Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Yaşayan Bursa - Şehir Yaşam Dergisi
Ana Sayfa > Yaşayan Bursa

Yaşayan Bursa Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Yaşayan Bursa adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Yaşayan Bursa Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Yaşayan Bursa

Şehir Yaşam Dergisi

Does God’s light, guide us or blind us?
Tanrı’nın ışığı bizi aydınlatıyor mu yoksa kör mü ediyor?


2001 yılının 11 Eylül’ünde ABD’de gerçekleşen terör saldırısında binlerce masum insan hayatını kaybetmişti. Ardından Amerika’da sinema sektörüne yön veren isimler, 9/11 adı altında ünlü yönetmenlere kısa filmler yaptırmış ve konuya farklı açılardan bakılmasını sağlamıştı.

Bu filmleri ben de ilgiyle izlemiş, aralarından birini zihnimde öne çıkarmıştım. Oscar ödüllü Meksikalı yönetmen Alejandro González İñárritu’nun yaptığı kısa filmde, saldırının hemen ardından ikiz kulelerden aşağıya düşen isimsiz bir masumun görüntüsü çeşitli açılardan ekrana geliyor ve filmin sonunda yazımın başlığı beliriyordu: “Tanrının ışığı bizi aydınlatıyor mu yoksa kör mü ediyor?”

O zaman kimsenin aklına gelmeyecek vahşi saldırıları şimdilerde bizim coğrafyamızda yaşıyoruz. Türkiye’de hiçbir yeni yıl sabahı yaşamadığımız bir vahşeti, maalesef 2017’nin ikinci saat dilimi içinde yaşadık. Ülkenin en ünlü gece klüplerinden Reina’ya giren saldırgan, uzun namlulu silahıyla rastgele ateş açarak tam 39 insanın hayatını elinden aldı. Üstelik bu 39 kişinin 28’i Ortadoğu’da yaşayan masum insanlardı. Türkiye’de yeni yılı kutlayacak ve muhtemelen ülkelerine döneceklerdi. Olmadı, dönemediler...

Sonra sosyal medyaya döndük ve gördüklerimiz karşısında bir kez daha dehşete düştük. Kelimenin tam anlamıyla ne idüğü belirsiz hesaplar, yılbaşında eğlenen insanların katledilmesini neredeyse meşru görüyorlardı.

Oysa ki bir zamanlar Anadolu’da;
Binlerce yıl önce bu topraklarda demokrasinin tohumları ekilmişti,
Yunuslar, Mevlanalar “Gel ne olursan ol gel” demişlerdi,
Astronomi ve fizik alanındaki ilk buluşlar burada ortaya çıkmıştı,
Devasa tiyatrolar inşa edilmiş ilk oyunculuklar orada sergilenmişti,

1000 yıllık bir müzik geçmişi vardı bu toprakların ve
Binlerce yıldır insanlar Anadolu’da kardeşçe yaşamıştı...
Evet bugünlerde birbirimize en çok sorduğumuz sorulardan birini tekrarlamak isterim. Biz ne ara böyle olmuştuk? Tanrının ışığı zihnimize fazla mı geliyordu ve bu ışık, ruhlarımızı köreltiyor muydu?

Özgür Acer

  • Arşiv Sayısı : 94
  • Son Sayı : Ocak 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Yaşayan Bursa Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017