Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
İnşaat & Yatırım - Yapı İnşaat Dergisi
Ana Sayfa > İnşaat & Yatırım

İnşaat & Yatırım Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj İnşaat & Yatırım adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

İnşaat & Yatırım Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

İnşaat & Yatırım

Yapı İnşaat Dergisi

2000'li yıllarda ABD & FED ve AB'nin para politikaları sonrasında gerçekleşen para akışı ile, Türkiye'nin de içinde yer aldığı gelişmekte olan ülkelerde hızlı bir kalkınma gerçekleşti. Ülkemiz siyasi istikrarın da etkisi ile, bu durumdan ekonomik kaynak sağlayarak önemli hamleler yapmıştır. Finansman yapısı sağlam olan ülkemiz, maalesef dış ticaret ve buna bağlı cari açık problemi için radikal kararlar almamış, Türkiye ekonomisinde kronikleşen ve büyük tehlike arz eden sıcak para ve dış kredilere bağlı kalınmıştır. Bunun yanı sıra global piyasalardaki gelişmeler, Ortadoğu'da yaşananlar, Suriye'deki savaş, FETÖ ve terör olayları ülke ekonomisini yaralamıştır.

2014 yılı Cumhurbaşkanlığı seçimi, yerel ve genel seçimler, iktidar par­tisindeki genel başkanlık seçimi, bakanlar kurulu değişiklikleri ve şimdi 16 Nisan Referandumu derken, ülkemizde eskisi gibi siyasi istikrardan söz etmek mümkün değildir. Referandumdan çıkacak olan sonuç ülkemizin geleceği açısından son derece önemlidir ancak, çıkan sonucun ekono­mide buna bağlı olarak inşaat sektöründe çok ciddi dalganlamalara neden olacağına inanmıyorum.

İnşaat sektörünü 3 ana başlıkta toplayabiliriz. Birincisi ulaşım, enerji ve altyapı projeleri, ikincisi konut yatırımları, üçüncüsü de konut dışı üst yapı projeleridir. Ulaşım, enerji ve altyapı alanında yaklaşık 1 trilyonluk değere sahip dünya çapında mega projeler yapılmakta. Bu yatırımların durması veya yavaşlaması söz konusu olamaz. Bu projeler Yİ, YİD, işletme hakkı devri, kamu - özel sektör iş birliği (PPP modeli) veya tamamı hazine garan­tili dış kredilerle yapılmaktadır. Bu da göstermektedir ki, yurt dışı kaynaklı finansmana bağlı ve bağımlı durumdayız. Dolayısıyla Batı ile ilişkileri gerginleştirmemek mega projelere ekonomik kaynak sağlanması açısından da son derece önemlidir.

Konut projlerine geldiğimizde ise yeni projeler & lansmanlar gündemden düşüyor. Hükumet konut satışlarını arttırma adına bir dizi önlem aldı. Fakat, satışların yabancılara yapılmasına özen gösterilmeli, teşvik edilmeli. Bu sağlanırsa cari açığın giderilmesi için önemli bir panzehir elde edilmiş olur.

Konut dışı üst yapı projeler ise; ofis - idari bina, AVM, turizm, eğitim, sağlık, kültür, spor ve dini yapılar, endüstriyel tesisler, fabrika ve lojistik yatırımlar olarak sıralanabilir. Aslında bu alandaki projelerde çalışmalar hızla devam ediyor. Ancak, burada mutlaka önem verilmesi gereken yatırımlar endüstriyel tesis ve fabrikalar. Ülkemizin geleceği için üre­tim ve ihracat son derece önemli. Dış ticaret ve cari açığın giderilmesi bu yatırımların gerçekleştirilmesi ile sağlanabilir. Bu yönde hükumet tarafından alınan kararlar ve verilen teşvikler son derece önem taşıyor.

Ülkemizin barış ve huzura her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Bu­nun için tüm siyasiler başta olmak üzere, sivil toplum kuruluşlarının, aydınların ve tüm halkın hoşgörü, birlik - beraberlik içinde olması en önemli meseledir.

İyi bir ay geçirmeniz dileğiyle...

Mahmut Kılınç

  • Arşiv Sayısı : 42
  • Son Sayı : Nisan 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

İnşaat & Yatırım Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017