Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Esquire - Erkek Moda Dergisi
Ana Sayfa > Esquire

Esquire Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Esquire adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Esquire Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Esquire

Erkek Moda Dergisi

Mutfak Tam Karşında!

EVET, İSTİKAMET VERDİM. TABİİ BUNUN MAKUL VE TAHMİN EDİLMESİ PEK ZOR OLMAYAN BİR NEDENİ VAR. ZİRA LAFIM, HENÜZ MUTFAKLA OLAN İLETİŞİMİNİ, İLİŞKİSİNİ ALT SEVİYELERDE TUTANLARA; YANİ, SANA, BANA, ONA… ÇOK SÖYLEDİK ZAMANINDA, “ERKEK, DAHA FAZLA MUTFAĞA GİRMELİ,” DİYE. SÖYLEMEYE DEVAM!

En baştan söyleyeyim, yemek yapmakla ilgili hemcinslerimin özellikle son beş-altı yılda ciddi aşama kaydettiğini yadsıyamam. Önceleri daha çok bekar adam mutfağın yolunu bilirken, şimdilerde medeni halin bu mevzuda hiç mi hiç önemi yok. Gerçi o ‘bekar adam’ın dışarıdan bolca yemek sipariş ettiğini, ayda birkaç kez ağzına layık bir şeyler pişirdiğini biliyor, inkâra taviz vermiyoruz.

Yemek yapmayı, hakkıyla öğrenmenin zamanı geldi. ‘Hakkıyla’ demenin altını çiziyorum, çünkü örneğin bezelyeyi usulüne uygun, olması gerektiği gibi yapmakla işin bitmediğini vurgulamak istiyorum. O, tamam zaten; standart tüm yemekleri öğrenelim, yapalım. Ancak, işin mantığı, felsefesi, yenilikçi ve/veya çok kültürlü yanları var.

Bu standart dışı mutfak işlerini, basılı yayımlara ek olarak, pek tabii yerli-yabancı yemek kanalları (programları) ve belgeseller aracılığıyla öğrendiğimizi kabul etmemiz gerekir. Sonuçta, önceleri dönemsel olarak salt yerli ustaların yöresel mutfağıyla haşır neşir oluyorduk (yedi, sekiz yıl öncesi diyebiliriz) ve bu özellikle o zamanlar 20’li yaşlarının sonuna yaklaşan bir neslin yemek yapmaya olan ilgisini bir türlü cezbedemiyordu. Günümüzde, artık hayranı olduğumuz şefler var. Kitaplarını okuduğumuz, TV programlarını ilgiyle takip ettiğimiz, tüyolarını mutfağımızda uyguladığımız ve sosyal medya hesaplarını yakın plana aldığımız bu şefler, yeri geliyor bazılarımızın kariyer planlarını 180 derece değiştirmesine vesile oluyor.

Tabii bir de Michelin yıldızı mevzusu var. Bir nevi restoran dünyasının Oscar’ını (Oscar’ları da diyebiliriz) elde eden mekânlar da yine özellikle 2000’li yıllar itibariyle dikkatimizi çekmeye başladı. Bununla birlikte, mutfak araç gereçlerine olan ilgimizi de es geçmemek gerek. Zira bizlerin mutfakla arasını yapan bir detay, bu araç gereçler. Sonuçta artık bütçemiz el verdiğince sıradan bıçaklara veya tavalara yönelmiyoruz. Bu da bizi geliştiren, heveslendiren bir unsur.

Tüm etkenler bir araya gelince, kaçışımız artık yok gibi; o mutfağa girilecek, yapımından sunumuna ortaya güzel işler çıkarılacak! Duyuyorum (Evet, ne sandınız; benim de sizden farkım yok!), eşe, dosta özenli ve özel yemekler hazırlayanlarınız var. Takdir etmemek mümkün değil; umarım, bu şekilde devam edersiniz. Bu aralar pek revaçta olan ‘artizan’ ekmeklere ne demeli?Evlerinde hem göze hem de damağa hitap eden bu ekmeklerden pişirenlerin çevresi her geçen gün genişliyor, bilginize! İşi ekmekten el yapımı, taze makarna yapmaya götürenlere ise diyecek pek bir şey yok. Onlar, zamanla kendi mutfaklarının bu keyifli işler için dar geldiğini fark edecek. Sonrası malum; hayır, daha geniş mutfaklı bir eve taşınacaklar demeyecektim, tamamen farklı bir kariyer veya girişim diyecektim.

Bu sayımızda; mutfağa, şefl ere, mekânlara dair özel ve geniş bir dosya konumuz var: Gordon Ramsey, ‘Hayattan Ne Öğrendim?’ bölümünde tecrübelerini bizlerle paylaşırken, Michelin yıldızlı
restoranlarda çalışmış Türk şefl er ise farklı kültürlerde edindikleri deneyimlerle sayfalarımızda yer alıyor.

En baştan beri vurguladığım üzere, tüm bu içerikler, mutfağa olan ilgimizin yükselmesi için bir araç niteliğinde. Yani, gerisi size, bana kalmış.

Bu arada, eylemlerimiz devam edecek. Ta ki mutfakla iletişimimiz, ilişkimiz maksimum seviyeye çıkana dek!

Görüşmek üzere.

Togan Noyan

  • Arşiv Sayısı : 31
  • Son Sayı : Temmuz 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Esquire Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017