Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Lacivert - Bilim Sağlık Dergisi
Ana Sayfa > Lacivert

Lacivert Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Lacivert adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Lacivert Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Lacivert

Bilim Sağlık Dergisi

Merhaba

Halep'in içi seni dışı beni yakar...

Sadece İslam'ın değil, insanlığın kadim şehirleri yağmalanıyor. Taş ve toprak medeniyetine hapsolmamız isteniyor. Elimizden alınan kutsal ve güzel mirasın yerine canavarlaşmış insan kitleleri veriliyor. Kalsa kalsa fotoğraflar kalıyor geriye. Her yıkımdan, her yağmadan sonra yeni bir umut besliyoruz içimizde yine de. Halep, tarihimizin güneydeki dibacesi. Sadece topraklarımızın değil, kalbimizin de sınırlarından birisi...

Hani görmüşsünüzdür. Bir otobüsün içinde, iki tane dünyalar güzeli kız çocuğu. Ellerinde ahşap bir kafes... İçinde dünyanın en hüzünlü iki kuşu, sakalar... Otobüsün camının ortasına bir kurşun isabet etmiş, çatlatmış camı. Tam da o çatlak camın ardından hepimize bakıp gülümsüyorlar. Onlar Halep'in kızları işte, onlar Halep'in boynu vuruk Sakaları.

Halep'in içi seni dışı beni yakar...

Artık hepimiz çekmediğimiz acıların yorgunuyuz. Acının ve sevincin milyonlarla paylaşıldığında uyuşturucu etkisi yapan bir yanı var. Bu yüzden içimizden bazıları Halep'te olanları reel politikle açıklamaya kalkıyor.

Bütün bunların ortasından çıkıp yeni yıla giriyoruz. Adı üstünde 'yeni', oysa dünya 'eski' alışkanlıklarını üretmeye devam ediyor. Bir yerde doyasıya sevinen semirmiş birinci dünyalılar, bir yerde açlıklarla, savaşlarla, yıkımlarla yaşamaya devam eden üçüncü dünya. Yeni olan ne, eski olan hangisi?

Öğretmen bir arkadaşım... Öğrencilerine akşamları evde aileleriyle birlikte neler yaptıklarını soruyor. Ödeve verilen cevaplar klasik: TV izlemek, kitap okumak, yemek yemek, ders çalışmak vb. Çocukların arasında Suriyeli bir Halil var, onun cevabı iç yakıcı: " Biz her gece evde annemle birbirimize sarılarak ağlıyoruz ve Feyruz dinliyoruz, başka da bir şey yapmıyoruz." Susuyorum...

Susacağım ve suskunluğumun bütün dünyayı tutmasını bekleyeceğim. Yalnızca Halepli kız kardeşler ve Halil'in konuştuğu, Sakalarıyla birlikte Feyruz dinledikleri emin bir belde hayal edeceğim. Malazgirt'ten bu yana emin olan bu beldenin, en emin şehrinin, en emin camiine gidip yalvaracağım Allah'a: " Akıl, git başımdan."

Lacivert'i kendi yaşam kültürünüze dahil etmeniz temennisi ile...

Meryem İlayda Atlas

  • Arşiv Sayısı : 23
  • Son Sayı : Ocak 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Lacivert Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017