Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
PCnet - Teknoloji Bilişim Dergisi
Ana Sayfa > PCnet

PCnet Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj PCnet adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

PCnet Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

PCnet

Teknoloji Bilişim Dergisi

İnternetin ilk günahı

Amerika merkezli The Atlantic dergisinin sitesinde 14 Ağustos 2014’te “internetin ilk günahı” başlıklı bir yazı yayımlandı (bitly.com/gunah229). O yazıyı yazan Ethan Zuckerman, 90’lı yıllarda çok kötü bir şey yapmıştı: Bugün “açılır pencere” (pop-up) dediğimiz şeyleri icat eden oydu. Yazı oldukça uzun ama Zuckerman’ın yazdığı bir cümle, aslında her şeyi özetliyor: “Özür dilerim.”

İnternet, bilginin ve eğlencenin bol olduğu bir memleket; ama güzelliğiyle övünülecek bir yer değil. 90’lı yıllarda tek tük karşımıza çıkan açılır pencere reklamları artık tek derdimiz olmaktan çok uzak. Çoğu daha fazla para kazanmak üzerine kurulu bir sürü yöntem, sanal dünyada hiç durmadan canlarımızı sıkıyor, bizi rahatsız ediyor, belki de verilerimizi veya paramızı kaybetmemize yol açıyor. İnternet reklamcılığı giderek daha sinir bozucu hale geliyor. 90’ların o en büyük günahı, bugünkü dertlerimizin neredeyse en önemsiz olanı.

Bu ayki kapak konumuzda internetteki rahatsız edici ve tehlikeli her şeyi ortadan kaldırarak internette daha huzurlu biçimde gezinmenin yollarını anlattık. Bu yöntemlerden bazıları, web sitelerindeki reklamları kaldırmayı da içeriyor. O reklamların birçok sitenin tek gelir kaynağı olduğunu biliyoruz elbette. O yüzden benim önerim, istisnasız tüm reklamları engellemek yerine yalnızca en rahatsız edici olanlardan kurtulmak. Örneğin ben, kullandığım reklam engelleme eklentisi uBlock Origin’de “.tr” ile biten alan adlarını beyaz listeye ekledim. Böylece Türkiye kökenli birçok sitede reklamları görüyorum. Hoşuma giden diğer siteleri de 1-2 sayfa gezdikten sonra beyaz listeye eklemeyi alışkanlık haline getirdim. Akıl sağlığımı korurken olabildiğince ahlaklı davranmanın en iyi yolu, sanıyorum ki bu.

İnanıyorum ki kapak konumuzdaki 23 öneri ve bu ay sayfalarımızda yer bulan birçok konu, bizim memlekette, yani internette sizin de akıl sağlığınızı korumanızı sağlayacak.

Selim Şumlu

  • Arşiv Sayısı : 58
  • Son Sayı : Ekim 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

PCnet Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016