Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Güncel Hukuk - Haber Aktüel Dergisi
Ana Sayfa > Güncel Hukuk

Güncel Hukuk Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Güncel Hukuk adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Güncel Hukuk Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Güncel Hukuk

Haber Aktüel Dergisi

Nisan 2017
Hapislik ve Gazetecilik!


Güncel Hukuk kapağındaki cezaevi ring aracında çekilmiş fotoğraftaki gazeteci Ahmet Şık… Ahmet Şık “İmamın Ordusu” isimli Fetullah Gülen’in gerçek yüzünü anlattığı yayınlanmamış kitabından dolayı 5 Mart 2011 tarihinde tutuklanmış ve 12 Mart 2012’de tahliye olmuştu. ODA TV davası olarak bilinen bu ceza davası bitmedi, sürüyor. Altı yıl sonra Savcılık esas hakkındaki görüşünde tüm sanıklar hakkında “beraat” istedi…

Bu dava sürerken, Ahmet Şık, terör örgütü FETÖ/PDY’ye ve PKK/KCK’ye yardım ve yataklıktan ve terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla başlatılan savcılık soruşturması nedeniyle 30 Aralık 2016 tarihinde yeniden tutuklandı…

Gazeteci yine hapis! Cumhuriyet gazetesi ve theguardian web sayfasında hapislik üzerine düşünceleri yayımlandı. Hapislik nasıl bir şey? Ahmet Şık demiş ki; “Hapislik zor! Gazetecilik faaliyetlerinin suç olarak gösterilip, ait olmadığımız bir geçmiş ve ne olacağını bilmediğimiz bir gelecek arasında sıkışıp, bir boşlukta kalmışken daha da zor.

Dışarda akıp giden dünyayla kurabildiğimiz tek bağ dört bir yanı jiletli tellerle çevrili sekiz metrelik duvarın üzerinden göz kırpan bir avuç gökyüzü. Ancak bu bir avuç gökyüzünün dahi tel örgülerle gasp edildiği bir yerde olunca her şey daha da zor. Her şeyin katı ve eşitsiz olduğu bu yerde kitaplar ve mektuplar ışıl ışıl bir özgürlük elbette. Ama onlar da yok. Çünkü yasak! Televizyon ve gazete olması avutmuyor. Zira ekranlar ve sayfalardan aktarılanlarla Türkiye’deki hakikat arasında çok uzun zamandır çok derin bir uçurum var. (…) Birilerinin makbul gazetecisi olmamaya direnip de özgürlüğünüz alıkonulmuş, bir avuç gökyüzünüz dahi gasp edilmişken, kitaplara ve mektuplara erişemezken ne hissedilirse onu hissediyorum.

Uykunuzdan uyandırıldığınızda hiç bilmediğiniz bir yerde hiç bilmediğiniz insanların arasında kendisini bulmuş gibi yabancısı olduğunuz ve çeşitli tuhaflıkların yaşandığı bu yerde konuşulan dili bilmiyorsunuz. Konuşulanları anlamıyorsunuz. Her şeyi görüyor her şeyi anlıyor ama bunları dilediğinizce anlatamıyorsunuz. Çünkü zaten bunları anlatacak bir insan yok. Karşınıza çıkarılan insanlarla aynı dili konuşmuyorsunuz. Yani her şeyi duyabiliyorken sağır, her şeyi görebiliyorken kör, her şeyi anlatabiliyorken dilsizsiniz bu yerde. Ben de öyle bir yerdeyim.”

Gazeteciler hapiste! Duydukları halde sağır, gördükleri halde kör, anlatabildikleri halde dilsiz oldukları bir yerdeler! Dışarıdaki bizlerse özgürüz... Bizler nasıl bir yerde ve ne haldeyiz acaba?

Saygı ve dostlukla,

Güncel Hukuk

  • Arşiv Sayısı : 64
  • Son Sayı : Nisan 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Güncel Hukuk Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017