Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Atlas - Gezi Seyahat Dergisi
Ana Sayfa > Atlas

Atlas Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Atlas adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Atlas Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Atlas

Gezi Seyahat Dergisi

Fidel’siz ilk 1 Mayıs

Bundan 27 yıl önce Sovyetler Birliği ve demirperde ülkelerinde sosyalist rejim çöktüğünde ABD’nin burnunun dibindeki Küba’nın kaderinin ne olacağı da tartışılmaya başlandı. Ülke Fidel Castro’nun devrimci kimliğinin ve halkı üzerindeki rehber kişiliğinin sayesinde uzun yıllar sosyalist ülke olarak varlığını sürdürdü; ekonomik fırtınalara dayanarak.

Geçen yılın Kasım ayındaki ölümüyle Küba 50 yıllık efsanevi liderini kaybetti. Castro’nun ölümünden bu yana sadece altı ay geçti. Ancak dünya kamuoyunda çok tartışılan konular arasında “Küba’da bundan sonra neler olacak” sorusu başı çekiyor. Yıllardır adeta bir açıkhava müzesi olarak turistlerin yoğun ilgisine mazhar olan ülke hakkında en çok duyulan cümlelerden biri de “Küba değişmeden gidip görmek lazım” oldu.

Son sosyalist ülke olarak bilinen Küba’da her yıl tüm dünya televizyoncuları tarafından beklenen 1 Mayıs kutlamaları Castro’nun ölümünden sonra nasıl geçecekti?

Geçen ay yayın direktörümüz Murat Köksal ve deneyimli gazeteci Adnan Bostancıoğlu, Castro’dan sonraki Küba’yı görmek için adaya gittiler ve 1 milyon 400 bin kişinin buluştuğu 1 Mayıs kutlamasına katıldılar. Gördüklerini not ettiler, fotoğrafladılar. Bu sayıda Atlas ekibinin, ülkenin Havana ile birlikte dört şehrinde gördüklerini, 1 Mayıs kutlamalarının düşündürdüklerini ve Castro’dan sonraki Küba hakkında izlenimlerini okuyacaksınız.

Atlas’ın yeni sayısında Türkiye’nin tekstil tarihinin dönüm noktalarından Sümerbank’ın basma fabrikasının bulunduğu Nazilli’yi de anlatıyoruz. Serkan Seymen ve Şahan Nuhoğlu, şehrin demiryoluyla, zeybekleriyle, büyük toprak sahipleriyle bilinen tarihinden başlayarak günümüze taşınan çarpıcı öyküsünü aktardı.

Bu sayıda ayrıca Pakistan’ın kuzeyinde Himalayalar, Hindikuş ve Karakurul dağlarının birleştiği coğrafyadaki Gojal bölgesini ve Şiilerin İsmaili kolundan Vahilerin yaşamını, Fatih Börekçi’nin fotoğrafları ve izlenimleriyle işledik.

Ve çaylaklardan akbabalara, balıkçıl kuşlardan puhulara yüzlerce farklı kuş türünü ve kızıl geyik, yaban keçisi gibi hayvanları bir arada barındıran büyüleyici doğasıyla Ankara’nın Nallıhan ilçesi. Ferdi Akarsu’nun yazısı ve Barış Koca’nın fotoğraflarıyla yeni sayıda yer alıyor.

Kansu Şarman

  • Arşiv Sayısı : 66
  • Son Sayı : Haziran 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Atlas Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017