazete ve televizyon kanallarında günlük haberlerin değişmez ögelerinden. Bu haberler verilmese de trafikte yaptıkları hatalarla sıkça karşılaşılıyoruz. Aşırı hız, sinyal vermeme, yakın takip, öndeki araçları taciz, yayalara yol vermeme, kırmızı ışıkta geçme vs. Ters yönde giren ve karşındaki aracın sürücüsüne “sen geri git, ben kargo aracıyım” diyene şahit oldum. Sanki ambulans ya da itfaiye aracı!

Bu güruhtan sonraysa şirket araçları geliyor. Birçoğunun üzerinde hangi şirkete ait olduğu belli olmasa da plakalarında eğer bir filo kiralama şirketinin adı veya logosu varsa, bir şirket aracı olduğunu anlıyoruz. Bu araçları kullananların önemli bir çoğunluğu üniversite mezunu. Bir kısmı orta ve üst düzey yönetici. Yani eğitimli ve tecrübeli kisiler. Ama bakıyorsunuz, emniyet şeridi kullananlar arasında önemli bir bölümü, kravatlı, takım elbiseli ya da döpiyesli bu kisiler oluşturuyor. Araçta standart olarak bluetooth araç kiti olsa da cep telefonları ellerinde. Belli ki toplantıya yetişecekler, makas atarak gitmekten ya da hız sınırını asmaktan çekinmiyorlar. Oturup konuşsanız, her şeyden haberdar, her konuda ahkam keser, gelişmiş ülkeleri över ama trafikte üçüncü dünya ülkesi vatandaşı gibi davranmaktan çekinmez. Ben buna trafik ahlaksızlığı diyorum.

Tabii bir de üzerinde marka ya da firma logosu olan araçlar konusu var. Marka imajı ya da saygınlığı sadece ürün ya da hizmet kalitesiyle bağlantılı değildir. Toplum hayatına verdiği değeri de hissettirmesi gerekir; sosyal sorumluluk projeleri gibi. Trafikte üzerinde marka logosu taşıyan bir aracın sürücüsü hata yaptığında, o markanın imajı da yara alıyor. En azından benim açımdan. O şirketin aracını kullanan sürücünün eğitimsiz olması da hatalar yapması da o şirketin eksikliğidir. Araçların arkasına, çoğunlukla bir rakamı silinmiş, telefon numaraları yazmak bu eksikliği gidermez!

Halit Bolkan

  • Arşiv Sayısı : 32
  • Son Sayı : Ağustos 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Otohaber Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017