Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Forbes - İş Dünyası Dergisi
Ana Sayfa > Forbes

Forbes Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Forbes adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Forbes Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Forbes

İş Dünyası Dergisi

İlham Veren Dergi

Türkiye’nin 2017 yılında aşağı yukarı yüzde 4 civarında büyüyeceği tahmin ediliyor. ABD Tarım Bakanlığı için hazırlanan, Aralık 2016 tarihli bir Türkiye perakende pazarı raporu ise yiyecek perakendeciliğinin yılda ortalama yüzde 8 civarında büyüyeceğini öngörüyor. Yani bu sektörün, ülkenin toplam büyümesinin tam iki katı bir performans göstermesi bekleniyor! Oldukça dikkat çekici bir durum. Gıda perakendesinde büyümenin asıl motoru, indirim marketi olarak tanımlanan kategoride gerçekleşiyor. Zira sürdürülebilir biçimde, karlı ve yüksek nakit akışı yaratabilen bir alan burası.

Perakendenin yalnız gıda tarafı değil, indirim süpermarketlerinin tekstildeki eşdeğeri olan C segmentine hitap eden şirketlerinin başarısı da en az bu kadar dikkat çekici. Geçen ay bu alanın en önemli şirketlerinden LC Waikiki ve De Facto’nun şaşkınlık yaratıcı hikayelerine yer vermiştik. Hatırlayacaksınız, Türkiye’nin en büyük perakende şirketi olan 20 milyar lira cirolu BİM’in yarısı kadar bir ciroyla (9,5 milyar lira), onun dört katı FAVÖK marjına sahip olduğunu yazmıştık LC Waikiki’nin.

Aslında bu ay merceğimize aldığımız gıda perakendesi pazarıyla ve geçen ayki LC Waikiki, De Facto hikayeleriyle, Türkiye ekonomi medyasında da yeni bir bakış açısı ortaya koyduğumuzu düşünüyorum. Hem iş dünyası hem finans dünyası hem de medya, LC Waikiki’nin, De Facto’nun hızla büyüyen, çok başarılı şirketler olduğunun farkındaydı ancak bu şirketlerin ve sektörün hikayesi net biçimde, rakamsal olarak ve tüm stratejileriyle ortaya henüz konmamıştı. Örneğin bu şirketlerin değerini hesaplarken hala tekstil sektörü çarpanları kullanılıyor ve bize göre önemli bir hata yapılıyordu. Zira gıda perakendesinin ölçütlerini kullanmadan yapılan hesaplar ve analizler doğru resmi vermiyordu.

Zaten bu nedenle de geçen ayki LC Waikiki ve De Facto analiz haberlerimiz şu ana kadarki en yüksek okuyucu ilgisini de beraberinde getirdi. Pek çok iş insanından, girişimciden, analistten, meslektaşımızdan bu konuda e-posta, telefon ve mesaj aldım. Özellikle girişimci ruhlu insanların, ortadaki başarının ne kadar ilham verici olduğu yönündeki yorumları bizim için son derece sevindirici oldu. Çünkü artık 100 yaşına gelmiş FORBES markasının 12 yıl önce Türkiye’de başlayan serüveni sırasında ilk öğrendiğim şey, insanlara ilham bulacakları hikayeleri aktarabilmenin formülünü takip etmenin metotları olmuştu.

Bugün ilham vermeyi başardığımız hikayelere, haberlere, kapaklara imza attığımızı görmek bizi de daha iyisini yapmak için motive ediyor. Örneğin Afganistan’da hazır giyim mağazaları bulunan bir Türk işadamının elinde kalem, okuduğu haberin altını çizdiğini; kendi iş, büyüme stratejileriyle bizim hikayesine yer verdiğimiz şirketlerin denenmiş, başarılı olmuş stratejilerini karşılaştırdığını aktarması çok kıymetli. Bizim için bu girişimci ruhun, bir gün FORBES’un kapağında kendini görme hayalinin bile ayaklarını yerden kestiğini söylemesinden daha büyük iltifat olabilir mi bilmiyorum doğrusu…

Burçak Güven

  • Arşiv Sayısı : 31
  • Son Sayı : Temmuz 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Forbes Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017