Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Esquire - Erkek Moda Dergisi
Ana Sayfa > Esquire

Esquire Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Esquire adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Esquire Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Esquire

Erkek Moda Dergisi

Yapılan İşin Derinine İnmek

BAZILARI, BUNU GERÇEKTEN İYİ YAPIYOR. HER NE İŞLE MEŞGULSE, ONA YOĞUNLAŞIYOR, SONUNA KADAR GİDİYOR VE PEK TABİİ SINIRLARI FAZLASIYLA ZORLUYOR. BÖYLE OLDU MU, BAŞARININ GELMEMESİ BİR MUCİZE OLUR. TABİİ, MUCİZEYİ FAZLASIYLA SEVDİĞİMİZ DE DOĞRUDUR!

Javier Bardem’in, ‘işin derinine inmek’ mevzusunda bir hayli iddialı olduğunu öğrendiğimden beri düşünmeden edemiyorum: “Acaba başka hangi bariz örnekler var; yani diğer ‘tutkulu’ insanlar kimler olabilir?”

Elbette, tam da şu satırlarda isim isim onları sıralayacak değilim. Zira emin de olamam. Sonuçta bu durum, işini layıkıyla yapmaktan az da olsa farklı sanki. Bir de işin içine ‘zekâ fazlalığı’, yetenek, şans ve/veya doğru ekiple çalışma gibi unsurlar girince, ‘tutkulu’ olma meselesinin içi tam doldurulamıyor.

Demek istediğim, işi iliklerine kadar hissederek yapmak. Evet, tam da bu. Bardem’e dönersek, onunki gerçekten sınıflandırılamayan bir tutku. Gerçi kabul ediyorum, oyunculukta, bahsettiğim tarzda tutkulu olma durumunu yaşamak daha belirgin neticeler verir. Yoksa ‘para-çokomel’ eğrisini hayat felsefesi edinen bir çalışandan tutkunun sınırlarında dolaşmasını beklemeyiz. Tabii bekleyene saygı duyarım, o ayrı.

Yine Bardem’e dönüyorum… AIDS’e yakalandıktan sonra ölüm döşeğindeyken intihar eden Kübalı şair Reinaldo Arenas’ı canlandırdığı ‘Before Night Falls’ fi lmi için şairin arkadaşlarıyla tanışan, onlarla vakit geçirebilmek için bir süreliğine Küba’ya taşınan, ardından New York’taki bir otele çekilip şaire ithafen sayısız mektup yazıp rolü daha iyi oynayabilmek için ondan ‘yardım’ isteyen, saçlarını boyatan, 10 kilo veren ve hakkında çıkan tüm kitapları okuyup aksanını şairinkine benzetebilmek adına gecesini gündüzüne katan bir Bardem ki bu, onu ‘saplantılı’ diye tanımlamak hafif kaçar!

Bu detayların benzerlerini Bardem’le çalışan hemen her yönetmenden duyabilirsiniz. En çok da şu ifadeyi: “Oynamıyor, o insanlara dönüşüyor!”

‘Skyfall’ haricinde, son dönemdeki Bond filmlerini fazlasıyla sığ bulmuştum. Zira ‘Skyfall’u belki de öne çıkaran en önemli detay, hikâyesi ve kurgusuydu. Ama öte yandan, yeri geldiğinde Daniel Craig’in dahi önüne geçen Javier Bardem’in performansı nasıl unutulabilirdi ki? Yani ne desem; muazzam!

Bardem, üzerine basa basa dediğim gibi, yaptığı işin derinine inen ve en ufak rolü bile dikkat çekici kılan bir oyuncu. Başarısında “Hayır.” demenin kariyerdeki gücünü erken keşfetmesinin de büyük payı var tabii. Zira ‘Azınlık Raporu’nda ,oynamayı reddedip ‘İhtiyarlara Yer Yok’ filmine “Evet.” demesi, Hollywood’daki gücüne güç katan önemli bir detay olarak dikkat çekiyor.

Ha, bu arada eklemeden geçmeyeyim: Bardem’in oynadığı rolün üstesinden hakkıyla gelmesi, onun bu anlamda ‘tek’ olduğunu asla işaret etmiyor. İzlediği yolun, çalışma anlayışının ‘metot oyunculuğu’nun bir gereği olduğunun da elbette farkındayım. Ancak, bir rahibi canlandıracağı film öncesinde, setin de bulunduğu kasabaya önceden gidip orada tıpkı bir rahip gibi davranması; hatta kasaba halkından bazılarının ona günah çıkarmasına ne demeli? Bir soru: Şimdi bu satırları okuyan, yazan olarak hangimiz işimize tutkuyla yaklaşmıyoruz ki?

Elbette, bizler de her ne iş yapıyorsak o işin derinine iniyor, küçük çaplı mucizeler yaratıyoruz.

Öyle değil mi?
Hey, cevap versenize! Bir soru sordum…
Görüşmek üzere.

Togan Noyan

  • Arşiv Sayısı : 29
  • Son Sayı : Mayıs 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Esquire Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017