Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Para - İş Dünyası Dergisi
Ana Sayfa > Para

Para Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Para adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Para Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Para

İş Dünyası Dergisi

Çıtayı siz yükseltin!

KELİME anlamı, güdüleme. Son dönemde özellikle yöneticilerin çok sık kullandığı bir tanım. Popüler yani bilinen ifade, motivasyon. Peki, nedir bu motivasyon?

Değişen, dönüşen dünyada motivasyonun tanımı da değişiyor. Motivasyonun yönetimde çok önemli olduğunu savunanlar, en yalın haliyle yöneticiden çalışanları başarıya doğru güdülemesini bekliyor. Bu yöntem anlayışını benimsediğiniz takdirde belki esas işinize vakit ayıramayacak duruma düşebilirsiniz. Çünkü insanlardan istediğiniz sesleri, ürünü ve verimi almak çok zor bir iş.

Öncelikle motivasyon yaparken insanların gizli dünyalarına nüfuz etmek, onları ateşleyecek noktaları bulmak çok önemli. Bazen övecek, bazen yereceksiniz. Gelişimlerini, üretkenliklerini engelleyen frenleri ortadan kaldıracaksınız. Çalışanları heyecanlandıracak, kendilerine güven duymalarını sağlayacaksınız. Bu arada isteyerek girdiği bir işte verimli çalışması için ‘acaba ona yalvarmam mı gerekli’ diye de kafa yormayacaksınız. Her çalışan, karşınızda çözülmesi gereken bir bilmece gibi duracak. Kendinizi kırk odalı bir konağın kapısındaymış gibi hissedeceksiniz. Elinizdeki anahtar demeti ile her odanın kilidini tek tek deneyip geleceğin sırlarını özgür bırakmaya gayret edeceksiniz.

Diğer yandan motivasyon için her şeyi mubah görenlerin sözüne inanırsanız, insanları korkutmaya, tehdit etmeye ve onlara bağırmaya başlayabilirsiniz. Motivasyon derken huyunuz, suyunuz değişebilir. Sanki başka bir insan gibi olabilirsiniz. Bunun sonucunda, bazı çalışanların “Bu işyerinde bu kadar çalışmak çok bile” düşüncesi egemen olmaya başlarsa tüm emekleriniz boşa gider. “Bu kadar paraya ancak bu kadar çalışılır” diyenleri ateşlemek için ne yapsanız kar etmez. Ülkenin, ekonominin tüm sorunlarının yükünü omuzlarında hissedip, umutsuzluğa düşenlere kişisel veya kurumsal başarının anlamını kolay kolay anlatamazsınız. İnsanı güdülecek bir koyun, dışarıdan etkilenmesi gereken edilgen bir kişi olarak gören bu tür motivasyon anlayışı tarihe karışmak üzere. Yöneticinin motivasyon görevi dendiğinde artık tek tek fidanlarla uğraşmak akla gelmiyor. Yeni dönemde fidanların, filizlenip en iyi şekilde serpilip büyümeleri için gerekli bereketli toprağı oluşturduğunda yöneticinin motivasyon görevi neredeyse bitiyor. Başka bir anlatımla içinde bulunduğumuz bilgi çağında çalışanların hayat boyu yeni bir şeyler öğrenmesi ve kendini yenilemesi için gerekli ortam hazırlandığında motivasyona gerek kalmıyor. Tabandan gelen önerilerin, eleştirilerin oluşturduğu dinamizm kendi başına bir motivasyon ve şevk unsuru oluyor.

Yeni anlayışta yöneticilerin çalışanları güdülemesi gerekmiyor. Aksine çalışanlar kendi kendilerini motive ediyor. Yöneticiye, bu coşkulu ve hareketli ortamı sadece koordine etmek kalıyor. Yukarıdaki yöneticiler tarafından bir yerlere yönlendirildiği kuşkusu ile kişiliğini geliştiremeyen kişi, özgür kalınca daha verimli oluyor. Kurumdaki ücret skalasının daha adaletli bir duruma gelmesi engellenmeleri azaltıyor. Testiyi kıran ile suyu getirenin ayrılması da insanları başarıya yöneltiyor.

İşyerinde demokrasinin her yönüyle uygulanması da insanların enerjisini açığa çıkaran bir başka unsur. Çok katlı hiyerarşik yapının çözülmesi, yeni fikir, öneri ve eleştirilerin bir yerlere takılıp kalmasını, heba olmasını önlüyor. Ekip çalışması çalışanların birbirini motive etmesini sağlıyor.

Kendi eleştirinizi yapın. Çünkü gerçekçi bir özeleştiri başarıya giden yolu açar. Vasat performansa hem ekibiniz hem de kendiniz için razı olmayın. Hedef daima en iyisi olmalı. Çünkü çıtayı başkaları değil de kendisi yükseltenler verimini daha kolay artırabilir.

İyi haftalar dileğiyle...

Oğuz Demir

  • Arşiv Sayısı : 59
  • Son Sayı : 19-25 Şubat 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Haftalık

Para Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017