Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Perspektif - İş Dünyası Dergisi
Ana Sayfa > Perspektif

Perspektif Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Perspektif adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Perspektif Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Perspektif

İş Dünyası Dergisi

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde sanayi oluşumu 1970’li yıllarda TOFAŞ ve ardından Sönmez ASF Tesisleri’nin kurulmasıyla başlamıştır. Art arda kurulan sanayi tesislerinin faaliyete geçmesi ile birlikte Demirtaş Sanayiciler Derneği girişimleriyle Sanayi ve Ticaret Fonlar Yönetmeliğine göre 16 Ekim 1989 tarih 20314 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ve 24.12.1989 tarih 20382 sayılı resmi gazetede yayımlanan yatırım programına göre Demirtaş Sanayi Bölgesi Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi ünvanını almıştır.

DOSAB Bursa Valiliği, Osmangazi Belediye Başkanlığı, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, Bursa İl Özel İdaresi, Demirtaş Sanayiciler Derneği ortaklığında müteşebbis teşekkülü olarak kurulmuştur.

Organize hüviyetini aldığı 1990 yılında 60 adet firmanın faaliyet gösterdiği bölge alanı 300 hektar olarak belirlenmiştir. Daha sonra ilave edilen kısımlarla birlikte toplam alanı 475 hektar olmuştur. 475 hektarın 380 hektarını sanayi parselleri, 95 hektarını da yeşil alan, sosyal tesis alanı, rekreasyon alanı ve hizmet alanları oluşturmaktadır. Bölgedeki toplam parsel sayısı 394 adet olup, buların 362 adeti sanayi parselidir.

DOSAB’ ta 1990 yılında faaliyet gösteren tesis sayısı 60 iken bu gün bölgemizde faaliyet gösteren tesis sayısı 354 adete ulaşmıştır. Yakın geçmişe kadar hiç olmayan yeşil alanlar toplam 60.000 m2 civarındadır.
.
DOSAB' da faaliyet gösteren sanayi kuruluşları arasında Tekstil sektörü % 60'lık dilimle ağırlıklı olarak yer almaktadır. Diğer sektörlerin dağılımı % 15 Otomotiv ve Yan sanayi , % 5 Makine - Metal , %5 Plastik- Kauçuk , %15 i Diğer sektörler ( Enerji - Gıda - Mobilya – Kimya – Nakliye ) şeklinde olup % 90 i ihracat yapmaktadır.

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi 354 sanayi tesisi ile bünyesinde 28.000 kişiye istihdam imkanı sağlamakta olup artan sanayi tesisleri sayısı ile birlikte istihdam oranı da her geçen gün artmaktadır.

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi firmalarının yıllık tahmini cirosu 4 milyar dolar civarında olup, ihracat miktarı 2 milyar dolar civarındadır.

DOSAB 15 Nisan 2000 tarihinde yürürlüğe giren 4562 sayılı OSB Kanunu kapsamında kuruluş protokolü 06.04.2001 tarihinde tescil edilerek tüzel kişilik kazanılmıştır. Tüzel kişilik kazanılmasıyla birlikte DOSAB Bölge Müdürlüğü OSB Kanunu çerçevesinde bölgede yer alan sanayi kuruluşlarının ihtiyacı olan elektrik, doğalgaz, su, yol, arıtma tesisi vs. altyapı tesislerini kurmak üzere çalışmalarının bir kısmını tamamlamış bir kısmı halen devam etmektedir. Bugün itibari ile Bölge Müdürlüğü’ nün 352 adet elektrik abonesi, 136 adet doğalgaz abonesi, 354 adet içme ve kullanma suyu abonesi ile 38 adet proses suyu abonesi bulunmaktadır.

VİZYONUMUZ; OSB’ler arasında, sanayicisine en kaliteli altyapı tesislerini kurarak, en kaliteli hizmeti en ekonomik şartlarda sunan bir kurum olmaktır.

MİSYONUMUZ; Kendimizi sürekli geliştirerek, sanayicimizle işbirliği içinde yeni projeler üretip, dünya standartlarında kabul gören hizmet üretmektir.

  • Arşiv Sayısı : 8
  • Son Sayı : Kasım-Aralık 2008
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 2 Aylık

Perspektif Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017