Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Bilgemed Bülten - SPA Sağlık Merkezi Dergisi
Ana Sayfa > Bilgemed Bülten

Bilgemed Bülten Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Bilgemed Bülten adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Bilgemed Bülten Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Bilgemed Bülten

SPA Sağlık Merkezi Dergisi

BAŞLARKEN

Bültenimizin bir önceki sayısında 1 Temmuz 2016 tarihinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun tümüyle yürürlüğe gireceğini ve bir ve daha fazla çalışanı bulunan tüm iş yerlerinin bir işyeri hekimi ve bir iş güvenliği uzmanından hizmet alma zorunluluğunun başlayacağını duyurmuştuk. Biz de bir Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi olarak tüm hazırlıklarımızı tamamlamış ve yeni kapsama girecek iş yerlerine nitelikli ve kolay ulaşılabilir bir iş sağlığı ve güvenliği hizmeti vermek üzere hazırlanmış durumdaydık. Daha önce de sıkça yaşandığı üzere kanunun bu maddesi TBMM’de kabul edilen bir hükümet önergesi ile değiştirildi ve yeni tarih 1 Temmuz 2017 olarak belirlendi.

Ülkemizin henüz milyonlarca iş yerini kapsayan bir iş sağlığı ve güvenliği yasasının gerektirdiği olanaklara ve yeterli kaynağa sahip olmadığı bilinen bir gerçek ve bir milyona yakın iş yerinin ilk kez iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alacak olması çok ciddi bir hazırlık sürecini gerektirir. Bu yanıyla yasanın elli ve altında ve en az bir çalışanı bulunan az tehlikeli sınıftaki iş yerlerini ilgilendiren bu kanun değişikliğini anlayabiliyoruz. Fakat yasa değişikliğinin 6 Temmuz tarihinde gerçekleşmesi ve uzun bir süre yürürülük tarihinde erteleme olup olmayacağına dair net bir açıklama yapılmamış olması çeşitli mağduriyetler yaratmıştır. Çok sayıda Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi yeni ihtiyacı karşılamak üzere kadrosunu genişletmiş, çok sayıda iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı iş sağlığı ve güvenliği alanında istihdam beklentisine girmiştir. Pek çok iş yeri ise daha Haziran ayında iş sağlığı ve güvenliği hizmeti almak üzere sözleşmeler imzalamıştır. Bu türden değişikliklerin yarattığı en olumsuz etki iş sağlığı ve güvenliğine inancın zarar görmesidir. Pek çok iş yeri zaten sürekli değiştirilen bir kanunun gerektirdiği yükümlülükleri yerine getirmeyi sorgulamaktadır. Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri ve is sağlığı ve güvenliği profesyonelleri de sektöre olan inancını kaybetmektedir. Herkesin 1 Temmuz 2017 tarihine kuşkuyla yaklaşacağını ve yeni bir erteleme beklentisinin uzun bir süre herkese hakim olacağını öngörmek çok zor değildir.

Biz bültenimiz okurlarını buradan en doğru şekilde bilgilendirmeye ve yeni gelişmelerden haberdar etmeye devam edeceğiz. İş sağlığı ve güvenliği sektörünün saygınlığının ortadan kalkmaması için temennimiz yasal düzenlemelerde tutarlı olunmasıdır. Ülkemizde hala ciddi sayılarda ölümlü ve yaralanmalı iş kazaları devam ediyor, meslek hastalıkları hala birçok insanın hayatını kaybetmesine neden oluyor. Hiçbir şey biz hazırlanıyoruz diye durup bizi beklemiyor maalesef. Her şeye rağmen Bilgemed, önümüzdeki yıl iş sağılığı ve güvenliği ile yeni tanışacak iş yerleri için hazırlanmaya devam edecek ve sektöre olan inancını ve motivasyonunu kaybetmeyecektir. Aynısı hükümetler için de diliyoruz.

İş sağlığı ve güvenliği sektörünün hizmet sunumunu gerçekleştiren Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinin bir araya geldiği ve mevcut sorunların çözümü ve sektörün ileriye doğru gelişmesi için çalışmalar yürüten İSGHEDER ( İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmet Sunucuları ve Eğitim Kurumları Derneği ) yeni yönetim kurulunu, gerçekleştirdiği olağan kurultay ile seçti. Bilgemed de yeni yönetim kurulunda yer alarak dernek çalışmalarına katkısını artıracak ve sektörün gelişmesi ve problemlerin çözümü için daha fazla çalışacak. Buradan yeni yönetim kurulunu tebrik ediyorum ve yeni dönem çalışmalarında başarılar diliyorum. Umuyorum, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sunan kurumlar, hak ettiği saygınlığa kavuşacak ve ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olumlu değişikliklerde başat rol oynayacaklar. Her sektörde olumsuz örnekler, ticari kazancı sosyal sorumlulukların önüne koyan kurumlar bulunmaktadır, ancak bu bir sektörün tüm kurumlarını aynı şekilde değerlendirmeyi izah edemez. İş Sağlığı ve Güvenliği sektöründe, samimi olarak iş sağlığı ve güvenliğine hizmet eden, kendini geliştirmeye ve hizmet niteliğini artırmaya çalışan kurum sayısı oldukça fazladır. İnsanların canını ve ülkenin maddi zenginlikleri arasındaki işletmeleri korumak üzere organize olan profesyonel kurumlar toplumdan ve devlet kurumlarından daha fazla destek görmeli ve yapılan iyi işler takdir edilebilmelidir.

Yeni bir yıla yaklaşırken ülkemiz üzerindeki kara bulutların dağılmasını ve herkese mutluluk veren gelişmelerin yaşanmasını diliyorum.

Bültenimizin bir sonraki sayısına kadar hoşçakalın.

Dr. Bülent ÇALIK'

  • Arşiv Sayısı : 17
  • Son Sayı : 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 2 Aylık

Bilgemed Bülten Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017