Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Güncel Hukuk - Haber Aktüel Dergisi
Ana Sayfa > Güncel Hukuk

Güncel Hukuk Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Güncel Hukuk adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Güncel Hukuk Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Güncel Hukuk

Haber Aktüel Dergisi

Mart 2017

Kanun Hükmünde Kararnamelerle görevlerine son verilenlerin açtıkları davalar, Danıştay ve İdare Mahkemeleri tarafından usule dayalı nedenlerle reddedilmişti.

Anayasa Mahkemesine yapılan çok sayıda bireysel başvuru ile ilgili henüz verilmiş karar yok.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından Anayasa Mahkemesine başvurulmadığı için iç hukuk yolları tüketilmediği gerekçesiyle yapılan iki başvuru da kabul edilebilir bulunmadı.

Dolayısıyla KHK’lerle görevinden çıkarılan kamu görevlilerinin, kapatılan basın yayın organlarının, dernek ve vakıfların mahkemeye etkili bir başvuru yolu kalmamıştı.

Bu yüzden bir çare olsun diye düşünülerek mi yoksa ulusalüstü mahkemeler veya kuruluşlar sorarsa bir yanıtımız olsun düşüncesiyle midir bilinmez; ama KHK işlemlerine karşı yapılacak itirazları incelemek ve bir karar vermek üzere Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kurulması kararlaştırıldı (685 sayılı KHK. RG.23.01.2017 tarih 29957 sayı).

Komisyon’un yedi üyesinden üçü Başbakan tarafından, bir üye Adalet Bakanınca, bir üye İçişleri Bakanınca, birer üye Yargıtay’da ve Danıştay’da görev yapan tetkik hâkimleri arasından HSYK tarafından seçilecektir. Bağımsızlık ve tarafsızlık ilkesinin bulunmadığı bir kuruluş olarak Komisyon incelemelerini dosya üzerinden yapacaktır.

İtiraz başvurularında savunma hakkının nasıl kullanılabileceği hakkındaki usul belli değildir. Başbakanlık altı ay içinde başvuruların hangi tarihte başlayacağını ve Komisyon’un nasıl çalışacağını belirleyecektir.

Komisyon yapılmış itirazı sadece kabul edebilir veya reddedebilir. KHK’nin içeriğini denetleyemez. Tazminata veya kişinin aynı görevine geri iadesine karar veremez.

Komisyon kararlarına karşı Ankara İdare Mahkemesinde iptal davası açılabilecektir.

Anayasanın 36. ve AİHS’nin 6. maddesinde anlamını bulan hak arama hürriyeti; herkesin meşru vasıta ve yollardan yararlanmak suretiyle yargı mercileri önünde davacı ve davalı olarak iddia ve savunma ile adil yargılanma hakkına sahip olması demektir.

Mahkemeye etkili erişim hakkı hukuki ve fiili erişimi ifade eder.

Mahkemeye dava açma hakkı olan herkesin kısmi veya geçici bir engellemeyle karşılaşması adil yargılanma hakkının ihlalidir.

Bu Komisyonun kuruluşu itibariyle etkin ve etkili bir hak arama yolu değildir.

Ceza usulü ve disiplin hukuku hükümlerine aykırı olan böyle bir sistem etkin adil yargılanma hakkını sağlamayacağı için hak arama yolu olarak kabul edilemez.

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, kurulmuş olmakla bile yargıya etkili erişim hakkı ihlal edilmiştir.

Komisyon yargıya/mahkemeye etkili erişim hakkı sağlamayacaktır.

Tam aksine adil ve makul sürede yargılanma hakkının önünde bir engel oluşturacaktır.

Yargıya etkili erişim hakkını ortadan kaldıran, Danıştay, İdare Mahkemeleri, Anayasa Mahkemesi ve AİHM gibi ulusalüstü mahkemelere başvuru yolunu etkisiz kılan ve uzatan; böylece etkin ve etkili yollarla adalete erişimi engelleyen nitelikte Komisyon kurulamaz.

Saygı ve dostlukla,

Güncel Hukuk

  • Arşiv Sayısı : 63
  • Son Sayı : Mart 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Güncel Hukuk Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017