Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Otohaber - Otomobil Araba Dergisi
Ana Sayfa > Otohaber

Otohaber Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Otohaber adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Otohaber Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Otohaber

Otomobil Araba Dergisi

FRENLER PATLIYOR (MU?)

Gazete, radyo ve TV’de trafik kazası haberleriyle her gün karşılaşıyoruz. Bazı kazalarsa dikkatimizi daha fazla çekiyor. Doğal olarak özellikle de ölü ve yaralı sayısı fazla olan kazalar. 13 Mayıs’ta Anneler Günü için düzenlenen bir gezide Marmaris yakınlarında yaşanan kazada 24 kişinin ölmesi, kazadan sonra yapılan “Fren patladı” açıklamaları hâlâ bu konudaki yanlış bilgileri ve kabahati üzerimizden atma gayretini ortaya koyuyor. Öncelikle ticari araç sürücülerinin ve sahiplerinin fren sistemleri ve fren kullanımı konusunda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Birçok ticari araç sürücüsü, kaza sonrası “Fren patladı” deyip, bilinçli ya da bilinçsiz olarak yaptığı hatayı örtmeye çalışıyor.

Fren sistemleri çift devrelidir ve devrelerden biri arıza yaparsa diğeri çalışmaya yani aracı durdurmaya yetecek performansı göstermeye devam eder. Ayrıca el freni de her iki devrede sorun çıktığında yavaşlamak için kullanılabilir. Bunun dışında ağır ticari araçlarda, tabii 30-40 yıllık olanları söylemiyorum, retarder adı verilen ve aktarma organları üzerinden aracı yavaşlatan bir sistem daha var. Peki, sürücünün bahsettiği “fren patlaması” nedir? Özellikle istiap haddinden daha fazla yüklenmiş ticari araçlarda, uzun yokuş inişlerde frenin fazla kullanılması sonucu balataların aşırı ısınmasıyla birlikte durdurma gücü çok zayıflar. Ya da yokuş aşağı hızlı inilmesi sırasında fren sisteminin yetersiz kalması da söz konusu olur. Tabii bir de bakımsızlık durumu var. Balataların bitmesi, disk ya da kampanaları olması gerekenden daha az et kalınlığına sahip olması, bu parçaların yüzeylerin camlaşması, fren ayarlarının ve sistem bakımlarının yapılmaması olarak sıralayabiliriz. Tüm bunların sonucunda sürücünün yaşadığı şey frenin tutmamasıdır.

Eğer ticari araç sahipleri frenlerinin bakımlarını zamanında ve doğru parçalar kullanarak yaptırmazsa, sürücüler, fren sistemini nasıl verimli ve güvenli kullanacaklarını öğrenmezse, maalesef bu tip kaza haberlerini sıkça duymaya devam ederiz…

Halit Bolkan

  • Arşiv Sayısı : 30
  • Son Sayı : Haziran 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Otohaber Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017