Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Sofra - Yemek Mutfak Dergisi
Ana Sayfa > Sofra

Sofra Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Sofra adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Sofra Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Sofra

Yemek Mutfak Dergisi

Farkındalık alışkanlığınız olsun!

Bu ay beslenme alışkanlıklarınızı şöyle bir gözden geçirmenizi rica ediyorum… Sadece kişisel olarak değil, varsa beslenmesinden sorumlu olduğunuz kişilerin, hatta yakın çevrenizin de alışkanlıklarını gözlemleyin lütfen… Market sepetinizden başlayıp çekmecenizde-çantanızda bulundurduğunuz atıştırmalıklara, size uzatılan ikramları yanıtlama biçiminizden öğünlerinizi nasıl seçtiğinize kadar şöyle bir düşünün. Günlük koşturmaca içinde “doğru beslenme” ve “sağlıklı yaşam” adına bilinçli bir çabanız oluyor mu, yoksa sağlığınızı hoyratça kullanacak kadar müsrif misiniz hayata karşı?

Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü doktora öğrencisi, aynı zamanda Turkuvaz Dergi Grubu’nun Pazarlama Müdürü Gözde Güleryüz Türkel’in sürdürmekte olduğu tez çalışması ve bununla bağlantılı olarak düzenlediği anket sonuçlarını uzun zamandır merakla bekliyordum... “Çevre Dostu Tüketici Davranışları” konulu tez çalışmasında “Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları” bölümünden ortaya çıkan sonuçlar özellikle ilgi alanıma girdiği için ve yukarıdaki soruların karşılığını merak ettiğim için…

Çoğunluğu üniversite mezunu, 40 yaşın altındaki kadın ve erkeklerin bu anket kapsamında verdiği cevapların, hem sevindirici ama bazı noktalarda da endişe verici olduğunu söyleyebilirim.

Anket sonuçlarını incelediğimde ilk dikkatimi çeken, katılımcıların kolesterol oranı yüksek yiyecekler tüketmekten “kaçınmıyor” olmasıydı… “Kolesterolü yüksek gıdalar tüketmekten kaçınmam” diyenlerin oranı yüzde 64 olarak görünüyor, ki bence çok yüksek bir rakam! Bunun sebebi genç bir hedef kitle tarafından cevaplanması olabilir belki. Dolayısıyla “kolesterol” mevzunun, henüz ilgi alanlarına girmediğini varsayıyor ve kendilerine tez zamanda “farkındalık” diliyorum!

Bu arada genç bir kitle derken, ankete katılanların yüzde 74’ünün evli olduğunu da belirteyim. Yani bence bu demek oluyor ki belli başlı tüketim alışkanlıkları, yaşam düzeni oturmuş, bilinçli tercihleri olan kişilerden söz ediyoruz…

Diğer yandan, katılımcıların yüzde 51’i, yiyeceklerin yağ oranına da dikkat etmeden tüketiyor.

Kilosunu kontrol altında tutmak için yiyip-içtiklerine dikkat eden kitleye baktığımızda ise yüzde 45.9’u buna da dikkat etmiyor. Aynı kişiler, yani yine yüzde 45.9’luk bir kitle, tükettiği gıdaların içinde katkı maddesi olup olmamasına da takılmıyor!

Neyse ki anket sonuçları arasında sevindirici olanlar da var!

Örneğin, “yüksek oranda tuz içeren yemeklerden kaçınırım” diyenlerin oranı yüzde 58…

Tükettiği gıdalarda şeker oranına dikkat edenlerin oranı da sevindirici: Yüzde 64.

Katılımcıların yüzde 78’i ise “tükettiğim gıdaların vitamin ve mineral değerlerine dikkat ederim” demiş.

“Doğru ve dengeli beslenmenin sağlıklı yaşam için gerekliliğini” söyleyenlerin oranı yüzde 80 gibi görünse de bunu hayata geçirip geçirmediklerini bilemiyoruz tabii…

“Egzersiz yapmak sağlıklı yaşam için gereklidir” diyenlerin oranı da yüzde 90 olarak görünüyor. Bunu yaşam şekline dönüştürenlerin aynı çarpıcılıkta olmadığını tahmin etmek pek de zor değil!

Son iki madde hakkında kadınların erkeklerden daha dikkatli özenli olduğunu da belirteyim.

Uzun lafın kısası… Hepimizin beslenme alışkanlıklarını, bilinçli ya da bilinçsiz yaptığımız tercihleri bir kez daha gözden geçirmeye ihtiyacımız var.

Tadı damağınızda kalacak Sofra’larda buluşmak dileğiyle…

Esra Düzdağ

  • Arşiv Sayısı : 27
  • Son Sayı : Mart 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Sofra Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017