Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Bursa Defteri - Haber Aktüel Dergisi
Ana Sayfa > Bursa Defteri

Bursa Defteri Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Bursa Defteri adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Bursa Defteri Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Bursa Defteri

Haber Aktüel Dergisi

Bursa Kültür ve Sanat Yayınları AŞ, 1999 yılında bir grup Bursa Aşığı tarafından kuruldu. Şirket kuruluşunun amacı, yüzyıllar sonra Bursa için yapılacak araştırmalara kaynak oluşturmak için yayınlar hazırlamak, kent ve kentlilik bilincinin oluşturulmasına katkıda bulunmak, insanları yaşadığı kenti tanımaya ve kentle bütünleşmeye davet etmek olarak belirlendi.

Bu hedef doğrultusunda 1999 yılından itibaren her 3 ayda bir Bursa Defteri adlı süreli dergi yayınına başlandı. Bursa Defteri’nde Bursa’nın geçmişi irdelenmekte, Bursa üzerine yapılan bilimsel araştırmalar yayımlanarak desteklenmekte ve Bursa üzerine durum tespitleri yapılmaktadır.

Özetle Bursa Defteri, ‘‘Bursalının sahip çıkması gereken ortak hatıra mirasını daha sık ve bilinçle gündeme getirmek; kökü mâzide olan âtiye doğru yol alışa katkıda bulunmak, ama aynı zamanda geleceğe dönük fikir üretmek isteyenlere bir forum alanı açmak amacıyla çıkarılmış bir dergidir.’’

Bursa Defteri’nin Bursa’yı ekonomisinden kültürüne, kentsel örgüsünden tarihine, coğrafyasından, sosyal yaşantısına her alanda incelemeyi ve tanıtmayı hedefleyen özel içerik formatı bulunmaktadır.

Her sayıda Bursa’nın bir özelliği, bir yöresi ya da bir sorunu dosya konusu olarak incelenmektedir. Seçilen dosya konusu üzerine düzenlenen tartışmanın tutanakları ile konu uzmanları ve tarafların özgün görüşlerini yansıtan yazılar, konu kaynakçaları dosya kapsamı içinde bulunmaktadır.
Bursa Kültür ve Sanat Yayınları AŞ, bir yandan Bursa Defteri çalışmalarını yürütürken, diğer yandan tüm kentleri kıskandıracak bir çalışmaya, Bursa Ansiklopedisi’ne imza attı.

Bursa Ansiklopedisi, Yılmaz Akkılıç’ın uzun yıllar süren ve her şeyden önce titiz, kılı kırk yaran çalışma yönteminin; iğneyle kuyu kazan sabrının; bilgi birikiminin; yapılan işe neredeyse tüm kenti ve kentliyi “ortak” etme yeteneğinin; geleceğe inancının; Bursa tiryakiliğinin ve özverili, zahmetli Bursa gönüllülüğünün ürünü olan dev bir eserdir.
Bursa Ansiklopedisi, çağdaş ansiklopediciliğin en sağlam ve bilimsel ilkeleri ışığında binlerce cilt tutabilecek eski ve yeni kaynak eserler taranarak, var olan bilgiler en son ve yenilenmiş verilerin aydınlığında gözden geçirilerek, elde edilen her belge benzerleriyle ve yeni bilgilerle karşılaştırılarak hazırlanmıştır.

Bursa Ansiklopedisi ile Bursa Defteri’nin Bursa’ya kazandıran Bursa Kültür ve Sanat Yayınları AŞ, her türlü ticari riskten korunması ve varlığını uzun yıllar sürdürmesi amacıyla 2005 yılı sonunda Bursa Gazeteciler Cemiyeti’ne devredildi.

“Kamu yararına” çalışan bir sivil toplum örgütü olan Bursa Gazeteciler Cemiyeti tarafından sermayesi arttırılan ve mali açıdan güçlendirilen Bursa Kültür ve Sanat Yayınları AŞ, yayın çizgisinden ve ilkelerinden taviz vermeden, okurlarıyla buluşuyor.

  • Arşiv Sayısı : 2
  • Son Sayı : Aralık 2009
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 3 Aylık

Bursa Defteri Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017