Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Olay Trend - Şehir Yaşam Dergisi
Ana Sayfa > Olay Trend

Olay Trend Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Olay Trend adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Olay Trend Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Olay Trend

Şehir Yaşam Dergisi

Reddediyorum

2016 nasıl bir yıldı öyle?

Ülkece çok zor zamanlardan geçtik-geçiyoruz. Birlik ve beraberliğimize kast edenler bu yıl iyice azdı.

İnatla, yılmadan bizi bölmek istiyorlar. Ülkemizin üstünde oyun oynamak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. 40lı yaşlara merdiven dayayan -orta yaş- kuşağın (ki bunlara ben de dahilim) belki de ülke tarihinde gördüğü en zor yıllardan biriydi 2016. Şöyle geriye dönüp baktığımızda ve ne çok badire atlattığımızı görünce insan “vay be!” demeden edemiyor.

Her şey zıddıyla kaim derler. Sıkıntılı zamanlar yaşamazsak, güzel zamanların kıymetini nasıl bileceğiz. Hayat bize her zaman bir tepside “ballı börek” sunmuyor-sunmayacak.

Önemli olan zor zamanlardaki duruşumuzun ne olduğu.

“Barışın ve yaşamın kıymetini bilmeyenlere onu savaş ve ölüm öğretir” diyor Dücane Cündioğlu. Savaş ve ölüm şu an istediğimiz en son şey.

En azından birçoğumuzun.

Bütün bu yaşananlarda beni en çok etkileyen şey: insanların sizi sürekli bir kamplaşmaya doğru çekmeye çalışması. Son zamanlarda “Ocu, bucu” diyerek sizi kendi istedikleri kalıplara sokmak isteyen, sokamadığında da dışlayan bir “güruh” oluştu.

Seni ya kendi yanlarında ya da karşılarında görmek istiyorlar.

21. yüzyılın “Gayya Kuyusu” olduğunu düşündüğüm youtube’da gezerken rastladığım bir video bu konuda düşündüklerimi çok güzel özetliyor. Agnostik (bilinemezci) bir Yahudi olduğunu söyleyen (Özellikle kendisi bunun üzerine vurgu yaptığı için burada yazdım. Başka bir art niyet aranmasın) Lesley Hazleton’un TEDx’te yaptığı bir konuşmanın 11 dakikalık bir kaydını izledim. Videodan şu satırları not aldım: “İster dindar olalım ister seküler, ister inançlı, ateist veya ikisinin arasında olalım. Sonuçta aşırı uçtakilerin söylemlerinden hepimiz etkileniyoruz. Şimdilerde dünyanın küçücük bir köşesinde olan olay tüm dünyada yankı buluyor. İster Tarhan ister Tel Aviv, ister New York ister New Delhi’de yaşayalım… Yine de bir seçeneğimiz var; Reddedebiliriz. Öfke ve şüphe tarafından yönlendirilmemize izin vermeyi reddedebiliriz. Her türlü aşırı uç tarafından manipüle edilmemize izin vermeyi reddedebiliriz. Onların dar bakış açılarını, çizgi-roman çarpıklıklarını reddedebiliriz ve onların küçük zavallı akıllarını da.”

Ah Lesley ah!

Dile kolay kalbe zor söylemesi.

İnsanı ayakta tutanın iskelet ve kas sistemi olduğunu düşünenler fena halde yanılıyor. İnsanı ayakta tutan prensipleri ve inançlarıdır.

Peki inancımızı kaybedersek?

Geleceğe dair inancımızı (umudumuzu) yitirirsek özgürlüğümüzü de yitiririz.

Ben tüm bu aşırı uçları, oralarda duranları ve beni orada görmek isteyenleri reddediyorum.

Mutlu yıllar!

1.1.2017

“Mutlu Yıllar!” önceden tamamladığım yazımın sonuydu. Yeni yılın ilk saatlerinde yaşadıklarımızdan sonra bu satırları yazmak zorunda hissettim. Yılbaşı gecesi Reina’ya yapılan hain saldırıda 39 kişi hayatını kaybetti, onlarca yaralı var. 2016’da art arda yaşadığımız üzücü olaylar 2017’in ilk saatlerinde de yakamızı bırakmadı. 2016’ya “bit artık” diyenler sorunun yılda değil insanlarda olduğunu anlayamamışlardı. Bir arada yaşama kültürünü beceremediğimiz ve birbirimize karşı anlayışlı davranamadığımız sürece ister “içten” ister “dıştan” bunu kaşıyan kötü niyetli insanlar mutlaka olacaktır. Terör, sadece bombalar patladığında silahlar ateşlendiğinde olmuyor maalesef. En az bombalar ve silahlar kadar tehlikeli olanı, inancını, siyasi düşüncesini, yaşam tarzını, tercihlerini beğenmediğin insanlara tahammül göstermemek, gösterememektir. Son sözü şair-yazar İbrahim Tenekeci’ye verelim; “İnsan insaftan gelir. Gelmez ise zaten insan değildir.”

Akın Güler

  • Arşiv Sayısı : 83
  • Son Sayı : Ocak 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Olay Trend Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017