Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Turkishtime - İş Dünyası Dergisi
Ana Sayfa > Turkishtime

Turkishtime Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Turkishtime adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Turkishtime Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Turkishtime

İş Dünyası Dergisi

BİLİM 100

Turkishtime bu ay tüm okurlarına değerli bir armağan veriyor: “Bilime Yön Veren 100 Türk” araştırma kitabı. Sanko Holding’in sponsorluğunda hazırlanan kitap, H-endeksi en yüksek 100 Türk bilim insanını tanıtıyor. H-endeksi, bilim insanlarının yaptığı araştırmaların aldığı atıf sayısını gösteren ve uluslararası literatürde yaygın biçimde kullanılan bir kriter. Bir bilim insanının yaptığı araştırmalar ne kadar çok ses getirdiyse, H-endeksi de o kadar yüksek oluyor. H-endeksi 90’ın üzerinde beş Türk bilim insanı var. Biri, tahmin edebileceğiniz gibi Nobelli bilim adamımız Aziz Sancar. Diğerlerinin isimlerini tanıyabilecek misiniz, bilmiyorum. Çünkü başarılı bilim insanlarımız Türkiye’de çok fazla tanınmıyorlar. “Bilime Yön Veren 100 Türk” araştırma kitabını hazırlamamızın ana nedeni de zaten, onları ülkemize tanıtmak…

Bu ayki kapağımız, bireysel tasarrufları artırmak için uygulamaya konulan BES reformuyla ilgili. Bilindiği gibi bireysel emeklilikte otomatik katılım bu yıl başladı. Sisteme önce büyük işyerleri geçti, sonra orta boydaki işletmeler. Sırada küçük işletmeler var. Devletin yüzde 25’lik katkısını düşündüğümüzde, otomatik katılım çalışanlara önemli bir tasarruf olanağı sunuyor. Bununla birlikte BES hesaplarında biriken paranın enflasyon karşısında, güneş görmüş kartopu gibi erimemesi için, getirilerin belli bir seviyenin altına düşmemesi gerekiyor. Burada emeklilik fonlarını yöneten portföy şirketleri kadar tasarruf sahiplerine de görev düşüyor. Para sizin paranız olduğuna göre kaderine sahip çıkmalı, yatıracağınız fonları, ince eleyip sık dokuyarak seçmelisiniz. Bunun yolu da, fonların geçmiş getirilerini incelemekten geçiyor. Hisse senedi fonu mu kazandırıyor, altın fonu mu, yoksa yabancı ülkelerdeki menkul kıymetlere yatırım yapanlar mı?

Turkistime’ın kapak araştırması, bu sorunun yanıtı veriyor. Birikiminizle ilgili kararı çalıştığınız şirketin İK veya finans müdürüne bırakmak yerine kendiniz verin... Uzun süren kış hepimizi yordu, baharı özledik. Dergimizin bu sayısında, mevsim değişimine uygun olarak “renkli” ve tatil hazırlıklarına dair yazılar da var.

Başarılı bir ay dileğiyle,

Barış Soydan

  • Arşiv Sayısı : 95
  • Son Sayı : Mayıs 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Turkishtime Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017