Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Popular Science - Bilim Sağlık Dergisi
Ana Sayfa > Popular Science

Popular Science Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Popular Science adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Popular Science Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Popular Science

Bilim Sağlık Dergisi

Anlatmak için Önce Anlamak

Üniversitelerden gelen panel davetleri bizim için harika birer deneyim oluyor. Panel formatımız gereği katılımcı bir ortamda geçen bu etkinliklerde “Bilim gelecekte hayatımızı nasıl değiştirecek” sorusunu cevaplamakla kalmayıp, gençlerimizin bu konularda neler düşündüğünü de bizzat görmüş oluyoruz. Geçtiğimiz günlerde Genç Fütüristler topluluğunun davetiyle katıldığım sohbet toplantısı da bu anlamda çok keyifli geçti. Doğrusu bu toplantıda tanıştığım kendini çok iyi ifade edebilen genç ve aydınlık beyinler bana umut aşıladı. Kendini doğru ve düzgün ifade edebilmek, bireylerin kişisel gelişimi ve mutluluğuyla ilgili olduğu kadar toplumların refah düzeyiyle de ilgili. Peki genel olarak kendimizi iyi ifade edebiliyor muyuz? Ya da kökenine inip şöyle soralım: Okuduğumuzu anlayabiliyor muyuz? PISA sonuçlarına bakılırsa hayır. Bu durumu ortaya çıkaran nedenler kuşkusuz çok fazla fakat şu kadarını söyleyeyim bu konuda elimiz kolumuz bağlı değil. Anlatmak için önce anlamak gerektiğinden hareketle iyi bir anlatıcının iyi bir gözlemci ve dinleyici olması çok önemli. Bu bilinci çocuklarımıza aşıladığımızda bu konuda önemli bir ilerleme sağlayacağımızı düşünüyorum. Zira karşısındakini saygılı ve sabırlı bir şekilde dinleyenler daha kolay empati kurabiliyor ve olaylara farklı açıdan bakabiliyor. Tabii ifade gücümüzü artırmak için yapabileceğimiz başka çalışmalar da var. Geçtiğimiz hafta Sabancı Üniversitesi’nde gerçekleşen 3MT (3 dakikada Tez) yarışması bu anlamda benim için ilginç bir deneyim oldu. Jüri üyesi olarak katıldığım bu etkinlikte doktora öğrencileri, tek bir slaytla 3 dakika içinde tezlerini anlatmaya çalıştı. Bazıları başarılı oldu bazıları olamadı. Fakat bu kısıtlı süre içinde yüksek bir ifade gücü ortaya koyma çabasının tüm katılımcılarda ne kadar zorlayıcı ve aynı derecede geliştirici bir etki yarattığına bizzat tanık oldum.

İlkbaharın sahneyi yaza bırakmadan önce son danslarını yaptığı bu güzel günlerde size her zaman olduğu gibi harika bir sayı hazırlamaya çalıştık.

ŞAHİN EKŞİOĞLU

  • Arşiv Sayısı : 12
  • Son Sayı : Haziran 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Popular Science Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017