Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Forbes - İş Dünyası Dergisi
Ana Sayfa > Forbes

Forbes Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Forbes adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Forbes Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Forbes

İş Dünyası Dergisi

İş Fikri:
Doktorla Hasta Arasına Yeni Bir Katman Yaratmak!


Birkaç yıl önce annemin yaşa ve çoklu hastalıklarına bağlı olarak tıbbı yardım ihtiyacı duyduğumuz bir dönemde, kendimi bir plastik cerraha telefonda bağırırken bulmuş-tum. Bana sürekli annemi neden ameliyat edemeyece-ğini anlatıyordu. Sonunda “anladım ama onu gören son doktor olarak ne yapmam, kime götürmem gerektiğini söyleyin yoksa sizi sorumlu tutacağım” diye bağırmıştım. Çıldırmış halim üzerine durup biraz düşündükten sonra “şimdi haber veriyorum, am-bulansla derhal buraya getirin ben uygun doktoru bulacağım” diyebilmişti.

Bu tatsız anıyı niye anlatıyorum? Zira bu hepimizin bir şekilde karşılaştığı, olağan doktor davranışı ve bakış açısı aslında. Bir cerrah olarak hastalarına “ameliyat edebi-leceklerim” ve “edemeyeceklerim” diye iki grupta baktığı için söylediklerimi “neden ameliyat etmiyorsunuz” olarak duyuyor; edemeyeceklerini ise derhal ilgi alanından düşürüyordu. Aslında -muhtemelen- kendi alanında son derece iyi eğitimli, başarılı ve yetkin bir cerrahın, aşırı uzmanlaşma ve odaklanma yüzünden hastaları nasıl ortada bıraktığına iyi bir örnektik yalnızca. Peki yapacak bir şeyi yok muydu gerçek-ten? Sonuçta tıp, hastalık, insan bedeni bilgisi, biz doktor olmayanlardan çok fazlaydı ve eğer biraz daha ‘inter-disipliner’ yani branşlararası bakış için gelişkin kasları, tecrübesi hatta merakı olsaydı, biz bu duvara çarpmayabilirdik.

Yakın zamanda bir tanıdığımın başına gelen, Türkiye’de tıp alanının branşlararası işbirliğinden, görüş alışverişinden, konsültasyonundan, birlikte karar verme beceri-sinden ne kadar uzak olduğuna güzel bir başka örnek. Göz, diz, kalp damar ve mide ile ilgili rahatsızlıkları için İstanbul’un en büyük A grubu hastanelerinden birindeki dört doktora, bir süre devam ettikten sonra başhekime, “tüm doktorlar araya gelse de benim durumuma ortak baksalar” dediğinde aldığı cevaba epey şaşırmış: “Biz asla birbirimizin işine karışmayız!”

Oysa rakamlar, araştırmalar bunu yapmanın ne kadar gerekli olduğuna dair bir duruma işaret ediyor. Örneğin bu sayının 42’nci sayfasındaki haberimize göre ABD’de, kanser gibi ölümcül hastalıklar ya da büyük operasyonlar için yapılan bir yeniden değerlendirme, konulan teşhislerin veya önerilen tedavilerin üçte bir ora-nında ‘hatalı’ olduğunu ortaya koyuyor. Yani yeni bir hastayı gören doktorların, hata payı hiç de küçümsenecek gibi bir oranda değil. Yine ABD’den bir araştırma, yılda 400 bin civarında insanın yanlış teşhis ve tedavi yüzünden öldüğünü söylüyor. Burada çözüm aslında çok basit: Nitelikli bir çift gözün daha hastaya bakması, vakayı yakından incelemesi.

Konunun bu kısmı da bu yazıyı neden yazdığıma getiriyor beni: Yukarıda söz ettiğim haber Amerika’da kendi ve/veya ailesi benzer tıbbi sıkıntılar yaşamış iki girişimcinin kurduğu bir şirketle ilgili. Türkiye’nin yaratıcı ve girişimci ruhlu dok-tor, mühendis ve teknoloji severlerine sesleniyorum. Bu alanda istisnasız hepimizin mustarip olduğu kötü işleyen; küçük, bireysel ya da alansal ‘dükalık’larından oluşan bir sağlık sistemi var.

Bu sistemi entegre eden, değerlendiren, uzmanlıkları notlayan, iyi ve kötü uygu-lamaları kaydeden, başarı ve başarısızlıkları ayıklayan, birlikte ve disiplinler arası çalışmaya zorlayan bir ara katman oluşturmak (kolay olmasa da) mümkün ve hatta çok da gerekli. Ve bu, iyi bir iş fikri olabilir! Üstelik bunu ABD’de başaran iki girişim-cinin hikayesinden ilham ve feyz alarak yapmak da mümkünken, biz FORBES Türki-ye olarak dikkatinizi buraya çekmek istedik…

Burçak Güven

  • Arşiv Sayısı : 25
  • Son Sayı : Ocak 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Forbes Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017