Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Para - İş Dünyası Dergisi
Ana Sayfa > Para

Para Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Para adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Para Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Para

İş Dünyası Dergisi

Ekonomik göstergelerin işaret ettikleri

EKONOMİK durum hakkında ipuçları verecek çok sayıda veri açıklandı. Ayrıca Başbakan Binali Yıldırım 11. Plan ile ilgili bazı detaylar verdi. Tüm bu verilerle ilgili düşüncelerimizi paylaşmak istedik…

Öncelikle çok erken olmasına rağmen Başbakan Yıldırım’ın sözünü ettiği 11. Plan ile ilgili birkaç cümle yazmakta fayda var. Başbakan Yıldırım açıklamasında 2019-2023 dönemi için hazırlanacak olan 11. Plan ile ilgili olarak Özel İhtisas Komisyonları’nın (ÖİK) kurulacağını belirtiyor. Sayıları 43’ü bulan bu komisyonların çalışmaları sonrasında hazırlayacakları raporlar, yeni planın hedeflerinin belirlenmesine ışık tutacak. Başbakan’ın ve ekonomi ile ilgili bakanların açıklamalarında ekonomide yapısal dönüşüm ve teknolojik atılım gibi temel konular
hakkında şimdilik bir ipucu yok.

Haftanın ikinci gündem konusu ise Merkez Bankası Başkanı’nın enflasyon sunumu oldu. Başkan 2018 yılını dezenflasyon yılı ilan etti. Bu konuda ve TCMB Başkanı’nın yaptığı diğer açıklamalar ışığında neler söylenebilir?

2017 yılı için enflasyon hedefi 0.2 puan artırılırken 2018 için yüzde 6.4’lük bir hedef kondu. Genel ve yerel seçimlerden bir önceki yıl olan 2018’de iç talebi durgunlaştıracak ve kamu harcamalarını azaltacak bir ekonomik politika uygulanması çok zor. Bu nedenle 2018 ve 2019 için
düşük enflasyon hedefleri belirlenmesi bir temenniden ileri gitmiyor. Ancak bu noktada söylenmesi gereken bir cümle daha var. Cari açık sorununa köklü bir çözüm getirilmeden, ekonominin döviz gelirlerinin, döviz giderlerinin altında kalmasına bir çare bulunmadan yalnızca bir Merkez Bankası başkanının alacağı önlemler ile enflasyonun düşürülmesi kolay bir iş değil.

Haftanın bir diğer açıklaması ise ihracat rakamları ile ilgili. İhracatın performansı açısından baktığımızda ortaya çıkan tabloyu yorumlarsak, ihracat temmuz ayında, hazirana göre geriledi. Ancak darbe ayı olan 2016 Temmuz ayında düşmüş olan ihracat değeri ile karşılaştırıldığınd artış yönünde yüksek bir oran hesaplanabiliyor. Türkiye’nin ihracatı 2012-2016 döneminde 142 ile 152 milyar dolar arasında inip çıktı. 2014’teki 157.6 milyar dolarlık düzey ise henüz aşılamadı. Temmuz ayı sonu itibariyle son 12 ayın ihracatı halen 150 milyar dolar dolayında. Bize göre ihracat, özel sektör sabit sermaye yatırımları ile birlikte ekonominin iki zayıf noktasından birini oluşturuyor.

Yine hafta içinde imalat sektörü PMI’ları açıklandı. MÜSİAD’ın Sameks, İSO’nun Markit-PMI endeksleri canlanmaya işaret sayılan 50’nin üstündeki değerlerde… TCMB ve OECD’nin öncü göstergeler endekslerinde de ekonomide genel bir iyileşme izlenimi veren pozitif değerler bulunuyor. Bu göstergeler sanayideki canlanmanın ekonominin üçüncü çeyreğinde de devam edeceğini düşündürüyor.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci hafta içinde büyüme rakamları ile ilgili bilgi verdi. İkinci çeyrek büyümesinin yüzde 7’leri bulacağını söyledi. Peki, bu rakam ne kadar gerçekçi? İkinci çeyrek büyüme oranı 10 Eylül’de açıklanacak. Bu oranın ilk çeyreğe yakın bir düzeyde çıkması bekleniyor. Geçen yılın üçüncü çeyrek milli gelir düzeyi darbe nedeniyle düşük olduğu için bu yılın normal bir ekonomik performansı bile baz etkisi nedeniyle büyüme oranını epey yükseltebilecek.

Hızını kaybetse bile yılın tamamında yüzde 5 dolayında bir büyüme oranı gerçekleşebilir, ekonomi yönetiminin başı Mehmet Şimşek’in tahminleri de bu yönde. Zeybekci’nin tahminleri ise abartılmış görünüyor.

İyi haftalar dileğiyle…

Oğuz Demir

  • Arşiv Sayısı : 84
  • Son Sayı : 13-19 Ağustos 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Haftalık

Para Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017