Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Otohaber - Otomobil Araba Dergisi
Ana Sayfa > Otohaber

Otohaber Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Otohaber adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Otohaber Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Otohaber

Otomobil Araba Dergisi

LASTİK DEĞİŞTİRME ZAMANI

Bu sayımızda lastikle ilgili, karşılaştırmalı test, sürüş izlenimi ve söyleşi ile karşılaşacaksınız, şaşırmayın. Bunun temel sebebi lastiklerin, bir taşıt aracının en önemli unsurlarının başında geldiğine olan inancımız. Çoğu zaman sürücüler tarafından hiç önem verilmeyen lastikler, bir aracın bütün performansına birinci dereceden etki eder. Bir aracın, konfor, yol tutuş, frenleme, yakıt tüketimi ve iç mekandaki gürültü düzeyinde lastikler çok ciddi etkiye sahiptir. Bazı durumlarda kaza yapıp yapmamak arasındaki ince çizgi, o araçtaki lastiklerin yeteneklerine ve fiziksel durumlarına bağlıdır.

Araçların yerle temas noktasında ye alan lastikler, siyah çemberlerden çok daha fazlasını ifade eder. Üzerlerindeki desenler güzel görünmeleri için değildir. O siyah kauçuğun içinde çok yüksek bir teknoloji, farklı malzemeler ve sırlar gizlidir. Nedense sürücülerin önemli bir kısmı, otomobillerinden övgüyle bahsederken, bu bahtı kara lastiklerin katkılarını hiç düşünmez. Halbuki, motor gücünü yere aktaran, virajlarda çok yüksek ağırlık ve kuvvetlere maruz kalan, yağmurda da kuru zeminde olduğu gibi yere tutunmaya çalışan, sert frenlerde aracı durdurmaya çalışan hep onlardır. Her zaman söylerim, dünyanın en pahalı otomobiline diş derinlikleri azalmış, düşük kaliteli bir lastik takarsanız, o otomobilin bütün iyi özellikleri ortadan kalkar diye.

Tabii bir de mevsim şartlarına uygun lastik kullanımı konusu var. Neyse ki son birkaç yıldır uygulamada olan kış lastiği zorunluluğu sayesinde kış aylarında daha güvenli bir trafik söz konusu. Elbette hala kazalar oluyor ama bu noktada sürücülerin üzerine daha fazla sorumluluk düşüyor. Hava sıcaklığının +7C derecenin altına düştüğü dönemlerde, kış lastiğine geçmek, güvenlik açısından önemli rol oynuyor. Benzer şekilde hava sıcaklığı +10C derecenin üzerine çıktığı dönemlerde de artık yaz lastiğine dönüş yapmak şart. Tabii yeni nesil, 4 mevsim kullanılabilen ama kış lastiği onayına sahip lastikleri bu durumun dışında tutuyoruz.

Nisan ayıyla birlikte Türkiye’nin önemli bir bölümünde havalar ısınmış olacak. Kış lastiği kullananların çok da beklemeden, bulundukları bölgenin mevsim şartlarını gözeterek, yaz lastiklerine geçiş yapması önemli. Kış lastiklerinin +10C derece üzerindeki sıcak havalarda güvenlik rezervleri çok aşağı iner. Yani virajlarda tutunma ve frenlemedeki performansları bozulur. Bu da kazalara davetiye çıkarır. Ayrıca sıcakta çok hızlı aşınacakları için kesenize de zararlı.

Sonuçta kışın kösele ayakkabı, yazın botla gezilmez. Bu değişimleri doğru zamanda yaparsanız, güvenlik, konfor, yakıt tüketimi gibi konularda karlı çıkarsınız.

Kazasız günler dilerim…

Halit Bolkan

  • Arşiv Sayısı : 28
  • Son Sayı : Nisan 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Otohaber Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017