Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
İnşaat & Yatırım - Yapı İnşaat Dergisi
Ana Sayfa > İnşaat & Yatırım

İnşaat & Yatırım Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj İnşaat & Yatırım adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

İnşaat & Yatırım Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

İnşaat & Yatırım

Yapı İnşaat Dergisi

Son 2 yıllık sürece baktığımızda Ortadoğu'daki değişim, Suriye'deki savaş, global piyasalarda FED'in para politikasıyla ilgili alacağı kararlar, İngiltere'nin AB'den ayrılmasıyla çözülme mi başlıyor yönündeki beklentiler, Rusya ile yaşadığımız kriz, geride bıraktığımız seçimler, terör olayları, FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz darbe girişimi ve referandum derken çok önemli süreçlerden geçtik. "Bundan daha kötü senaryolar varolabilir mi? diye sorduğumuzda... Mutlak suretle olabilir, ancak yaşadıklarımız bir ülkenin başına belki de 10 yılda gelebilecek felaket senaryolarının hepsine eşdeğer gelişmelerdir.

Ülkemizde "adı konmamış bir kriz" var. Ancak, global ve ulusal gelişmelerden dolayı yaşanan tüm zorluklara rağmen Türkiye, bu süreci özellikle ekonomik anlamda en az zararla atlatmayı başarmıştır. Peki, Yaşananlardan inşaat sektörü etkilendi mi? Mutlaka etkilendi ancak, herşeye rağmen çok ciddi hasarlar almadan çıkmayı da başardı. Önümüzdeki yıllara baktığımızda geçtiğimiz 2 yıldan daha iyi olacağı beklentisi ve ümidi içerisindeyim. Hükümet de bu bilinçle, ekonomik hayatı ve lokomotif sektör olan inşaatı canlı tutma adına girişimlerini sürdürüyor. Fakat altı çizilmesi gereken hususlar var: 15 yıldır bu satırlarda yazdığım ve yazmaya devam edeceğim üzere ülkemiz kırılgan bir ekonomiye sahip. Dışa bağımlı, dış ticaret açığı ve buna bağlı olarak cari açığı had safhada. Türkiye'nin üretmeden, yatırım ve ihracat yapmadan, reel sektörü canlandırmadan güçlü bir ülke olması mümkün değil. Bunun sağlanması için çok ciddi bir ekonomik reforma ihtiyaç var.

Türkiye Cumhuriyeti'nin dünyadaki en büyük 10 ekonomiden biri olabilmesi için acilen bir "kalkınma modeli"ne ihtiyacı var. Bu model, global pazara entegre olabilen, diğer yandan da yerel unsurlar taşıyan bir yapıya sahip olmalı. Bunun için modern ve gelişmiş ülkelerdeki örnekler incelenip, ülkemizin jeopolitik durumuna, milli değerlerine, insan gücüne dayanan, kendine özgü bir model oluşturulmalıdır. Böyle bir kalkınma modeli ülkemizin gücünü ortaya çıkarır ve dünyada ekonomik anlamda bir reform yapılmasını sağlayabilir. Böylece dünyada eşi benzeri olmayan, yaratıcı, gecesini gündüzüne katan müteşebbis zenginliğimize katkı sağlanırken, bunu dünyaya açma imkanı da doğar. Dünyadaki en büyük 10 ekonomiden biri olabilmek için bu kalkınma modeli ivedi olarak hayata geçirilmelidir.

İyi bir ay geçirmeniz dileğiyle...

Mahmut Kılınç

  • Arşiv Sayısı : 44
  • Son Sayı : Haziran 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

İnşaat & Yatırım Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017