Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Homeart - Dekorasyon Mimarlık Dergisi
Ana Sayfa > Homeart

Homeart Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Homeart adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Homeart Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Homeart

Dekorasyon Mimarlık Dergisi

Yaşanmışlığı derinden hissettiren koleksiyonlar

Koleksiyon yapmak, küçüklüğümüzde şimdi olduğundan çok daha yaygın bir uğraştı. Zengin olmak değil, yalnızca biraz sabırlı olmak gerekiyordu. Gidilen misafirliklerden toplanan peçeteler ve belki birkaç arkadaşla yapılan takas sonucu güzel bir peçete koleksiyonu oluşturulabiliyordu.

Bu satırları yazarken kendi peçete koleksiyonum aklıma geldi; büyük bir koleksiyon haline gelmişti ortaokulda. Bir gün koleksiyonumla ilgilenmekten ödevlerimi yapmayı geciktirdiğim gerekçesiyle annem tarafından elimden alınan koleksiyonumu bir daha hiç görememiş olsam da koleksiyon yapmayı hayatımın çeşitli dönemlerinde sürdürdüm. Eğer sergileme imkanınızın olduğu bir şeyin koleksiyonunu yapıyorsanız, evinizin dekorasyonuna da katkı sağlıyor bu. Peçete koleksiyonum zaten ilerde sergileyebileceğim bir şey değildi, gerçi hâlâ daha annemin bir yerlerden onu bulup çıkarmasını beklemiyor da değilim ama şimdilerde eski saç kurutma makinelerine merak saldım.

Saç kurutma makinesi benim için hayati eşyalardan biri, otel odalarının kifayetsiz, sabit saç kurutma makinelerinden fayda sağlayamadığımdan yıllardır seyahatlere de yanımda taşırım. Önem veriyorum tasarımına da gücüne de. 15 yıl kadar önce Çukurcuma’dan aldığım ilk eski saç kurutma makinesinin özelliklerini görünce çok şaşırıp farkında olmadan koleksiyonun fitilini de ateşlemişim aslında. O zamandan sonra yurtdışındaki bit pazarları dahil hep bir yerlerden buluyorum eski saç kurutma makinelerini. Plastik olanlarla çok ilgilenmiyorum. Özelliklerine bakıyorum. Çelik olan, gövdesi salyangoza benzeyenler favorim. Açıp kapama düğmesi dışında sıcak-soğuk ayarı varsa, bir de çalışır durumdaysa koleksiyona katılıyorlar. Saç kurutma makinesi koleksiyonum son bir iki eskici seferinden sonra istediğim noktaya gelecek. Sonrasında sıra onlara sergileme çözümü üretmeye gelecek. Durduk yerde bir iş, bir meşgale; bir yandan da eskinin kıymetini bilenlerle paylaşacak bir mevzu çıkıyor ortaya.

Bu ay eski eşyalara merakları ve koleksiyonlarıyla dikkatimizi çeken evlere konuk olduk (s. 58; s. 98; s. 136 ) Koleksiyon yapmaya hiç başlamadıysanız, size ilham kaynağı olabilir bu evler. Eski bir marangoz tezgâhının mutfağa dönüşmesine, eski bir tabaktan yola çıkıp bir duvar dolusu tabağa uzanan yolculuğa şaşıracak, imreneceksiniz. Bir yerden başlayın mutlaka. Sürprizli, sabır gerektiren ama manevi tatmini çok yüksek bir uğraş eski eşya koleksiyonculuğu; yaşanmışlığı en derinden hissettiren ve ruhu olan…

Mutlu bir ay dileğiyle,

Yasemin Savcı

  • Arşiv Sayısı : 26
  • Son Sayı : Şubat 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Homeart Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017