Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Popular Science - Bilim Sağlık Dergisi
Ana Sayfa > Popular Science

Popular Science Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Popular Science adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Popular Science Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Popular Science

Bilim Sağlık Dergisi

Düşünmek ve Bulmak

Bu ay profil köşemizde dünya müzik dünyasını sarsan SynthMaster adlı yazılım tabanlı sintizayzırlarıyla ödül üzerine ödül kazan KV331’in hikayesini okuyacaksınız. Adını Mozart’ın Türk Marşı eserinin numarasından alan şirketten Bülent Bıyıkoğlu sorularımızı cevapladı. Bu röportajda ilgimi çeken bir konu da KV331’in, büyüyüp gelişmek için devlet desteklerini başarılı bir şekilde kullanabilmesiydi. Eğer iyi bir fikriniz varsa, bunu geliştirmek ve alanınızda bir numara olmak için yapmanız gereken doğru hamlelere ait ipuçlarını bu yazıda bulabilirsiniz. KV331’in bu yazılımı ülkemizde yurtdışına nazaran 4 kat daha uygun bir fiyatla satıyor olmasını da ayrıca takdir etmek gerek. İlgi alanıma girdiği için SynthMaster’ı daha önceden tanıyordum. Hatta gelişim aşamalarına uzaktan da olsa tanıklık ettiğimi söyleyebilirim. Ülkemizi böyle zorlu bir arenada başarıyla temsil eden KV331’in hikayesini sizin de ilginç bulacağınızı düşünüyorum.

Bu sayımızdaki bir diğer beğeneceğinizi düşündüğüm konuyu ise yazarımız Tuna Emren kaleme aldı. Evrenimizin oluşum hikayesine dair kabul gören ve hala tartışılan pek çok teoriyi bulabileceğiniz bu yazıda muhtemel yok oluş senaryolarını da bulacaksınız. İnsan aklına hayran olmamak elde değil. Tarih boyunca oluşturduğumuz birikim sayesinde, yaklaşık 14 milyar yıl önce her şeyi başlatan devasa bir patlamaya dair izleri kozmosun uçsuz bucaksızlığında takip edebiliyoruz. Öte yandan bulmacanın parçalarını toparlasak da eksik parçalar var ve hep olacak. Bu eksik parçalar yüzünden resmin tamamını göremiyor olabiliriz. Fakat deniyoruz, uğraşıyoruz ve her yeni buluş bir sonrakini tetikliyor. Sözgelimi 40 ışık yılı uzaktaki bir Güneş Sistemi’ni aklımızı kullanarak, oraya gitmeden bulabiliyoruz. Tüm bunlar; insan aklına, eğitime ve bilime değer verilmesiyle mümkün oluyor. Baharın iyimser havasının bize güzel günler getirmesi dileğiyle yeni bir sayıyla daha karşınızdayız.

ŞAHİN EKŞİOĞLU

  • Arşiv Sayısı : 10
  • Son Sayı : Nisan 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Popular Science Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017