Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Atlas Tarih - Kültür Sanat Dergisi
Ana Sayfa > Atlas Tarih

Atlas Tarih Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Atlas Tarih adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Atlas Tarih Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Atlas Tarih

Kültür Sanat Dergisi

Cem Sultan - Bayezid mücadelesinin bilinmeyen yüzü

Bu sayıda kapak konumuz Fatih Sultan Mehmet’in iki oğlu Bayezid ve Cem’in Anadolu’nun bozkırlarından Avrupa saraylarına kadar uzanan iktidar mücadelesi. Anadolu ve Rumeli coğrafyasında erken Osmanlı dönemi nüfus, kültür ve inanç farklılıkları üzerine art arda kitaplar yayımlayan Harvard Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Cemal Kafadar, Bayezid ile Cem Sultan arasındaki taht kavgasının, devletle taşra arasında yüzlerce yıl sürecek olan ayrışmanın ilk izlerini taşıdığını anlattı. Prof. Kafadar, Cem Sultan’ın taht mücadelesine giriştiği dönemde Anadolu’da var olan farklı inanç gruplarının ve Karamanoğulları Beyliği’nin etkisiyle yaklaşık 20 yıl sonra başlayacak Osmanlı-Safevi çatışmasının işaretlerine dikkat çekti.

Olgay Söyler de Anadolu ve Rumeli kültüründe büyük önem taşıyan Sarı Saltık’ın yaşamını, söylencelerini, Osmanlı coğrafyasına yayılan türbe ve makamlarını ve Cem Sultan’ın yazdırdığı Saltukname’nin ortaya çıkış öyküsünü aktardı.

Yeni sayıda dosya konumuz ise ortaçağ şövalyeleri. Bu konuda “Ortaçağda Şövalyelik ve Şövalye Eğitimi” başlıklı kapsamlı bir kitabı bulunan Prof. İsmail Güleç ve Neslihan Demiriz, feodal dönemin simgelerinden şövalyeleri sıra dışı yaşamları, yasaları, inançları, silahları, atları, zırhları, efsaneleri ve aşklarıyla Atlas Tarih dergisi için kaleme aldılar.

İstanbul’da yaşayan insanların Beşiktaş iskelesi önünde hemen yanından sıklıkla geçip gittiği Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi’nin yüzyıllara yayılan öyküsünü Nalan Dönmez Yakarçelik araştırdı.

Gökhan Akçura kahvehaneleriyle ünlü Tophane semtinin Osmanlı’dan Cumhuriyet’in ilk yıllarına taşınan gizli tarihini aktarıyor. Erol Üyepazarcı, kurduğu hastane, opera, sinema, plaj ve fabrikalar gibi çok çeşitli yatırımıyla ve hayır işleriyle ismini günümüze taşıyan asker, siyasetçi ve girişimci Süreyya Paşa’nın (İlmen) hayat hikâyesini anlattı.

Gazanfer İbar yine Türkiye basın tarihinin bilinmeyen bir sayfasını aralıyor. İbar, çıplaklık tartışmalarını başlatan ilk yayınlar Çapkın Kız, Bıldırcın, Piliç, Güvercin ile bu dergiler etrafında sürüp giden kavgaları aktardı. Cengiz Kahraman 1931’de Moda’dan Suadiye’ye yüzme yarışlarını, Pelin Batu yaşadığı dönemde kiliseye karşı mücadele veren Azize Hildegard’ın öyküsünü, Sermet Erkin opera sanatçısı Semiha Berksoy’un yaşamını, sinema sayfasında Mehmet Sindel efsanevi yönetmen Pier Paolo Pasolini’nin fırtınalarla dolu yıllarını, Erol Makzume Karadeniz vapurunun Akdeniz seyahatini yazdı.

Doç. Dr. Mehmet Ö. Alkan Sankt Petersburg şehrinde bulunan Çeşme Savaşı anıtlarını yerinde fotoğrafladı ve tüm anıtların tarihi arka planını anlattı.

Bu sayıda ayrıca uzun yıllar Harvard Üniversitesi’nde Osmanlı, Çağatay ve Özbek dilleri ve edebiyatları üzerine ders veren Prof. Gönül Tekin ile divan şiiri üzerine makalelerini bir araya getirdiği “Hayat Ağacı” kitabı hakkındaki söyleşi yer alıyor. Ayrıca Gönül Paçacı ile Darülelhan ve Türkiye’de müzik eğitimi tarihi üzerine röportaj yaptık.

Bu aydan itibaren her sayı tarihçi Erdoğan Aydın, türkü ve deyişlerin arksındaki tarihi arka planı anlatacak. İlk konumuz Dadaloğlu’ndan “Kalktı göç eyledi Avşar illeri”.

Tablonun Sırları’nda Kader Elveren, Kayıp Evrak Bürosu’nda Feza Kürkçüoğlu, kitap bölümünde Yeşim Pütgül, Şakanüvis için Can Barslan birbirinden ilginç sayfalar hazırladı.

KANSU ŞARMAN

  • Arşiv Sayısı : 5
  • Son Sayı : Ağustos-Eylül 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 2 Aylık

Atlas Tarih Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017