Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Tempo Travel - Gezi Seyahat Dergisi
Ana Sayfa > Tempo Travel

Tempo Travel Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Tempo Travel adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Tempo Travel Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Tempo Travel

Gezi Seyahat Dergisi

Atın beni yollara!

Sevgili arkadaşlarım Halit Ziya ve Şebnem, geçen yıl İstanbul’un karlı bir gününde, İtalya’dan gelen dostlarımızı ağırlamak için buluştuğumuzda o karlı gecenin romantizmiyle, Kars’a yaptıkları tren yolculuğunu anlatmışlardı. İstanbul’dan hızlı trene atlayıp Ankara’ya gitmişler, oradan şu meşhur Doğu Ekspresi ile Kars’a… Yataklı vagon istemişler, trende yiyecek servisi olmasına rağmen kendi zevklerine göre de bir yiyecek-içecek çantası yapıp yola çıkmışlar. Bir buçuk gün gibi süren tren yolculuğu sonrasında ulaştıkları Kars’ta bu kez otelde bir ya da iki gece kalıp, orada irtibat kurdukları rehber ile kenti dolaşmış, Çıldır Gölü’ne gitmişler. Dönüşü de uçakla yapmışlar. Öyle bir anlattılar ki benim için rüya gibiydi. Tren yolculuğu sırasında karşılaştıkları manzaraları, Kars’ta gördüklerini, yediklerini dinlerken “Bunu mutlaka yapacağım” diye kafama koydum. Ama insan yazın kış hayallerine dalmıyor genellikle, şimdi kış geldi çattı ve bu sayımızdaki Kars konusunu okurken benim de geçen yıl hevesle kurduğum hayallerim yeniden canlandı. Hemen, bana uygun hafta sonlarında Kars’ta kalmayı istediğim otellerde yer bakmaya başladım. Fakat o da ne? Otellerde yer yok. Böyle bir dönemde inanılır gibi değil. Türkiye turizmini belki Ege, Antalya, İstanbul değil, böyle farklı destinasyonlar kurtaracaktır kim bilir? Hep yanlış noktaya mı bakıyoruz acaba diye düşünmeden edemedim.

KENDİNİZE NEFES ALDIRIN

Ne kadar seyahat hayalleri kursak da, şu bir gerçek ki, Türkiye’nin içinden geçtiği bu dönemde gezmeye mecalimiz kalmadı. Hemen her gün aldığımız acı haberler motivasyonumuzu düşürüyor. Güvenlik sorunları yabancı turistleri etkiliyor. Sonuçta büyük bir durgunluk olduğu hepimizin malumu. Bir yandan daha önceki yazılarımda da vurguladığım gibi özellikle böyle zamanlarda rutinimizden ve bulunduğumuz yerden kaçma isteğimiz artıyor. Euro ve dolardaki artış yurtdışı seyahati planlarımızı etkiliyor farkındayım ama kendimize yollar bulmamız lazım. Cidden… Türkiye (belki bir klişe ama doğru) gerçekten cennet gibi ülke…

AYDIN’IN MUCİZELERİ

Mesela bu ay sizlere ek kitapçığımızla detaylıca tanıttığımız Aydın… Film seti gibi yerlerle doludur inanın bana. Bunu söylerken Kuşadası, Didim gibi popüler sahil beldelerini de kastetmiyorum sadece. Aydın’ın benim hayatımda hep farklı bir yeri oldu. Abim henüz gencecik bir hukuk mezunu iken, Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde kaymakam olarak görev yaptı. Bozdoğan’ı ve çevresindeki güzellikleri unutmadım yıllardır. Çocuklar, artık yüklerini taşıyamayan ve bolluktan kimsenin toplamaya bile tenezzül etmediği mandalina ve portakal ağaçlarının yere düşen meyvelerini top niyetine birbirlerine atıp, oyun oynardı. Bugün ünlü bir markanın tüm Türkiye’ye şişeleyip sattığı Madran suyu o zaman sadece küçük bir işletme ile sadece civar bölgeye dağıtım yapabiliyordu. Ve o muhteşem su, evlerin musluklarından akıyordu. Saçımı, suyu test etmek için sıradan bir sabunla yıkamıştım. Sabuna rağmen nasıl yumuşacık ve pırıl pırıl olduğunu hatırlıyorum. Annem, orada Türkiye’nin en iyi iğne oyacılarının olduğunu öğrenince tipik bir Türk kadını olarak bana çeyiz yaptırmaya başladı (henüz 12-13 yaşındaydım). O iğne oyalarını hiçbir zaman kullanmadım. Çünkü öylesine değerlililer ki benim için. Gerçekten birer sanat eseri olduklarını düşünüyorum. Yıllarca sakladım ve en sonunda Contemporary İstanbul’da dantelden sanat eseri yaratan sanatçıları görünce, haklı olduğumu anladım. Uzun lafın kısası, tüm aksiliklere ve kötü haberlere rağmen lütfen kendinize ufak da olsa nefes aldırmaya çalışın. Bunları yapmazsak kendimizi daha da kötü hissedeceğiz. Trene atlayıp, yol boyunca şahane kar manzaralarının tadını çıkara çıkara Kars’a gidin. Bir hafta sonu Aydın’ı keşfedin. Bakın nasıl iyi gelecek bu hiç düşünmediğiniz farklı yerler.

Hepinize iyi, sağlıklı, umut ve barış dolu bir yıl diliyorum. İyi okumalar!

Ayşegül Savur Özgen

  • Arşiv Sayısı : 1
  • Son Sayı : Kış 2016/2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 3 Aylık

Tempo Travel Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017