Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Para - İş Dünyası Dergisi
Ana Sayfa > Para

Para Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Para adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Para Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Para

İş Dünyası Dergisi

Kapsamlı sanayileşme programı şart

TÜİK verilerine göre, Türkiye yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 büyüdü. Bu oran ülke ekonomisinin geleceği için oldukça önemli. Ancak büyümenin kalıcı ve sürdürülebilir olması için yatırımlarda ekonominin teknolojik yoğunluk ve yapısının yükseltilmesi gerekiyor. Bunun için de hem yatırımların köklü bir şekilde artması hem de bu yatırımların yüksek ve ortanın-üstü teknoloji yoğunluğuna sahip olması lazım. Cari açık ancak bu şekilde köklü olarak azaltılabilir. Halen ekonominin teknolojik düzeyi konusunda önemli sorunlar var.

Yeni açıklanan İSO 500 araştırmasına göre, üretimin sadece ve sadece yüzde 3.7’si ileri teknoloji yoğunluğuna sahip. Bu oran hükümetin 2017 programında yüzde 4.2, Dünya Bankası istatistiklerinde ise yüzde 2 düzeyinde. Sanayinin süper ligi diyebileceğimiz bu grupta yer alan üretimin oranı örneğin İspanya’da yüzde 7, Brezilya’da yüzde 12, Bulgaristan’da yüzde 8, Güney Afrika’da yüzde 6, Yunanistan’da yüzde 11, Mısır’da yüzde 1, Güney Kore’de yüzde 27, Çin’de yüzde 26 düzeyinde.

2020’ye kadar bu oranı yüzde 7’ye yükseltecek önlemlerin alınması gerekiyor. Bize göre önümüzdeki dönemde hükümet ulaştırma yatırımları ve Kanal İstanbul gibi masraflı projeler yerine daha çok yüksek teknoloji yatırımlarına yönelmeli. Bu yatırımlara devlet de yüzde 49 veya 51 oranında ortak olabilir. Oluşturulacak yeni tür KİT’ler, iyi denetlendiği takdirde Türkiye ekonomisini orta gelir tuzağından kurtarabilir.

Yine İSO 500 listesinde otomotiv ve elektrikli makineleri içeren ortanın üstü veya orta yüksek teknolojili şirketlerin payı yüzde 19.5, hükümetin 2017 programında ise yüzde 25.2 oranında. Son yıllarda artış eğiliminde olan bu oranın 2020’ye kadar beşer puan artırılması cari açığı da geriletebilir.

Bizim görüşümüze göre, halen üretimin yaklaşık yüzde 38’ini oluşturan düşük teknolojili sektörlerin (gıda, tekstil, mobilya) oranını da yüzde 30’un altına düşürecek kapsamlı bir yeniden sanayileşme programı hazırlanmalı.

Yukarıdaki rakamların ışığında son göstergeleri yorumlarsak…

 Büyüme oranının yüksek çıkması devletin ve tüketicilerin harcamalarından kaynaklansa da oldukça olumlu bir olay. Ancak bir süre sonra vergi ve kredi garantisi konusundaki teşviklerin etkisinin azalacağı dikkate alınarak daha köklü önlemler alınmalı.

 Yılın ilk çeyreğinde yatırımlardaki artış yüzde 2.2 gibi diğer kalemlere göre düşük bir düzeyde kaldı. Bu oranın yükseltilmesi gerekiyor.

Dünya ve AB üyesi ülkelerin ekonomilerindeki iyileşme ihracatı artırıyor. Ortadoğu ülkelerine yönelen ihracatta da artış var. Ancak ihracatı 160 milyar doların üstüne çıkarıp sonraki yıllarda istikrarlı artışa geçirmek için yeni önlemlere ihtiyaç var.

 Nisan-haziran döneminde büyüme oranı bir miktar gerilese de üçüncü çeyrek oranı yine yüksek çıkabilir. Çünkü geçen yıl 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle ekonomi bir süre duraklamıştı. Baz etkisi bu yıl oranı yükseltebilir.

 Dördüncü çeyrek de yüzde 3 dolayında açıklandıktan sonra yılın tamamında yüzde 4 dolayında bir büyüme oranı gerçekleşebilir.

Son bir not da TCMB ile ilgili. Son PPK toplantısında açıklanan kararlar ışığında yorumlarsak, bize göre yeni TCMB Başkanı’nın politikaları Erdem Başçı’dan farklı değil. Halen uyguladığı para ve kredi politikası ile yıllık enflasyonun yüzde 8’in altına düşmesi çok zor.

İyi haftalar dileğiyle…

Oğuz Demir

  • Arşiv Sayısı : 76
  • Son Sayı : 18-24 Haziran 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Haftalık

Para Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017