Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Güncel Hukuk - Haber Aktüel Dergisi
Ana Sayfa > Güncel Hukuk

Güncel Hukuk Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Güncel Hukuk adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Güncel Hukuk Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Güncel Hukuk

Haber Aktüel Dergisi

İşçi Sınıfının birlik ve dayanışma günü 1 Mayıs kutlu olsun…

Demokratikleşme sürecinde başa döndük. OHAL hukuki düzeni altında Anayasa değişikliği 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan halk oylaması ile kabul edilmiş oldu.

Demokrasi siyasal bir rejimdir, devlet iktidarını kullanma yöntemlerinden birisidir. Gerçek ve biçimsel olmayan demokrasi amaçtır, araç değildir. Çünkü sadece gerçek ve biçimsel olmayan demokrasilerde anayasal demokratik hak ve özgürlükler ayrımsız tüm yurttaşlar için güvence altına alınabilir, aksi olanaksızdır. Temel hak ve özgürlükler var gibi yapılırsa; aslında yoktur, biçimsel olarak kâğıt üzerinde kalır, gerçek değildir. Bu tür demokrasilerde toplumdaki gerçek eşitsizlik derinleşir. Demokrasiyi siyasal araçsallığa çeviren ve devlet iktidarını kullananlar otoriter rejimleri aşama aşama demokratik rejimlerin yerine geçirmeye başlarlar. Bu istek ne pahasına olursa olsun iktidarda kalmanın ve var olmanın mücadelesidir. Örgütlenmeler yasaklanır, toplantılar baskılanır. Temel hak ve özgürlükler sınırlandırılır, verilmez. Protestolar susturulur. Otoriter rejimler, kendi iktidarlarını perçinlemek için adım adım ilerler. Demokrasinin “temsili kurumlarını” baskılamak için demokratik güçlerin gücü en aza indirgenmeye çalışılır.

21.01.2017 kabul tarihli 6771 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun (RG 01.02.2017 tarih ve 29976 sayı) 16 Nisan 2017 tarihinde halk oylamasına sunuldu. Anayasa değişikliğine yurttaşlardan yüzde 51,4 oranında (Evet) ve yüzde 48,6 oranında (Hayır)
oyu çıktı. Hayır oylarının Evet oylarına yakınlığı birçok tartışmayı başlattı. İtirazlar, iddialar ve halk oylamasının yenilenmesi taleplerinin YSK tarafından reddi tartışmaları sırasında 18 Nisan 2017’de Olağanüstü Hal üç ay süreyle yeniden uzatıldı.

Eylemsizliklerine yenilmiş insanlar sürekli Godot adında ne olduğu bilinmeyen bir kimse veya “şeyi” beklerler. İnsanlar Godot’yu beklemediklerini, demokrasi ve hukukun üstünlüğünü talep ettiklerini eylemleriyle gösterdiler. Hayır oylarının asıl gücü; Evet oylarının sayısal ve şekli üstünlüğünü çoktan aşmış gözüküyor…

25.04.2017’de Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) yapılan oylamada Türkiye; “demokratikleşme yönünde umut vermediği” gerekçesiyle “denetim sürecine” yeniden alındı. OHAL, hapiste bulunan gazeteciler, ceza davaları, yargının bağımsızlığı ve hukuk devleti olmak gibi sorunları dikkate alan AKPM “Türkiye’de Demokratik Kurumların işleyişi” başlıklı bu kararını 113 kabul oyuna karşılık 45 ret ve 12 çekimser oyla kabul etti.

Demokratikleşme sürecinde başa döndük. Demokrasiye bütün kapıların kapatılmaya başlandığı süreçte, değişikliği halk oylamasıyla kabul edilen Anayasa’ya uyum kanunlarının çıkarılması bekleniyor… İnsanları “evet” / “hayır” kelimelerinin tercihi arasına sıkıştıran hayatların tüketildiği bir ülke haline dönüştürülen Türkiye; adalet ve hukukun üstünlüğü için yeniden “demokrasi” bekliyor. Ama artık hiç kimse Godot’yu beklemiyor!

Saygı ve dostlukla,

Güncel Hukuk

  • Arşiv Sayısı : 65
  • Son Sayı : Mayıs 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Güncel Hukuk Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017