Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
İnşaat & Yatırım - Yapı İnşaat Dergisi
Ana Sayfa > İnşaat & Yatırım

İnşaat & Yatırım Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj İnşaat & Yatırım adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

İnşaat & Yatırım Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

İnşaat & Yatırım

Yapı İnşaat Dergisi

2017 yılı il 3 ayının zor geçtiğini herkes gibi biz de vurgulamıştık. Açıkçası ilk 2 ay genel kanıdan ve benim öngörülerimden daha umut verici geçti. Sayın Cumhurbaşkanı’nın ‘faiz lobisi’ olarak hedefe koyduğu finans kesimi, 2016 yılını uğurlarken reel sektöre ve Türkiye’deki 1 milyon civarındaki şirketin büyük bir kısmına, zorluk çıkarmanın ötesinde adeta ticareti felce uğratacak uygulamalar yaptı.

Türkiye’nin maalesef en önemli problemi finansal borçlarıdır. Ülkemizdeki şirketler, dış borç ve bankalardan almış oldukları kredilerle faaliyetlerini sürdürmekte, başarabilirse büyümeye çalışmaktadır. Kısacası, Türkiye’deki şirketler göbeğinden finans kurumlarına bağlıdır. Bizce TBMM, Sayın Cumhurbaşkanı’nın ‘faiz lobisi’ dediği finans kesimiyle ilgili gerekli yasayı çıkararak, finans kesimini istediği formata kolayca getirebilir.

Finans kuruluşları kar amaçlı faaliyet gösteren ticari kuruluşlardır. Ancak bu kesim, ekonomik krizlere karşı tartışmasız en sağlam sektör olmalı, zarar görmesi de mutlak suretle engellenmelidir. Finans sektörünün en ufak ekonomik sarsıntılarda kendini bu denli korumaya alması ve çalıştığı firmalara kapısını kapatması oldukça düşündürücüdür. Tüm bunlara rağmen yenilemek isterim ki, 2017 yılının ilk 2 ayının olumlu geçmesi umut vericidir. Bunun en önemli nedeni devletin kamu bankaları, kredi garanti fonu ve KOSGEB destekleri ile Kobi’lerin nefes almasını sağlamasıdır. Bu girişimler, var olan ekonomik krizin kar topu gibi büyüyüp bir çığa dönüşmesini engellemiştir.

Atalarımızın çeşitli deyişlerinde de belirttiği üzere mart ayı zordur ancak, 2017’nin üçüncü ayına girdiğimiz. Şu günlerde, umuyoruz ki ekonomi de ve inşaat sektörü de iyi geçecektir. En İyi Uluslararası 250 Müteahhitler Listesi’nde 40 firma ile yer alan inşaat sektörümüz, yurt içinde konut satışlarında iyi gidiyor olsa de, istihdam bazın %9’luk bir azalma söz konusudur. Bu, satışlardan çok daha önemli bir konudur. İnşaat sektörü, konuttan ibaret değildir. Sağlık-eğitim-endüstri tesisleri, ‘bacasız sanayi’ dediğimiz turizm yatırımları, ofis projeleri, AVM yatırımları, enerji projeleri, havalimanları, köprüler-otoyollar, sulama-içme suyu projeleri konuttan çok daha öncelikli kalkınma sağlayan, binlerce sektöre lokomotif olan ve güçlü istihdam yaratan alanlardır. ‘Şu kadar adet konut satıldı’ verilerine odaklanmak yerine, inşaatın bu alt dallarında ‘ durum nedir’ istihdam ne oldu?, bunlara odaklanmak ülke ekonomisi açısından çok daha önemlidir. Gelişmiş ülkelerde konutun inşaat içindeki oranı %30’ları geçmezken, bizim ülkemizde %60’ların üzerindedir. Böyle bir tablo, sektörün geleceği ve ekonomik açıdan sağlıklı bir tutum değildir, bu konuda acil bir düzenleme yapılmalıdır.

Son olarak belirtmek isterim ki, Türkiye, zor günlerde birlik olabilen, paylaşmasını bilen, zorluklara göğüs geren bir topluma sahiptir. Ne yazık ki son günlerde, sadece siyasiler değil sosyal medya da insanların ayrışmasına neden olmaktadır. Anlaşılmaz bir tutumla ülkede aydın geçinen, özellikle insanların medya sektöründe kamuoyunu etkileyebilecek insanların yanlı tutumları ve insanları ayrıştırabilecek söylemleri üzüntü vericidir. Bu konuda siyasilerin, göz önünde olan insanların ve tüm halkın sağduyu içinde olmaları önem taşımaktadır. Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli gibi hoşgörü ve sağduyu felsefesi ile dünyaya örnek olmuş isimleri yetiştiren bu topraklarda ayrımcı bir tutum yerine, onların açtığı yoldan ilerlemek hem ülkemize hem dünyamıza iyi ve güzellik getirecektir.

İyi bir ay geçirmeniz dileğiyle…

Mahmut Kılınç

  • Arşiv Sayısı : 41
  • Son Sayı : Mart 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

İnşaat & Yatırım Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017