Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
İnşaat & Yatırım - Yapı İnşaat Dergisi
Ana Sayfa > İnşaat & Yatırım

İnşaat & Yatırım Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj İnşaat & Yatırım adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

İnşaat & Yatırım Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

İnşaat & Yatırım

Yapı İnşaat Dergisi

15 Temmuz... FETÖ terör örgütünün alçakça planlamış olduğu darbe girişiminin ardından 1 yıl geçti. Bunun Türkiye ekonomisine ve ülkemizin uluslararası arenadaki imajına ne kadar zarar verdiği açık. FETÖ'nün hain darbe girişimi başarılı olsaydı, ülkemizin içine gireceği karanlığı ise düşünmek bile istemiyoruz. Geçen 1 yıllık süreç ülkemizde, bulunduğumuz coğrafyada ve dünyada savaşlar ve terör olayları ne yazık ki devam ederken, ekonomik ve siyasi anlamda da çok önemli gelişmeler yaşandı.

Ülkemizde ise, 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan referandum öncesi hükümetin almış olduğu kararla Kredi Garanti Fonu'nun ekonomiye 200 miyar TL'lik fon sunması piyasalarda çok önemli bir rahatlama sağladı. Böylece önemli bir ekonomik krizin önüne de geçildi. Bu krediler için, maalesef ki teminat veremeyen sanayiciler ve iş adamları da büyük bir talep oluşturdu. Bu noktada gerçekten yatırım amaçlı kredi kullanan reel sektörle birlikte, kredibilitesi çok zayıf olan ve ekonomiye çok da katkısı bulunmayan, hatta bu kredileri geri ödemekte zorluklar yaşayacak şirketlerin kredi almasının ise yeni bir finansal probleme neden olacağını düşünmekteyim.

Türkiye'nin ekonomik kalkınması için çok önemli tedbirler alınıyor, çeşitli teşvikler sunuluyor. Fakat bunların zaman zaman yetersiz kaldığını gözlemliyoruz. Neden böyle oluyor?

Globalleşen dünyada ülkelerin savaşları artık ekonomi savaşlarına dönüştü. Savaşlar gibi ülkelerin işbirlikleri de siyasi ve ekonomik menfaatler üzerine kurulu. Bizimde ülke olarak globalleşen dünyadan daha fazla ekonomik pay alabilmemiz için çok ciddi siyasal ve ekonomik reformlara ihtiyacımız var. Böylece, dünyadan sermaye akışı sağlanırken, düşük faizli kredi temini yaratılabilir. Öte yandan yabancı sermayenin ülkeden çıkışı engellenirken, turizm gelirlerinin arttırılması yönünde adımlar atılması son derece önemlidir.

Türkiye'nin artık, jeopolitik konumundan dolayı bir an evvel "enerji, lojistik, teknoloji, turizm, eğitim ve sağlık üssü" olması sağlanmalı. Bunun için de ülkemizin her zamankinden daha fazla barışa, dayanışmaya ihtiyacı var. Ülke menfaatlerini ön plana çıkararak milli bir politika ile globalleşen dünyaya entegre olmamız şart.

İyi bir ay geçirmeniz dileğiyle...

Mahmut Kılınç

  • Arşiv Sayısı : 46
  • Son Sayı : Ağustos 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

İnşaat & Yatırım Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017