Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Turcomoney - İş Dünyası Dergisi
Ana Sayfa > Turcomoney

Turcomoney Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Turcomoney adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Turcomoney Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Turcomoney

İş Dünyası Dergisi

Türkiye’nin çıkış yolu, “toplumsal uzlaşma”dan geçer

Türkiye, 15 Temmuz’da Cumhuriyet tarihinin en kanlı darbe girişimine sahne olduktan sonra, korkunç olaylar yaşadı. Terör tırmanışa geçti, onlarca askerimiz/polisimiz şehit oldu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na suikast girişiminde bulunuldu. Ve nihayet Suriye’nin kuzeyinde ordumuz, operasyon başlattı.

Türkiye, bu büyük belaları çok şükür daha küçük boyutlarda sarsıntılarla atlattı, atlatmaya çalışıyor. Ama tehlike henüz geçmiş değil. Canımızı sıkacak, halkımızın huzurunu bozacak başka olaylar meydana gelebilir. Bu noktada toplumun her kesimi, dikkatli olmalı, sorumlu davranmalı…

Peki terör belasından kurtulmak için ne yapılmalı? Devletin bir başka cemaat/grup tarafından kemirilmemesi, yeni bir FETÖ olayı yaşanmaması için nasıl bir yol izlenmeli? Cevabı aranması gereken soru budur.

Birincisi, 15 Temmuz gecesinde oluşan “birlik” ve beraberlik” ruhuna sahip çıkılmalı, bu anlayış sözlerle, davranışlarla devam ettirilmeli.

İkincisi, ordumuz ve polisimiz yeniden yapılandırılırken mutlaka ama mutlaka, “liyakat” ve “ehliyet” esas alınmalı. Etnik, dini, mezhebi ve siyasi görüş ayırımı yapılmadan, teröre, şiddete bulaşmamış tüm vatanseverlere kapı açılmalı. Özellikle yargıçlık, polislik ve askerlik görevi, siyasi görüş ayırımı gözetilmeden bilgisi, donanımı yeterli olan insanlarımıza verilmeli.

Vali, kaymakam, bürokrat atamalarında, görevlendirmelerinde de “ ehliyet” ve “liyakat” ilkesi esas alınmalı.

Üçüncüsü, devletin temel ilkelerine, demokrasiye, hukuka, adalete, yargı bağımsızlığına, laikliğe, sosyal devlet ilkesine muhakkak surette ve sonuna kadar sahip çıkılmalı.

Dördüncüsü, tarikatların, cemaatlerin devlet içine sızmaları, siyasete bulaşmaları önlenmeli. Paralel polis, paralel ordu, paralel bürokrasi belasına izin verilmemeli.

Beşincisi, iktidar alacağı kararlarda, çıkaracağı yasalarda, atacağı adımlarda muhakkak surette muhalefet partileri ve sivil toplum kuruluşları ile istişare etmeli, farklı görüşleri/önerileri dikkate almalı. Muhalefet de yapıcı eleştirileri ve önerileri ile bu sürece katkıda bulunmalı.

Özetle, Türkiye’nin bu kaotik durumdan tek bir çıkış yolu var: Toplumsal uzlaşma. Eğer içeride tüm kesimler, hoşgörü ve uzlaşı içinde hareket ederse bu belayı, büyük bir fırsata dönüştürebiliriz. Türkiye’mizi yeniden şahlandırabilir, insanlarımızı rahat ettirebilir, mutlu edebiliriz. Toplumsal uzlaşmayı sağlar, iç barışımızı tesis edersek yeni bir yatırım hamlesi ile uçuşa geçebilir, yeni bir ihracat seferberliği ile daha büyük sıçramalar gerçekleştirebiliriz.

Yolumuz açık olsun…

DOÇ. DR. ÖMER BOLAT’TAN ÇARPICI DEĞERLENDİRMELER…

Turcomoney CEO Sohbetleri’nin geçen ayki misafiri Albayrak Holding CEO’su Doç. Dr. Ömer Bolat’tı. Yazarlarımız sordu, Bolat çok ilginç cevaplar verdi. “Türkiye nereye gidiyor? diye merak edenler, bir Türk firmasının yabancı ülkelerdeki yatırımlarını öğrenmek isteyenler, bu söyleşiyi okuyun diyoruz…

İDDİALI BİR ÜNİVERSİTE…

İstanbul Aydın Üniversitesi, Türkiye’nin en geç üniversitelerinden biri. Fakat kısa sürede müthiş işler başardı, uygulamaları ve bilimsel çalışmaları ile adından söz ettirdi. Nitekim Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın dile getirdiği hedef, bizi heyecanlandırdı. Yazı İşleri Müdürü’müz Hayreddin Turan’ın gerçekleştirdiği bu ilginç söyleşiyi okumanızda fayda var…

VERGİ AFFI VE VARLIK BARIŞI NE GETİRİYOR?

Hükümet, ekonomiyi düzlüğe çıkarmak, vergi ve sigorta borçlarıyla bunalan iş dünyasına rahat bir nefes aldırmak için bir dizi önlem aldı, adım attı. Bunlardan biri de vergi ve sigorta affı ve varlık barışı… Peki vergi affı ve varlık barışı ne getiriyor? Deloitte Türkiye Vergi Hizmetleri Lideri Ahmet Cangöz, Turcomoney yazarları için çok çarpıcı bir dosya hazırladı.

Bu düşüncelerle hepinizin Kurban Bayramı’nı kutluyor, sağlıklı, mutlu ve bol kazançlı bir ay diliyorum…

Dr. Kazım KILINÇ

  • Arşiv Sayısı : 53
  • Son Sayı : Ekim 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Turcomoney Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016