Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
SUBCONTURKEY - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > SUBCONTURKEY

SUBCONTURKEY Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj SUBCONTURKEY adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

SUBCONTURKEY Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

SUBCONTURKEY

Sektörel Dergisi

Başarı Öyküsü

Hayatımızda her daim mutluluklara yer yok,eğer olsaydı da herhalde sürekli mutlu olmanın bir anlamı kalmazdı. Mevlana'nın da dediği gibi "Her şey zıddıyla kaimdir." insanın şu üç şeyi hayatında aynı anda bulabilmesi çok zor oluyor: Sağlık, Huzur ve Para. Sürekli olarak bunlardan bir ya da bir kaçı ile mücadele etmek ya da sınanmak durumunda kalıyoruz.

Paramız olsa sağlığımız bozuk olabiliyor , sağlığımız iyi olsa para konusunda sıkıntı çekebiliyoruz, ya da bunların her ikisine de sahip olsak bile huzuru bulamadığımız anlarımız olabiliyor. Dolayısıyla zorluklar, acılar, mutsuzluklar, talihsizlikler hepsi insan için ve yaşamın kaçınılmaz bir gerçeği. Belki de tüm bunlarla yoğrulup insan olarak ideal bir kıvama ulaşıyoruz...

Maria Balter'in aşağıda paylaştığım hikayesi iradesini geliştirebilen ve doğru şekilde kullanan bir insanın yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen neler yapabileceğine dair çarpıcı bir öyküyü bize ders niteliğinde anlatmakta ...

Marie, 1930 yılında alkolik bir annenin evlilik dışı çocuğu olarak dünyaya gelir. Annesi ona bakamayınca 5 yaşında olan Marie'yi yurda verir. Ardından bir çift onu evlatlık edinir. Marie'nin kaderi ne yazık ki yine yüzüne gülmez, çünkü onu evlatlık edinen çift sadist çıkar. Bu çift küçük kızı evin mahzenine kapayıp sistematik biçimde işkence eder. Dışarıdan bakıldığında normal ve çok saygın göründükleri için, bunu yıllarca rahatlıkla gizleyebilirler ve Marie adeta cehennemi yaşar.

Marie 17 yaşında depresyondan felç geçirir. Halisünasyonlar da gördüğü için doktorlar ona şizofren teşhisi koyar ve onu akıl hastanesine yerleştirirler . Marie hayatının 17 yılını orada geçirir ve çok zor yıllar yaşar. Umutsuzluk ve çaresizlik içinde kıvranır durur.Yemek yemez,yerinden kımıldamaz ve sıkça intihar etmeyi düşünür.

34 yaşına geldiğinde doktorlar Marie'nin durumunu yeniden değerlendirirler . Onun şizofren olmadığına,ağır depresyon geçirdiğine ve panik atak yaşadığına karar verirler. Arkadaşlarının ve kendisini seven bir kaç sağlık görevlisinin yardımıyla Marie hastaneden çıkar.

O artık hür ve yaşamını nasıl sürdüreceğine dair kendisi karar verme aşamasındadır . Terk edilmiş, işkence ve tacize uğramış, 34 yılı ziyan olmuş bir kişi olarak hiçte kolay olmayacaktı hayatı, ama o yılmadı ve kızgın, öfkeli, umutsuz olmak yerine sıfırdan başlamayı tercih etti hayata.

Yetkili!ı,ır "Akli dengesi yerinde değil, okuması imkansız" dedikleri halde Marie, Salem State Universitesine Psikiyatri bölümüne girer ve mezun olur. Bu ara kanser hastalığına yakalanır ve hastalıkla mücadelesini kazanır, iyileşir. Kendisi gibi akıl hastanesinden çıkmış ve iyileşmiş Joe ile evlenir. Kocası maalesef altı sene sonra ölür v,ı,ı Marie kendini tamamen işine verir. Uzun yıllar doktor olarak çalıştıktan sonra Harvard Universitesi'nde mastır yapar. Psikiyatrik hastalarla çalışır, konferanslar verir. Biyografisi yazılır ve hayatı film olur (Nobody's Child). Birçok ödüle layık görülür.

58 yaşındayken, 'vay be' dedirtecek bir şey yapar: 17 yılını geçirdiği Masachusetts Danver Devlet Hastanesine yönetici olarak başvurur ve göreve alınır.Verdiği bir basın toplantısında şunları söyler: "Eğer affetmeyi öğrenmeseydim , bir damla bile gelişemezdim. Yaşamım ziyan edilmiş bir yaşam olurdu. Ve bugün bu hastaneye yönetici olarak dönemezdim ."

Marie Balter'in yeni görevini haber yapan bir haber ajansı, onun zafer açıklamasını da şöyle özetler: "En uzun yolculuk, beynimizden yüreğimize yaptığımız yolculuk.Affetmek bu yolculuğun en kestirme yolu.Affetmeyi gerektiren her yara, içinde önemli bir dersi brınırır. Dersi görebilmek için yarayı yeniden deşerek yüzleşmek zorunda kalsak bıle...

Marie bu hayatta hiçbir şeyin imkansız olmadığını gösteren en güzel örneklerlerden birisi.

Sorunlarınız olabilir. Ama yaşadığımız müddetçe umut hep vardır. işte Marie Balter bize bunu gösteriyor .

Bunu neden paylaştım; öncelikle hoşuma gitti, okurlarımızda hatırlasın, hayatta işten daha önemli değerlerimiz de var, (ayrıca bu hikaye bile başarıda, mücadelenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor) işin-gücün hengamesi arasında bazen sağlığımızda dahil her şeyi unutuyoruz, bazen de kindar oluyor affetmiyoruz, bazen de pes ediyoruz, pozitif olalım, hiçbir zaman umudumuzu kaybetmeyelim , hatırlamakta yarar var diye düşündüm.

Sağlıkla kalın.

Vedat Gökçe

  • Arşiv Sayısı : 34
  • Son Sayı : Ekim 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

SUBCONTURKEY Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016