Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Trendsetter İstanbul - Kadın Moda Dergisi
Ana Sayfa > Trendsetter İstanbul

Trendsetter İstanbul Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Trendsetter İstanbul adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Trendsetter İstanbul Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Trendsetter İstanbul

Kadın Moda Dergisi

Editör olmanın, dergide çalışmanın bazı avantajlarının olduğunu düşünüyorum. Filmleri, oyunları herkesten önce izlemek; bianelleri, sergileri herkesten önce gezmek gibi. Ancak, bunlardan daha önemli ve ilginç bir ayrıcalık sunduğunu da düşünüyorum: Bu da, tüm bu bahsettiğim çalışmaların yaratıcıları, sahipleri ya da fikir babalarıyla tanışabilmek bir parça da olsa zihinlerinin içinde dönenleri anlamak ve bu sayede onlardan bir şeyler öğrenebilmek.

Zaman zaman dilimize yeni sözcükler dolanır. Son aylarda sıklıkla ‘puplic figure’ ve ‘influencer’ sıfatlarını duyar olduk. Kendilerine ‘kanaat önderleri’ dediğimiz de oluyor. Ancak ne yazık ki bugünlerde sıklıkla duyduğumuz bu sıfatların tanımları ‘yüksek sayıda takipçiye sahip olanlar’ anlamına geliyor.

Bu ay ‘Günümüzü Şekillendirenler’ başlıklı bir dosya hazırladık. İronik gelebilir, çünkü aslında sanatını, fikrini ve keskin ticari düşüncelerini dijital dünyaya aktarabilen isimlerle konuştuk. Ancak, bu isimlerin kurduğu markalar sadece var olanı sunmuyor, yeni trendler ve akımların oluşmasına önayak olarak kendi takipçi kitlesini yaratıyor. Sosyal medyada herkesin ‘Masu2dan bahsettiğini görmüşsünüzdür, bir anda ‘Bizimkiler’, Çemberimde Gül Oya’ ve Aşk-ı Memnu’ gibi hit sıfatına erişen bu dizi bir ‘online streaming’ ürünü. Her akşam bir etkinliğe katılmak başlığı altında dört saatini televizyon başında geçirenlere ortalama 50 dakikalık bir hikaye anlatmanın başarısını konuştuk BluTV’yle. Kuruluşu 2000’lerin başına kadar dayanan Yemeksepeti.com’la bir araya geldik. Kısa bir süre sonra galerilerin yerini alması konuşulan online sanat platformlarını, Art50.net’e sorduk. Ve şehir sokaklarını, gizli hazineleri bulmanızda yardımcı olan aplikasyon, Piri hakkında bilmek isteyeceklerinizi öğrendik.

Sonar, dünyada kitleleri peşinden sürükleyen multidisipliner bir festival ve bu yıl ilk kez İstanbul’da düzenleniyor. Sonar ve alt oluşumu Sonar+D, müziği, teknolojiyi, yaratıcılığı ve görsel sanatları ‘Yakın Gelecek’ başlığı altında topluyor. Kimilerinin her yaz seyahat programlarını bu festival ekseninde şekillendirdiğini unutmamak gerekiyor. Dünyanın dört bir yanında yaşayan insanlara bilet sattırabilmek… Sanırım ‘infleuncer’ kelimesinin gerçek anlamı bu.

Prömiyerini önce Sundance’de yapan (ki bu festival 2017 boyunca konuşacağımız filmlerin ilk kez gün yüzüne çıktığı yer) ‘ Abstract: The Art of Design’ ise grafikten iç mimariye yaratıcı düşüncülere sahip olan sekiz vizyoneri bir araya getiriyor. Bu insanlar, içinde yaşadığımız dünyaya şekil veriyorlar, geleceği anlamamıza yardımcı oluyorlar.

Geçtiğimiz ay !f İstanbul’da izleme şansı yakaladığımız ‘The Love Witch’ filminin kıskandığımız yazarı, yönetmeni ve daha birçok şeyi, Anna Biller, oldukça kişisel olan sanat pratiğiyle çok beğendiğim Leyla Gediz ve fotoğrafçılık dünyasında yarattığı yeni akımlarla da adını bildiğimiz Roger Ballen ve son olarak televizyonun en ilgi çekici yapımlarına imzasını atan Noah Hawley… Hepsi de kendi izleyici kitlesini yaratmakta usta olan ve özgün yaklaşımlarıyla bizi etkileyen isimler…

llse Crawford, ‘Bizi insan yapan şeyler nelerdir?’ diye sorup ekliyor; ‘ Teknoloji çağının işlevselliğine ihtiyaç duyuyoruz ama aynı zamanda insaniyetimizi hissetmek ve bizi hem rasyonel hem de duygusal anlamda besleyen şeylere de ihtiyacımız var. ‘Konser, festival, sergi ya da bir film. Bu ay Zeynep Merve Kaya, Eda Bayraktar, Naz Cuguoğlu, Zeynep Naz İnansal ve İlknur Eşsiz kendilerini duygusal anlamda besleyen şeylerin peşinden gitti. Mart sayımızı hazırlamak eğlenceliydi ve bize zevk verdi. Umarım okurken siz de aynı keyfi tadabilirsiniz.

Aykut Taşdöner

  • Arşiv Sayısı : 34
  • Son Sayı : Mart 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Trendsetter İstanbul Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017