Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Super Car - Otomobil Araba Dergisi
Ana Sayfa > Super Car

Super Car Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Super Car adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Super Car Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Super Car

Otomobil Araba Dergisi

FARKLI ANLAYIŞLAR

Spor otomobil denilince akla doğal olarak yüksek performans gelir. Bu otomobillerin yapılma amacı budur. Yani hızlanma, yani ivmelenme, birçoğumuza göre. Bu tip otomobillere binenler bilir, hızlanırken vücudunuzun geriye doğru bastırılması, yüksek motor sesi, insanın şuurunu etkileyen ve kalp atışlarını hızlandıran bir deneyim. Hatta bazı otomobillerde hızlanırken başınız dönebiliyor; benim başıma geldi ve gazı bırakmak zorunda kaldım. İkinci kalkışta beyin bu zorlayıcı deneyim için gerekli ayarlamaları yapmış olsa gerek, sorun yaşamadım. Sonuç: 3 saniye gibi bir sürede 0’dan 100 km/s’ye ulaşma! İnsan vücudunun ve algısının sınırlarını zorlayabilen bu otomobiller yollarda çok az görülüyor. Ancak hiç azımsanmayacak performanslar sergileyebilen birçok otomobille her gün trafiği paylaşıyoruz. Bazıları dikkatimizi bile çekmiyor olabilir. Çünkü performanstan kast ettiğimiz olgu burada önemli rol oynuyor.

Bazılarımız için performansın tek kriteri hızlanma. Bunun için de büyük hacimli ve çoğunlukla bol silindirli motorlar, koca koca turbolar gerekli. Yukarıda anlattığım hızlanma hissini yaşatan otomobillerin olmazsa olmazı bu tip motorlar. Çılgın sürelerde çılgın hızlara ulaşabilen otomobiller. Peki, bu otomobillere sahip sürücülerden ne kadarı, bu otomobillerin gerçek performanslarını kullanabilecek kadar usta? Hiç kızmasınlar ama çok çok küçük bir bölümü. Süperspor kategorisindeki araçları satın alanların performans algısı eğer sadece hızlanmaysa sorun yok. Uzun bir düzlükte bas gaz, gerisini otomobil hallediyor zaten. Peki, ya viraj performansı?

Benim açımdan performanslı otomobil, sadece hızlanma açısından değil virajlardaki yetenekleriyle bir bütün teşkil eder. Uzun düzlüklerin ülkesi ABD’de V8’lerle donatılmış asfalt canavarları 400 metrelik yarışlarda sahiplerinin yüzünü güldürmeye çalışır. Çünkü virajlardan çok düzlüklerin hakimiyetinde olan bir coğrafya. Avrupa’da ise durum farklı. Bolca viraj, inişler çıkışlar. Bu tip karaktere sahip yollarda çok iyi hızlanmak, ilk viraja kadar keyifli olabilir. Sonrası muamma! Eğer kullanılan otomobilin viraj yeteneği gelişmişse, sürücü viraj dönmenin kurallarını biliyor, otomobilinin limitlerini hissedebiliyorsa, gerçek anlamda eğlenceden bahsedebiliriz. Bunlardan biri bile eksikse durum vahim.

Markaların doğduğu ve büyüdüğü ülkelerin özellikleri ve kültürü karşımıza çok farklı spor otomobil reçeteleri getiriyor. Meşhur Amerikan otomobilleri, gürül gürül egzoz sesleri, saf güç üreten büyük hacimli motorlarıyla hızlanmaya bir de senfoni ekliyor. Bir benzerini süperspor İtalyan ve İngiliz üreticilerde de görüyoruz. Ancak bu otomobiller doğrusal hızlanma öncelikli üretiliyor. Viraj yetenekleri çok gelişmiş olanları da her sürücü gerçek anlamda kullanamıyor. Bu yüzden benim tercihim hızlanırken insanın gözünü karartmayan ama virajlarda HP zengini modellerle aşık atabilen otomobiller. Yani makul güçte ve hacimde motorlara sahip, hafif ve çevik otomobiller. Hatta performansı konusunda çok da ipucu vermeyen modellere bayılıyorum. Benim oyum en çabuk 0-100 km/s’ye değil, virajlardaki eğlenceye...

Halit Bolkan

  • Arşiv Sayısı : 2
  • Son Sayı : Super Car 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 6 Aylık

Super Car Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017