Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Tempo - Haber Aktüel Dergisi
Ana Sayfa > Tempo

Tempo Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Tempo adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Tempo Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Tempo

Haber Aktüel Dergisi

ŞİMDİ ŞEHİR MEVSİMİ.Serinleyen havalar bizi, yaz boyunca alıştığımız açık havadan mecburen kapalı mekânlara sokacak. Üzülmüyor değilim; ama neyse ki, şehirlerimiz yeni sezona ülkemizde yaşanan tüm aksiliklere rağmen dolu dolu girmeye hazırlanıyor.

AFRİKA SANATI GELİYOR

Bu ay özellikle İstanbul’da harika sergiler, organizasyonlar var. No LaB adlı sanat oluşumunun Global Karaköy’de açacağı Afrika sergisini kapağa taşıdık. Bunun iki nedeni var: İlki ve en önemlisi, No LaB’in kurucularının henüz 24 ve 26 yaşlarındaki iki genç kadın olması. Sanatı, sadece galerilerin, müzelerin duvarlarında, camekânların ardından izlenecek bir olgu gibi görmeyen, deneyimlemeye önem veren Zeynep ve Ala’nın heyecanları takdire değer. İkinci neden, sergi açmak için New York ve Londra’da hızla yükselen Afrika sanatını seçmiş olmaları. Sergi alanını da, kuru kuru bir galeri gibi değil zaman geçirilebilen, çaykahve içilen, film izlenebilen bir mekân olarak tasarmışlar. Açıkçası planları harika. Umarım kafalarındaki her şeyi tam olarak hayata geçirebilirler. Sergiyi ben de sabırsızlıkla bekliyorum. Sanıyorum onlar gibi gençler, sanat dünyasının dinamiklerini yakın zamanda değiştirecek.

MERCAN DEDE İSTANBUL’ DA

Mercan Dede’nin, Ekavart Gallery’de başlayacak sergisi de bir diğer müjdemiz. “Ben sanatçı değilim” diyen Mercan Dede, arkadaşımız Cansu Uras’a hem yeni eserlerini hem de Kanada’daki hayatını anlattı. Tabii ki onun tasavvufla iç içe dünyasından çıkıp gelen derin cümleler de var bu söyleşide.

ANKARA’DA ÇAĞDAŞ SANAT

Ankara da sanat açısından bir ilke hazırlanıyor. İş adamı Sarp Evliyagil’in uzun zamandır açmak için hazırlandığı ama önce özel sebeplerle sonra ülke gündemi yüzünden ertelenen müzesi 'Müze Evliyagil'in açılışı nihayet 8 Ekim'de yapılıyor. Sarp Evliyagil koleksiyonundan eserlerin sergileneceği mekân ile Ankara çağdaş bir sanat müzesine kavuşuyor.

SİNEMA DOLU BİR AY

Ekim ayı sinemaseverlerin en sevdiği zamanlardan. Bu ay hem Filmekimi var hem de Uluslararası Antalya Film Festivali. 7-16 Ekim arasında yapılacak Filmekimi bu yıl İstanbul’un dışında Ankara, İzmir ve Bursa’nın yanı sıra Eskişehir’e de gidiyor. 16-23 Ekim arasında yapılacak Antalya Film Festivali ise bu yılki flaş konuğu Gerard Depardieu ile önceki yıllardan daha fazla ses getirebilir.

ASLI ÖZGE’Yİ TAKİBE ALIN!

Bu arada festivallerde yer almıyor ama mutlaka izlemenizi önereceğim bir film vizyona giriyor. Hayatını İstanbul ile Berlin arasında mekik dokuyarak geçiren ödüllü yönetmen Aslı Özge’nin üçüncü filmi ‘Auf Einmal’ (Ansızın) 14 Ekim’de gösterime giriyor. ‘Köprüdekiler’ ve ‘Hayatboyu’ filmleriyle festivallerden ödüllerle dönen Özge’nin Almanya’da, Almanca çektiği ‘Ansızın’ın esin kaynağı Defne Joy Foster’ın, Kerem Altan’ın evinde öldüğü gece. Özge, bu çarpıcı hikâyeyi alıp bambaşka bir senaryo çıkarmış ortaya. Bize anlattığı detayları içeride okuyabilirsiniz.

Şurası bir gerçek ki festival filmleri gerçek sinemaseverleri çok heyecanlandırsa da, çoğu izleyiciyi de sıkıcı olabileceği kaygısıyla korkutuyor. Bu dergiyi alıp, okuduğunuza göre böyle bir kaygı içinde olmadığınızdan eminim. Ama her şeye rağmen başarılı işler yapan insanlara destek olmakta, gerçek değerleri öne çıkarmakta geri kalabiliyoruz. Aslı Özge, Alman basını tarafından ‘Alman sinemasının umudu’ olarak gösterilirken, ülkemizde yeteri kadar tanınmadığı sır değil. Alman sistemini ve değer yargılarını ciddi şekilde topa tuttuğu ‘Ansızın’ı bu gözle izlemenizi tavsiye ederim.

İyi okumalar!

Ayşegül Savur Özgen

  • Arşiv Sayısı : 58
  • Son Sayı : Ekim 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Tempo Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016