Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Para - İş Dünyası Dergisi
Ana Sayfa > Para

Para Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Para adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Para Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Para

İş Dünyası Dergisi

Çığşar kirazının alameti farikası*

BURASI bir yayla. Adana – Kahramanmaraş arasında. Coğrafi olarak Kahramanmaraş Andırın’a bağlı. Yaklaşık bin 700 rakımlı. Florası muhteşem bir vadi. İklimi harika.

Yaylada Avşar aşiretinin kolları ikamet ediyor. Yüzlerce hatta binlerce yıl öncesinin (Orta Asya) geleneklerine göre yaşıyorlar. Yaylanın en ünlü köyü (mahallesi) Çığşar.

Çığşar aynı zamanda yörenin hatta Türkiye’nin en zengin köymahallelerinden biri. Çevre köylere de iş fırsatı sağlıyor. Köyün özelliği, Türkiye’de kiraz hasadının en son yapıldığı yer olması. Hani ‘son elveda’ denir ya işte o sınıfa giren bir kiraz.

Gerçi siz bu kirazı pek göremezsiniz. Sofralarınıza gelmez. Çünkü neredeyse tamamı ihracata gidiyor. Hasat mevsimi geldiğinde, yani bu günlerde Çığşar’ın sokakları tır garajına döner. İhracatçı firmaların tırları sokaklarda tren katarı misali kuyruk oluşturur.

Çünkü bu kiraz dünyanın en kaliteli kirazlarından biri olarak gösteriliyor. Napolyon tarzı iri görünümlü yani kalibresi yüksek bir ürün. Ancak bu kirazın en farklı yanı, aroması. Harika bir lezzeti var.

Pazarlaması da başarılı olunca İngiltere Kraliyet ailesinden Rusya’ya, AB ülkelerinden Ortadoğu’daki zengin pazarlara geniş bir coğrafyada büyük talep görüyor.

Ağustos ayının üçüncü haftası gibi hasadı başlayan kiraz aynı zamanda müthiş bir istihdam kaynağı. Tıpkı fındık, pamuk ve çayda olduğu gibi bu kirazın hasat zamanı da çevre köyler hatta ilçelerden Çığşar’a iş gücü akını başlar.

Evet, yıllar önce başlayan bir proje Anadolu’nun bir dağ köyünün kaderini değiştirdi. Hayvancılıkla uğraşan Çığşar köylüsü kiraz sayesinde büyük bir başarıya imza attı. Zenginleşti. Köylüler birlik olup iklimlerini paraya çevirerek örnek bir dönüşüm gerçekleştirdi.

Tüm Anadolu coğrafyası için örnek olacak mucizevi bir hikaye bu. Hatta üniversitelerde ders olacak türden bir başarı öyküsü. Çünkü göç veren Anadolu coğrafyasında bu tür başarı öykülerine çok ama çok ihtiyaç var. Bu nadide ürünün en önemli eksiği ise bir markasının olmaması.

Köylüler birleşmiş kendi kendini satan bir kiraz üretmiş. Oysa birileri bu kirazı tek bir marka altında satmak için liderlik yapsa Çığşar kirazı küresel bir markaya dönüşebilir.

Çığşar kirazı pazarda ilk değil. Tek de olmayacak. Ancak en iyisi olma konusunda iddialı. Ve tabii üretim sezonunun cazibesi ona rakiplerinden birkaç adım önde olma şansı veriyor. Bu da pazarlama olarak çok önemli bir fark. Tam da bu nedenle öyle karmaşık pazarlama taktiklerine gerek olmadan kendi kendini satıyor.

Buna ilave edilebilecek basit bir yol haritası ile çok daha vazgeçilmez bir marka olabilir.

İyi haftalar dileğiyle…

Oğuz Demir

  • Arşiv Sayısı : 85
  • Son Sayı : 20-26 Ağustos 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Haftalık

Para Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017