Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Otomasyon - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > Otomasyon

Otomasyon Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Otomasyon adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Otomasyon Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Otomasyon

Sektörel Dergisi

PROSES GÜVENLİĞİNİN ÖNEMİ

Proses güvenliğinin temelini yenilikçi tasarım ve proses ekipmanları oluşturur. Endüstriyel prosesler riskler barındırır ve çevre veya insanlar açısından ciddi sonuçlar doğurabilecek olaylara neden olma olasılıkları doğurur. Proses üreticileri potansiyel riskleri öngörebilmeli ve gerektiğinde risk engelleme önlemleri alabilmelidir. Temel proses kontrolünden, emniyet enstrümanlı sistemlere kadar tüm proses yönetimi sistemlerinin güvenilir biçimde çalışabilmesi için kullanılan ekipmanlar da güvenilir olmalıdır. Bu nedenle yapılan her işte ve üretilen her üründe ilk öncelik güvenlik olmalıdır.

Proses endüstrisinde fabrika hasarının önlenmesi, üçüncü kişilerin maddi zararı, çevre halkının yaralanma ve ölümlerinin önlenmesi ile doğal çevrenin/hayatın zarar görmesinin önlenmesini de kapsamaktadır. Çünkü proses endüstrisindeki kazaların sonunda, birçok zehirli gazların salınımı/ kaçağı, yıkıcı etkisi olabilecek miktarda yüksek enerji çıkışı ile tüm çalışanların ve bölgede oturanların can güvenlikleri etkilenebilir. Bu bağlamda, proses güvenliğinden sorumlu teknik personellere büyük görevler düşüyor. İyi mühendislik çözümlerinin uygulanması, etkin ve güvenli bakım faaliyetleri, güvenli operasyon ve üretim metotları, çalışanların işe uygun hazırlanması tehlikelerin oluşmasındaki etkileri minimize etmemize yarayacak adımlardır.

Proses Güvenliği Yönetimi şirketlerin güvenlik kültürü ile ortak olarak yönetilmeli ve şirket ihtiyaçlarına göre sürdürülebilir uygulamalar olarak hayata geçirilmelidir. Proses Güvenliği Yönetimi moda bir yönetim sistemi olarak algılanmamalı, şirket uygulamalarının bütününe entegre edilmelidir. Unutulmamalıdır ki meydana büyük endüstriyel kazalar, dünya üzerinde büyük etkiler ve etkilenen insanlar üzerinde de kalıcı kronik etkiler bırakıyor.

Gelecek sayıda görüşmek üzere…

  • Arşiv Sayısı : 49
  • Son Sayı : Mayıs 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Otomasyon Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017