Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Şemsiye - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > Şemsiye

Şemsiye Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Şemsiye adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Şemsiye Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Şemsiye

Sektörel Dergisi

Trafik prim artışına ‘avukat’ etkisi

TRAFİK sigortaları fiyatlarını artıran birçok etken var, ama en önemlileri bedeni ve maddi tazminatlar. Maddi tazminat dediğim, kaza sonucu oluşan yedek parça ve işçilik ücretleri. Bedeni tazminatlar ise kaza sonucu yaşamını yitiren, yaralanan, sakat kalanlar için ödenen tazminatlar. Maddi hasarlarda suistimal (sahtekarlık) yoksa kimse mağdur edilmiyor. Bedeni tazminatlar konusunda artık yeni kanun var. Mağdur ve yakınları önce sigorta şirketine başvuruyor, ödenecek tazminattan memnun kalmazsa mahkemeye başvurabiliyor. Mağdur olay sonrası tespit edildiğinde inanın sigorta şirketleri hemen tazminatı ödeyip dosyayı kapatmak istiyor. İş mahkemeye gittiğinde de aynı durum geçerli.

Söyleyeceklerim avukatlar arasında genelleştirilmemeli ama bazı avukatlar, parayı ödemek isteyen bir taraf varken işi hemen icraya götürüyor. Ödenecek tazminat ise iddialara göre yüzde 30 artıyor. El insaf... Adam gel parayı al diyor, sen işi en az altı ay daha uzatıyorsun. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu'na bunun doğru olup olmadığını sormak lazım. Çünkü vatandaşın hakkını korumak için sigorta sektörü ile ilgili her kanun hakkında dava açıyorsunuz, işin bir de bu tarafına bakın lütfen.

Çürük yumurtalar ayrılmalı…

Geçtiğimiz ay içerisinde bir sigorta şirketinin yurtdışı gezisine katıldım. Başarılı acenteleri ödüllendirmek için düzenlenmiş bir gezi, fakat orada yetim çocukların ağırlıklı olduğu okula da yardım organize edilmişti. Bu nedenle şirketin üst yöneticilerinden bazıları da gezideydi. Bu geziyi Facebook hesabımdan paylaştım. Altında bir avukatın yorumu dikkatimi çekti. Aynen şöyle: "Bu hafta kararları icraya koyamadan yetişemediniz, acaba ne oldu bu gariplik niye diyordum meğer gezideymiş şirket yöneticileri." Eh artık ne diyeyim... Sonra vatandaşlarımız da artan fiyatlara haklı olarak itiraz ediyorlar. Bu fiyatların neden arttığı konusunda sadece bir örneği sizinle paylaşmak istedim. Sayın Feyzioğlu, bu örneğe "doğrudur ne ise hakkımız alacağız tabii" diyorsanız diyecek bir şeyim yok. Ama doğru değil bu yapılanlar diyorsanız, aranızdaki çürük yumurtaları temizleyin lütfen.

Axa Sigorta müşteri memnuniyet skorunu yükseltti

AXA Sigorta, müşterilerinin memnuniyetini ölçen müşteri memnuniyeti skorunu (CSAT) bu yıl yüzde 85.6’ya çıkardı. Axa Sigorta Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Özer Şimşek, “Müşteri memnuniyeti sonuçlarımıza bakıldığında son 5 yıldır, hiç yüzde 80’lerin altına düşmediğimiz gibi, yüzde 87 gibi oranları konuşuyoruz. Axa Sigorta olarak yarının müşterisine hizmet etmeye hazırız ve bu doğrultuda dijital dönemin sunduğu tüm fırsat ve imkânları kullanıyoruz” dedi.

Ray Sigorta’da KOBİ’ler poliçesini kendi oluşturuyor

RAY Sigorta, ‘KOBİ Sorumluluk Sigortası’ ile KOBİ’leri koruma altına alıyor. İşletmeler istedikleri riskleri seçerek sigorta poliçelerini kendileri oluşturuyorlar. İhtiyaç duydukları teminatlar›, istedikleri limitlerle poliçelerine dahil edebilen KOBİ’ler, kendileri için potansiyel riskler dahilinde olmayan teminatlar için boş yere para vermekten kurtulmuş oluyor. Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan, yenilikçi ürünü Ray Sigorta KOBİ Sorumluluk Sigortası’nın KOBİ’lere maliyet avantajı sağladığını vurguladı.

Groupama, ‘Kaskopel’ ile Opel marka araçları sigortalıyor

GROUPAMASigorta, Opel ile işbirliğine gittiği ‘Kaskopel’ ürünü sayesinde Opel marka araçlarına güvence sunuyor. Ürün ile ilgili konuşan Groupama Sigorta Genel Müdürü Ramazan Ülger, “Sigorta alanında kasko branşında sigortalıların en büyük beklentileri olası hasar durumlarında araçlarının değerini koruyacak teminatlara sahip olmak. Opel Kasko ile bu avantajlı teminatları müşterilerimize sunuyoruz” dedi.

Can Kantar

  • Arşiv Sayısı : 24
  • Son Sayı : Aralık 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Şemsiye Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017