Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Otomasyon - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > Otomasyon

Otomasyon Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Otomasyon adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Otomasyon Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Otomasyon

Sektörel Dergisi

ENDÜSTRİ 4.0 İLE ÜRETİM ÇAĞI DEĞİŞİYOR

Aygıt ve makinelerin birbirleri ile iletişimini evrimleştiren dijital devrim olarak tanımlanabilecek “nesnelerin interneti” kavramı, Endüstri 4.0’ın da temel dinamiğini oluşturuyor. Bilişim teknolojilerini operasyon teknolojileri ile bağlayan otomasyon çözümleri sayesinde şirketler karlılıklarını arttırırken, maliyetlerini düşürüyor. Üretimin rönesansı olarak kabul edilen dördüncü sanayi devrimi Endüstri 4.0 ile birlikte siber fizik sistemlerin devreye gireceği zamanların da başlangıcındayız. Endüstrinin yeni çağı, yani Endüstri 4.0 ile de bu devrimlerin dördüncüsünün yola çıktığını görüyoruz. Dünya, birbirine bağlı süreçlerin iletişim halinde olduğu, internet üzerinde bağlı nesnelerin veri toplayıp üretim sürecini tamamen değiştirdiği, makinelerin insanlarla etkileşimini öne çıkaran yeni bir endüstriyel dönemin eşiğinde bulunuyor. 2010 yılından günümüze entegrasyon ve optimizasyon tüm ürün tasarım süreçlerine dahil edildi. 2030 yılına kadar ise Endüstri 4.0 ile siber fiziksel sistemlerin self optimizasyonunun gerçekleştirilmesi planlanıyor. Endüstri 4.0 olarak adlandırılan bu yeni devrim, kendi kendini düzenleyebilen, otonom üretim sistemleri ve değer zincirindeki tüm adımlar arasında kapsamlı ağ iletişimi ile desteklenen bir çözüm yaklaşımını vaat ediyor. Yazılımlar ve otomasyonlarla teknolojiyi üretim süreçlerine dahil ederek, özetle üretimde dijitalizasyonu beraberinde getiriyor.

Makinelerin akıllanacağı; makine, tesis, filo ağının gelişmiş sensörler, kumandalar ve yazılım uygulamaları kullanılarak yeni biçimlerde birbirine bağlanacağı ve insanların da bu makine ve sistemlere uzaktan bağlı olmasının sağlanacağı bir dönemden bahsediyoruz. Yeni sanayi devrimi ile tedarik zinciri, müşteriden tedarikçi ağına tüm süreci kapsayan bütünleşik bir çözümle ele alınmaya başlayacak. Ürünün tüm yaşam döngüsünü kapsayan süreçte müşteri ve tüketiciler de sisteme dahil edilecek, ürünle ilgili beklentilerini iletebilecek. Akıllı üretim süreçleri, akıllı ürünler ve uzaktan müdahale edilebilir sistemler esneklik sağlayacak; müşterilerin de sisteme entegrasyonu ile müşteri istekleri doğrultusunda, düşük maliyetlerle özelleştirilebilen ürünler üretilecek.

İleri teknoloji, sanal süreçler ve yüksek optimizasyon sunan Endüstri 4.0, ekonomik büyüme, istihdam, sosyal istikrar, kalıcı değer, iş güvenliği ve daha fazla verimlilik, dolayısıyla yüksek yaşam standartları sağlamak için ürünün tasarımından servisine kadar tüm aşamalarda maksimum verimlilik ve üretkenlik sağlama potansiyeli taşıyor.

Gelecek sayıda görüşmek üzere…

  • Arşiv Sayısı : 51
  • Son Sayı : Temmuz 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Otomasyon Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017