Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Telepati - Teknoloji Bilişim Dergisi
Ana Sayfa > Telepati

Telepati Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Telepati adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Telepati Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Telepati

Teknoloji Bilişim Dergisi

5.Nesle bir adım kala…


Demiştik kapaktan… GSM’de 4.Nesil (4N) atlansın direkt 5.Nesle (5N) geçilsin tartışmaları arasında seçim heyecanıyla kimin ne dediği ve niye dediği belli olmazken 4N ihalesi güme gitmişti. Daha 4G/4N ya da 5N’nin ne olduğunu bilmeyenlerin başlattığı bu kargaşa geçenlerde sonuçlandı. Ortayı bulmuşlardı ve 4.5N ihalesi yapılacağını açıkladılar. 26 Ağustos’ta ihale yapılacak ve uygulama 1 Nisan 2016’da başlayacak. Bunu da kabul ettik diyelim…

Ama her yeni teknoloji her zaman bir öncekinin üzerine inşa edilmiyor ki. Bu kez çok köklü bir değişiklik var yeni nesilde: Her şey İnternet Protokolü üzerine oturtulmuş. Yani yeni nesli kullanmak için İnternet lazım. Hem de ne İnternet… Çoook geniş bant. Fiber olsa çok da iyi olur cinsinden. Hem de her yerde. Yaygın olarak.

Sadece GSM de değil, ‘Her şeyin İnternet’i”nin yaratacağı tahmin edilen veri kullanımı da muhteşem bir artış yaşıyor. Veri çok büyüyor… ‘Büyük Veri’ oluyor. Büyük veri için Veri Merkezleri gerekiyor ve tabi ki çok sıkı bir güvenlik. Ve bunlara da beraberinde yeni düzenlemeler ve yasaları takiben de denetim gerektiriyor. BTK’ye çok büyük ve sıkıntılı görevler düşüyor. Bu sıkıntıları yaşayacak operatörlere de kullanıcılarına da onlara da Allah kolaylık versin.

Kimin uygun altyapısı var veya rakiplerine kullandırıyor mu? Kullandırıyorsa hangi şartlarla? Bunu kim düzenliyor? Yaptırım gücü var mı? Galiba ‘Kovalamaca Alanı’ yine gündeme gelecek. Yine mahkemelere çokça iş düşecek…

Tam da bunlar yaşanırken sektörümüzün güzide STK’si TELKODER bir rapor yayınlıyor. Raporu tek başına yukarıda yazdıklarımı düşünmeden ele alırsanız, çok önemli bir rapor ve hatta geç kalmış bir rapor olarak görülebilir. Ancak bu çok önemli raporu bir de yukarıda açıklamaya çalıştığım konularla birlikte düşünürseniz raporun önemi kat be kat büyüyor.

Veri merkezlerinin dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla büyüdüğünün belirtildiği raporda, hiçbir devlet teşviki olmaması ve yüksek vergi rejimine rağmen 2012-2013 yıllarında Türkiye’de veri merkezi sektörünün ortalama %26.58 oranında büyüdüğü dile getirildi. Türkiye’deki veri merkezi tesis büyüklüğünün 70.000 metre kare, sunucuların yer aldığı alanının 12.000 m2 olduğunu, dünya ortalamasına ulaşabilmesi için 4.3 kat artırılması gerektiğinin ifade edildiği raporda, Türkiye’de en azından bir adet İnternet Değişim Noktası kurulması gerektiğine dikkat çekildi.

Raporda, veri merkezlerinin ülkemizde tam anlamıyla ifade edildiği herhangi bir yasal mevzuatın bulunmadığına özellikle dikkat çekildi. Dünya genelinde veri merkezi işletmecilerinin sahip oldukları ekonomik teşvikler ve ağ altyapı kalitesine Türkiye’deki işletmecilerin sahip olmadığının vurgulandığı raporda bölgesel bir İnternet Değişim Noktası gibi imkânların da olmadığı dile getirildi.

Kalkınma Bakanlığı tarafından Aralık 2014’te yayınlanan “2015-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı”nda veri merkezlerinin öneminin devlet tarafından da dile getirildiğinin belirtildiği “Veri Merkezi İşletmeciliği Raporu”nda özel şirketlerin ya da kamunun verilerinin Türkiye’de tutulması hatta diğer ülkelerin verilerinin de ülkemizde depolanmasının her yönden artı bir katma değer, gelişmişlik ve güç göstergesi olduğu vurgulanıyor.

Vergi probleminin yanında mevcut fiber hatların yaygınlığının hızla arttırılması gerektiği vurgulanan raporda, Ülkemizdeki fiber ve aydınlatılmamış fiber kullanım ücretlerinin düşürülmesi gerektiği, Orta Asya’da yaşayan yaklaşık 280 milyon insanın İnternet trafiğinin coğrafi kavşak noktası olan Türkiye’den geçmesi yerine, yapılamayan fiber optik yatırımlar yüzünden balkanlar üzerinden gerçekleştiği ve Bulgaristan’dan Avrupa’ya ulaştığı belirtildi.

Velhasıl, derhal ele alınması ve titizlikle incelenmesi gereken bir rapor. Aksi halde 4N/4.5N ya da 5N bir hayal. Önce altyapının hazır edilmesi şart.

Saygılarımla.

Merih Işın

  • Arşiv Sayısı : 76
  • Son Sayı : Ağustos 2015
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Telepati Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017