Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
3e Electrotech - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > 3e Electrotech

3e Electrotech Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj 3e Electrotech adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

3e Electrotech Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

3e Electrotech

Sektörel Dergisi

Değerli okurlar,

Türkiye’de geçen yıl elektrik tüketimi, 2015’e göre yüzde 4,3 artışla 277,2 milyar kilovat saate ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesiyle rekor kırdı. Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’nin elektrik tüketimini karşılamak için üretim yatırımları, geçen yıl da devam etti. Bu kapsamda, geçen yıl 272 milyar kilovat saat seviyesinde elektrik üretimi gerçekleştiren Türkiye, 277,2 milyar kilovat saat de elektrik tüketti. Söz konusu tüketim, bir önceki yıl tüketilen 265,7 milyar kilovat saate göre yüzde 4,3 artışa denk geldi. Aynı zamanda 2016, tüm zamanların en çok elektrik tüketilen yılı olarak da kayıtlara geçti. Elektrik üretimi ile tüketimi arasındaki 5,5 milyar kilovat saat seviyesindeki fark ise enterkonnekte sistem üzerinden ithalat yoluyla karşılandı. Elektrik tüketimi, geçen yıl günlük bazda en yüksek 10 Ağustos tarihinde görüldü.

Türkiye, söz konusu günde artan hava sıcaklıkları sebebiyle klima kullanımına bağlı olarak 905 milyon 764 bin 38 kilovat saat elektrik kullandı. Bu arada, en düşük tüketim de Kurban Bayramı’nın birinci gününe denk gelen 12 Eylül 2016 tarihinde gerçekleşti. Bu tarihte, günlük sadece 513 milyon 805 bin 39 kilovat saat elektrik tüketildi. Bu üretim miktarında en büyük pay sahibi ise HES’ler. Çevreye verdiği zararlara rağmen Türkiye eneri politikasının önemli aktörleri arasında yer alan HES’ler, 26 bin 681 megavat kurulu güce sahip. Toplam kurulu kapasitenin 34’ünü hidroelektrik santralleri oluştururken, doğalgaz ve LNG santrallerinin payı 22 bin 156 megavatla yüzde 28,2’ye ulaştı. Toplam kurulu güç içerisinde yerli kömürün payı 9 bin 842 megavatla yüzde 12,5, ithal kömürün payı ise 7 bin 473 megavatla yüzde 9,5 oldu. Rüzgar enerjisinin kurulu kapasite içindeki payı yüzde 7,3 olurken, güneş enerjisi, jeotermal, çok yakıtlı santraller ve diğer kaynakların payı yüzde 8,4 olarak gerçekleşti.

Kerem Kurul

  • Arşiv Sayısı : 46
  • Son Sayı : Şubat 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

3e Electrotech Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017