Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Otomasyon - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > Otomasyon

Otomasyon Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Otomasyon adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Otomasyon Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Otomasyon

Sektörel Dergisi

Endüstriyel İşletme ve Makinalarda Emniyet

Makinelerde emniyet, makinelerin mekanik, elektriksel ya da elektronik kontrolle ilgili açıklarından meydana gelebilecek kazaları ortadan kaldırmaya yönelik yapılan tüm işlemleri kapsıyor. Ağırlıklı olarak emniyet kelimesi aklımıza mekanik tedbirleri getiriyor. Makineler mümkün olduğunca hızlı çalışmak zorunda olduğundan ve çalışabilmeleri için de genellikle bir operatör gerekeceğinden alınan mekanik tedbirler çoğunlukla üretimin hızını düşürüyor. Asıl önemsenmesi gereken nokta, makineye 'acil dur' komutu geldiğinde makinenin durup durmayacağı oluyor. İşte bu noktada kullanıcıyı bekleyen önemli riskler var. Özellikle metal işleyen tehlikeli makinelerde oluşabilecek emniyet açıkları ciddi kazalara neden oluyor. Bununla birlikte sadece makineleri acil olarak durduran bir sistemin olması yetmiyor. Sistemin çelişki durumunda makineyi hiç çalıştırmayarak kazayı olmadan önlemesi gerekiyor. Bu nedenle de mekanik tedbirlere elektrik ve elektronik yapıyı içeren tedbirlerin eklenmesi riskleri minimize etmemize yardımcı oluyor. Kumanda sisteminin ona göre yapılandırılması, makas, pres, giyotin, testere gibi makinelerin farklı yönlerden incelenerek tüm donanımın uygun hale getirilmesi endüstriyel işletmelerde makinaların emniyet için büyük önem taşıyor.

Günümüzün küreselleşen üretim ortamında farklı ve gittikçe karmaşıklaşan zorluklar, üretim verimliliğini daha da zorlaştırıyor. Otomasyon teknolojisinin makine çalışma süresini veya kullanılabilirliğini önemli ölçüde iyileştirebileceğine ve servis maliyetlerinin yanı sıra üretim sürecinin aksama durumunu azalttığını biliyoruz. Bu bağlamda, üretim hatları sürekli daha modüler, akıllı, kişiselleştirilebilir ve haberleşebilir olmaktadır. Ancak eksik olan şey tamamlayıcı emniyet cihazları, haberleşme ara yüzleri, kullanıcı yazılımı ve emniyet sertifikasyon belgelerini içeren doğru emniyet stratejisidir. Makinelere olan eğilim artmaya devam ederken, onları koruma yollarının da sürekli olarak geliştirilmeleri gerekmektedir. Güvenli hareket kontrolü, riskleri en az seviyede tutmayı sağlarken, sadece otomatik olarak yönetilen sistemleri değil aynı zamanda sabit uygulamaları daha verimli hale getirmeye olanak sağlıyor.

Gelecek sayıda görüşmek üzere...

  • Arşiv Sayısı : 43
  • Son Sayı : Kasım 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Otomasyon Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016