Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Otomasyon - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > Otomasyon

Otomasyon Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Otomasyon adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Otomasyon Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Otomasyon

Sektörel Dergisi

ATIK SU ENDÜSTRİSİ

Dünya nüfusu ve sanayinin artış ile; su kaynaklarının hızla tükenmesine, yeraltı, su kaynakları ve denizlerimizin yoğun bir biçimde kirlenmesine yol açmıştır. Su, yaşam için en temel gereksinimdir. Buna karşın yaklaşık 900 milyon kişinin temiz suya erişimi yok. Her yıl yaklaşık 3.6 Milyon insan kirli su kullanımı sonucu yakalandıkları hastalıklardan ötürü ölüyor. Dünya’nın varlıklı kesimlerinde insanlar henüz susuzluk ile tanışmamış olsalar bile temiz su kaynaklarının hemen hemen her yerde hızla tükendiği birçok çalışma tarafından belirtiliyor. Atık su arıtma, gün geçtikçe hızlı bir şekilde kirlenmekte olan temel yaşam kaynağı suyun evsel veya endüstriyel amaçlarla kullanıldıktan sonra ıslah edilmesi işinin genel adı.

Atık suyun niteliğine göre kullanılacak arıtma prosesleri de farklılık gösteriyor. Atık su içerisinde bulunan çözünmüş organik maddelerin bakteriyolojik faaliyetler sonucu giderilmesi için biyolojik arıtma tesisi, atık su içerisinde çözünmüş veya askıda bulunan ve yerçekimi etkisi ile çökelmeyen maddelerin çökeltilerek sudan uzaklaştırılması için kimyasal arıtma tesisi, suyun içerisinde bulunan ve kendiliğinden çökebilen katı maddelerin atık sudan uzaklaştırılması için fiziksel arıtma tesisi tercih edilmelidir. Bu prosesler ayrı ayrı kullanılabileceği gibi birbiri ardına gelecek şekilde de kurulabiliyor.

Endüstriyel atık su arıtımı öncelikle atık su karakteristiğinin belirlenmesi ve en uygun arıtım maliyetli endüstriyel atık su arıtma tesisi kurulması için fizibilite çalışması yapılmalıdır. Fizibilite çalışmaları içerisinde karakterizasyon çalışması, proses seçimi temel ve detay mühendisilik hesaplamaları büyük önem taşıyor. Endüstriyel atık su arıtma işlemi atık su kaynağındaki kirletici miktarı ve konsantrasyonu ile su kirliliği kontrolü yönetmeliği ilgili deşarj standartları dikkate alınarak bu deşarj standartlarını sağlayacak şekilde yapılmalıdır.

Gelecek sayıda görüşmek üzere…

  • Arşiv Sayısı : 47
  • Son Sayı : Mart 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Otomasyon Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017