Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Otomasyon - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > Otomasyon

Otomasyon Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Otomasyon adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Otomasyon Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Otomasyon

Sektörel Dergisi

OTOMASYONDA AKILLI KONTROL TEKNOLOJİLERİ

Rutin proseslerde insan müdahalesi gerektirmeyen teknolojiler birbirini tamamlayacak şekilde gelişmeye devam ediyor. Başta hareketi kontrol eden ürün ve sistemler olmak üzere, hemen her gün ‘daha akıllı’, ‘daha inovatif’ yenilikler karşımıza çıkıyor. Birçok tuşla ya da birbirini takip eden aşamalarla gerçekleştirilen kontroller şimdi tek bir tuş ya da yazılım desteği ile gerçekleşebiliyor. İnsanın komutuna gerek kalmadan, bir üretim bandındaki hata giderilebiliyor. Sensörlerle donatılmış, özel yazılımla geliştirilmiş robot ünitesi sıra dışı bir durumla karşılaştığında operatörün devreye girmesine gerek kalmadan çözüm üretebiliyor.

Mekatronik mühendisliğinin geliştirdiği hareket kontrol üniteleri daha kompleks yapılara dönüşürken, RFID teknolojisi sayesinde kontrol kabiliyetleri de gelişiyor. Önümüzdeki süreçte insanların kontrol teknolojilerindeki iş yükü hızla azalırken, daha basit kontrol teknolojileri de yükselişe geçecek.

Gelişen ve değişen dünya pazarlarında teknolojinin ilerlemesiyle, endüstriyel ürünlerin nitelik ve işlevlerinde de önemli değişiklikler meydana geliyor. Hızla gelişen teknoloji ve sürekli değişen pazar koşulları, daha ekonomik ve kaliteli ürünler isterken; müşteri beklentileri ise daha esnek ve çok işlevli ürünler yönünde gelişmiştir. Müşterilerin hızla değişen istekleri ve yoğun pazar rekabeti sonucu, ürün ömürleri çok kısalmıştır. Böylesine çetin koşullar karşısında alışılmış tasarım ve imalat teknolojileri yetersiz kalmış, bu ihtiyacı gidermek üzere yeni kavram ve yöntemler doğmuştur. Bunlardan biri de endüstriyel otomasyon kavramıdır.

Endüstriyel otomasyon kavramı, özellikle tasarım felsefesini ve mühendislik eğitimini etkilemiş, endüstriyel teknoloji üretimi ve mühendislik eğitiminde önemli değişikliklere neden olmuştur. Robot teknolojisinin her alanda yaygın şekilde kullanıldığı günümüzde, endüstriyel otomasyon, teknolojinin bir gereği hatta zorunluluğu haline gelmiştir. Bu teknolojilerden yararlanan ve kendine yatırım yapan firmalar rekabet koşulları içerisinde üretimlerine inovasyon getirebilecekler.

Gelecek sayıda görüşmek üzere…

  • Arşiv Sayısı : 46
  • Son Sayı : Şubat 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Otomasyon Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017