Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Para - İş Dünyası Dergisi
Ana Sayfa > Para

Para Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Para adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Para Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Para

İş Dünyası Dergisi

Devlet politikasına ihtiyaç var!..

“BU yıl Türkiye’yi pazarlamayı düşünmüyoruz. Önce alternatifleri satacağız. Sonra son dakikalara bakacağız. Orada bile son dakikanın son saniyesine kadar satış yapmayı düşünmüyoruz…” Bu cümleler dev bir Alman seyahat acentesinin sahibine ait. Geçen hafta Almanya’da dünyanın en büyük turizm fuarlarından birinde söylendi. Fuara katılan üst düzey bir bürokrattan dinlediğimiz için ciddiye aldık. Çünkü Bu yıl 50’incisi düzenlenen ve dünyanın en önemli turizm fuarlarından biri olarak gösterilen ITB Berlin bu anlamda bir ölçüdür. Dünyanın en önemli seyahat acenteleri bu fuara katılır, bağlantı yaparlar. Ülkelerin turizm geleceğini belirlerler… Daha önce bir kere yazmıştık. Zamanı geldi. Bir daha yazmakta yarar var. Türkiye de 1980’li yılların ortalarından itibaren turizmi stratejik bir sektör olarak gördü. Politikalarını buna göre belirledi. Amaç kültürel ve ekonomik açıdan bu olağanüstü hareketlilikten daha çok pay almaktı. Dönemin turizm politikalarını belirleyen yöneticiler bu hedef için yurtdışından turist getiren (incoming) Türk firmalarına önem verdi. Yurtdışında veya Türkiye’de kurulu, turist getiren firmalara özel teşvikler verildi. Büyüyüp gelişmeleri desteklendi.

Böylece turist çeşitlenmesi yapıldı. Bu şirketler Baltık ülkelerinden Çin’e, ABD’den Avrupa’nın tamamına, hedef ülkelerde büyüdü. Başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde tur operatörlerimiz büyük pazar payları elde ederek turizm politikalarında söz sahibi oldular. Türkiye ekonomik krizlerde bile turist sıkıntısı yaşamadı. Oteller para kazandı. Dünyanın dört bir tarafından gelen turistlerle Türkiye en çok turist çeken ülkeler sıralamasında dünya altıncılığına kadar yükseldi. Bu şirketlerden Öger Holding 2000’li yılların başında 750 bin yatak kapasitesine çıktı. Almanya, Fransa ve ABD’den getirdiği turistlerle 500 milyon doların üzerinde ciro yakaladı. Ten Holding (Ten Tours, Nazar Tours, Marmara ve Royal Tours) ise Almanya-Belçika-Fransa-Mısır’da örgütlendi. 800 bin turist ve 800 milyon dolarlık ciro elde etti. Pacha Holding, Fransa, Brezilya, Fas, Tunus’tan yılda 600 bin turist getirdi. Gulet Tours, Avusturya, Küba, Fas-Tunus’a gitti. Bünyesindeki Magic Life Otel zinciri ve Vasko Turizm ile çok büyüdü. Ayrıca IFS Turizm, Avusturya ve Uzak Doğu’da, Lotus Seyahat-Taurus Tour-Turtess_Polonya-Rusya-Bulgaristan’da, Mas Travel-Ekfun Tours Çin ve Rusya’da, Tat Travel İsrail’de, Esta Turizm- Hello Tur Malta, Singapur ve İtalya’da, WinSetur ABD ve Almanya’da, Kayı Tur- GTI Almanya, Rusya ve İngiltere’de, Sonar Reisen-Sonarex Almanya, Hollanda, Güney Afrika ve Uzak Doğu’da, Detur (Dedeman) Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Macaristan’da, Simena Group-Öztürk Reisen (İstanbul Hava Yolları) Almanya, Finlandiya ve Danimarka’da, Sultan Reisen İsviçre, Belçika ve Danimarka’da, Carat Tur Tayland ve Sri Lanka’da, Tour Selec İspanya, ABD ve Güney Kore’de, Gemini Vietnam, Kore ve Çin’de ayrıca Unit, Ekfun, Diana, Bay, Mede Tours yine Avrupa ve dünyada farklı ülkelerde üs kurdular. Turizm çeşitlenmesini sağladılar. Baldırı çıplak olanı değil milyonlarca paralı turisti Türkiye’ye getirdiler. Böylece Türkiye dünyanın her hangi bir ülkesinde yaşanan sıkıntıdan, politik sebeplerden ya da rekabetten dolayı turist ve gelir kaybına uğramadı.

Ancak sonrasında bu bir devlet politikası olmaktan çıktı. Bu şirketlerin desteklenmesi politikası terk edildi. Türkiye’ye turist getiren bu şirketler farklı nedenlerle birer ikişer turizm sahnesinden çekildi. Tur operatörü pazarının neredeyse tamamı bu işi devlet politikası olarak görüp yatırım yapan Almanlara geçti. Şimdi pazarda fiyatı, turist sayısını, gidilecek ülkeyi yabancı paket tur operatörleri belirliyor. Davul bizde tokmak başkasında olunca Alman seyahat acentesi sahibi ülkemizi turist göndermemekle tehdit edebiliyor. Fiyatları düşürüp otellerin batmasına, Türkiye’nin döviz kaybına neden oluyor.

Rakamları detaylandırdığımız zaman görüyoruz ki gezen turistin yaklaşık 500 milyonu Avrupa’yı ziyaret ediyor. İlginçtir Avrupa’yı gezen turistin yine yüzde 90’ı Avrupalı. Yani Avrupalı çok fazla Avrupa dışına çıkmıyor. Ve parayı yine Avrupa’da bırakıyor. Örneğin, Fransa’ya giriş yapan 70 milyon turist 60 milyar doların üzerinde gelir bırakıyor. İspanya 60 milyon turistle 70 milyar dolar, İtalya 50 milyon turistle 40 milyar dolar gelir elde ediyor.

Tüm bunlar belirli devlet politikaları ile oluşuyor. Daha açık bir anlatımla devletler, hükümetler belirledikleri uzun vadeli yol haritası ile turizmden aldıkları pastayı etkileyebiliyorlar.

İyi haftalar dileğiyle…

Oğuz Demir

  • Arşiv Sayısı : 63
  • Son Sayı : 19-25 Mart 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Haftalık

Para Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017