Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Para - İş Dünyası Dergisi
Ana Sayfa > Para

Para Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Para adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Para Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Para

İş Dünyası Dergisi

Gözlemleyin, söyleşin, okuyun”

ŞU sıralar ‘hedef kitle’ sözü dillerden düşmüyor. Hangi toplantıya gitseniz, hangi uluslararası konuşmacıyı dinleseniz hep aynı yerden konuyu bağlıyorlar. Başarı öykülerinin neredeyse tamamında yine benzer örnekleme geliyor önümüze.

Hedef kitleyi tam 12’den vurmak için insanı, insanımızı tanımak gerekli. “O”nun ne düşündüğünü, ne istediğini bilmeden bir iş yaptığınızda akıntıya kürek çekme riski çok yüksek. Üstelik hedefteki kitle biraz da maymun iştahlıysa, nabız tutmak iyice zorlaşır. Günümüzde hedef kitleyi tanımak için büyük paralar harcanıyor. Kamuoyu ve pazar araştırma şirketleri talep analizleri için kapsamlı çalışmalar örgütlüyor. Sosyologlar, kimlik analizleri yapıyor.

Oysa insanı tanımak için iki yer var; ev ve evin dışarısı. Kentlerin yürekleri sokaklarda atar. Sokaklardaki, caddelerdeki, alışveriş merkezlerindeki insanın ne istediğini bilemezseniz her hangi bir işte hedef tutturmanız çok zordur. Tabii ki yön ve hedef belirlerken kitaplar, araştırma raporları ve analizler de gerekli. Ancak masa başından sokağa inmediğiniz takdirde olan bitenlerin önemli bir bölümünü ıskalayabilirsiniz.

Bulunduğu ülkeyi, sokakları, halkını tanıyanlar başarılı olur. En basitinden Ertem Eğilmez filmleri hala geniş kitlelere hitap ediyor. Nedeni ortada. İstanbul’u sokakları, çarşıları ve kahveleri ile tanıdığı için. Büyük kentin kalıcı değerlerini yansıttığı için. Çok tutan reklamcıların başarısının temelinde de sokaklardaki hayatı bilmeleri yatar. Yerli dizilerin yüksek reytinglere ulaşması da aynı nedene dayalıdır.

Topluma ve ekonomi hayatına yön verenlerin monoton bir hayat çizgisine saplanıp kalması en büyük tehlikedir. Mesleği iletişim, reklamcılık ve halkla ilişkiler olanlar hep aynı ev-iş-restoran şeytan üçgenine düşerlerse yeni eğilim ve tercihlerden koparlar. Özel otomobilinde yalnız gezen ya da örneğin bir maça gittiğinde kendi mesleğinden olanlarla tribünde oturanlar toplumdan kopar. Bir medya mensubunun yoksulluğu ve lüksü yaşayan, soluk alan mekanlardan caddelerden kopması hayatı birkaç toplantı üzerine oturtması hayat damarlarının kesilmesi anlamına gelir. Hedef kitlesini gerektiğinde bir alışveriş merkezinin kapısında gözlemeyen işadamları da ürettikleri malı kolay kolay satamaz. Günlük hayat ve insan davranışlarındaki değişimi yakalamak için gözlem çok önemlidir. Ünlü işadamımız Vehbi Koç’un en belirgin özelliklerinden biri olarak gözlem gücü gösterilir.

Sokaklardan kopmanın cezası ise pazar payının azalmasıdır. Bir sendikanın üye sayısı azalıyorsa, tezgah başındaki işçinin özlem ve istemleri ile yöneticilerin hedefleri arasında muhakkak bir uyumsuzluk vardır. Muhalefetteki bir partinin oy oranı artmıyorsa taban ile tavan arasındaki iki yönlü iletişimde bir tıkanma var demektir. İktidardaki bir partiye verilen seçmen desteğinin azalması da bu tıkanmadan kaynaklanır. Demokrasi ancak geniş kitlelerin gönüllü katılımıyla kökleşebilir. Bunun yolu da yine sokaktan ve meydanlardan geçer.

Kısacası, hayat bilgisi derslerinin her yaşta öğrenildiği yerler sokaklardır. Son bir not; Para Dergisi ekibi olarak “gözlemleyin, söyleşin, okuyun ve araştırın, not alın ve değerlendirin...” sözünü sayfalarımıza yansıtmaya çalışıyoruz.

İyi haftalar dileğiyle...

Oğuz Demir

  • Arşiv Sayısı : 47
  • Son Sayı : 27 Kasım-3 Aralık 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Haftalık

Para Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016