Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Ankara Life - Şehir Yaşam Dergisi
Ana Sayfa > Ankara Life

Ankara Life Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Ankara Life adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Ankara Life Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Ankara Life

Şehir Yaşam Dergisi

Koreli Maksabal'ın Felsefesi

Güzel sanatlara olan merakımı beni tanıyan herkes bilir. Çoğu azman hayatımda birçok ihtiyacımın önüne geçen sergilerdir, müzayedelerdir. Bunu bilen yakın dostum Kim Yongmoon’un telefonuyla uyandım. Koreli dostum Yongmoon’un hususi daveti üzerine yine Koreli olan seramik sanatçısı arkadaşı İnja Peak’in Kore Kültür Merkezi’ndeki sergisine gittim. Sizin de tahmin edeceğiniz üzere son derece sıcak, samimi ve nazik insanlar. Beni de, tahmin edeceğiniz üzere, beklediğim asaletle karşıladılar.

Kim Yongmoon ve İnja Peak, Kore kökenli Türk vatandaşı tercümanımız Myng Ook Yyu ya da Türk vatandaşı olduktan sonra aldığı ismi olan Bilgen Bilgin eşliğinde bana sergiyi gezdirdi. Sergi, seramikten yapılabilecek eserler açısından muhteşemdi. Özellikle Uzak Doğu sükunetinin seramiğe yansımasıydı adeta.

Ankara’da kim Yongmoon denilince akla ‘maksabal’ yani ‘kase’; ‘maksabal’ denilince ise Kim Yongmoon geliyor. Maksabal kelime anlamıyla ‘kase’ demek. Bildiğiniz kase yani. Farklı bir özelliği yok. Koreliler açısından karşılığı ise kasenin çok ama çok ötesinde ‘herşey’ demek!

Neden mi? Anlatayım...

Bilirsiniz; savaşların kaybedeni halk olur. Kore’de aynısı oldu. Koskaca bir ülke ikiye bölündü, ölen çocuklar, parçalanan hayatlar, çökmüş ekonomi, kuma dönmüş tarlalar, yanmış ormanlar ve insanlar...

Yani; savaştan herşeylerini kaybetmiş bir halk olan Korelilerden bahsediyoruz. Güneyli ya da Kuzeyli değil.

Sadece Korelilerden bahsediyoruz.

Herşeyini kaybetmiş olan bir halkın elinde kalan tek şey topraktı. Onlar da ‘maksabal’ı üretti. Yani bizdeki karşılığıyla kaseyi... Ona da ‘herşey’ dedi. Çünkü aklınıza gelebilecek tüm ihtiyaçları için ‘maksabal’ı kullandı!

Hiçbir şeye sahip olmayan bir halkın her şeyidir maksabal. Su içtikleri, çocuklarına yemek yedikleri, ilaçlarını koydukları her şey oldu Koreliler için. Yani Korelileri hayata bağlayan yemek ya da su değil; maksabal oldu. Hatta öyle bir duruma evrildi ki maksabalın önemi ve ünü, Kore’den Japonya’ya oradan da bütün Uzakdoğu hayatına girdi.

Direniş oldu, inat oldu maksabal! Şimdilerde ise sanatın adı maksabal oldu. hem de popülerliği gün artan...

Farklı formlarda ürettiği maksabalın Kore’deki ününü Türkiye’ye taşıyan ve aynı zamanda Hacettepe Üniversite Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde akademisyen olarak görev yapan Kim Yongmoon hem maksabalın hem de kore sanatının Ankara ve Türkiye’de yaygınlaşması için seramiğe ruh veriyor…

Sertaç Kantarcı

  • Arşiv Sayısı : 80
  • Son Sayı : Şubat 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Ankara Life Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017