Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Tempo Travel - Gezi Seyahat Dergisi
Ana Sayfa > Tempo Travel

Tempo Travel Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Tempo Travel adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Tempo Travel Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Tempo Travel

Gezi Seyahat Dergisi

Fotoğrafı yoksa, yaşanmamış mı sayılır?

Bu şehrin havası da Seattle’ınki gibi berbat” diyor sahnedeki adam, “ama bir şey eksik, onu da ben getirdim.” Yanındaki eski kayıt cihazına uzanıyor. Bir saniye sonra Pasifik Okyanusu’nun dalgaları, Amsterdam’daki bir konser salonunda yankılanmaya başlıyor. Karşımızda, elinde ukulelesiyle ufak tefek bir rock yıldızı oturuyor. Minik enstrümanı seyirciye gösterip, “belki beni biraz daha uzun gösterir”
diyerek, durumu da, boyunu da tiye alıyor. Sonra Donald Trump’ın küçük ellerini hatırlatıp, “aslında ona da yakışır” diyor. Derken; rüzgâr gibi esmek, kendi aklını terk etmek ve günbatımıyla yarışmak isteyen bir adamın şarkısını söylemeye başlıyor Eddie Vedder.

Bilmeyenler, Seattle efsanesi Pearl Jam’den hatırlar belki ismini. Bu defa, bir dizi solo konser için Avrupa’da. Biletleri çıktığı gibi tükenen bu özel performansları için seyirciden bir isteği var; o da konser esnasında fotoğraf çekilmemesi. Dakikada üç buçuk milyon fotoğrafın internette paylaşıldığı bir dünyada, adeta psikolojik bir sınav... Ama testi geçiyoruz. Binlerce insan, cep telefonlarını birbirimizin gözüne sokmadan iki saat geçirmeyi başarıyoruz. Işıkların yandığı son parçada ise büyü bozuluyor sanki. Telefonları çıkarıyor, anı “donduruyoruz”.

“Pics or it didn’t happen” (fotoğrafını göster, yoksa olmamış sayılır) çağının insanlarıyız ne de olsa. Anı yaşamakla yetinemiyor, ondan bir “kanıt” alıyor ve herkese gösteriyoruz. Sadece geçen yıl 1 trilyondan fazla fotoğraf çektik. İki dakikada çektiğimiz fotoğrafların sayısı, insanoğlunun 1800’ler boyunca çektiği bütün fotoğraflardan daha fazla.

Modern alışkanlıklarımız dünyayı görme biçimimizi de etkiliyor. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, özellikle 80 sonrası kuşağının önemli bölümü (yüzde 40.1) artık tatillerine bile seçtikleri destinasyonun Instagram’da ne kadar iyi görüneceğini düşünerek karar veriyor. İnanılmaz, ama gazeteci Jacob Silverman’ın yazdığı gibi, “kendi hayatlarımızın turistine dönüşmüş vaziyetteyiz.”

Evet, bağlantıyı kesmek zor. Ama yaşlı gezegenimiz bize hâlâ bu şansı sunuyor. İlerleyen sayfalarda karşılaşacağınız Amazon cangılları mesela… Ziyaretçilerine mükemmel Wi-Fi bağlantısı değil, ama sis basan ormanlar, o ormanlarda özgürce uçan papağanlar ve pirana kaynayan nehirler ile gerçek serüvenler vaat ediyor.

Tempo Travel’ın bu sayısında sadece internetin erişemediği ücra köşelere değil, kapitalizm ile flört eden Küba’dan otantik Arap yelkenlilerinin süzüldüğü Zanzibar sahillerine dek insanlık tarihinde iz bırakmış coğrafyalara uğrayacağız.

Instagram’da iyi görüneceklerine eminiz, ama belki de bu, çok önemli değildir. İyi okumalar.

Tempo Travel’da neler görmek istersiniz?
Önerilerinizi merak ediyoruz.
Bize tempotravel@doganburda.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Ayşegül Savur Özgen

  • Arşiv Sayısı : 3
  • Son Sayı : Yaz 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 3 Aylık

Tempo Travel Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017