Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Şamata Magazin - Şehir Yaşam Dergisi
Ana Sayfa > Şamata Magazin

Şamata Magazin Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Şamata Magazin adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Şamata Magazin Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Şamata Magazin

Şehir Yaşam Dergisi

Sevmenin Halleri

Bazan ayrılıklar olur hayatta kaybederiz en yakınımızı, oysa çok seviyoruzdur hala. Ama ölmüştür işte. Resmine bakar varsa videosunu izleriz adını anar belki kokusunu da hissederiz. Ama bunların hiç biri dokunmak gibi zevk vermez insana. Dokunmadan sevmek olmaz oysa. Olsa olsa özlemdir onun adı. Sevgi temas demektir. Dokunmadıktan sonra bütün yaşananlar hayaldir aslında. Etrafımızdakilere dokunmamız etrafımızı sevdiklerimizle doldurmamız gereklidir.
dokunarak sevmeli severek dokunmalı
öyle sevgiliye değil sadece
Anneye, kardeşe, komşuya, kapıcı Mahmut Abi’ye, eve gelen temizlikçi Gülnaz Abla’ya, garsona komiye kargocuya eve gelen tamirci ustaya, yolda gördüğün çocuğa marketteki görevliye. Günaydın derken gözünün içine bak mesela. İyi akşamlar derken sadece ona iyi akşamlar dediğini anlasın öyle ortaya falan değiiil. Elini omzuna dokundur teşekkür ederken, öyle yapmacık olmadığını hissetsin o da..
Dokunmanın başladığı ilk yer olan anne karnı; İlk temas ilk güven. Doğar doğmaz anneye dokunması sağlanır bebeğin. Uzmanlar bebek anne sütü alamıyorsa bile annenin göğsüne dayanarak beslenmeli ve fiziksel temastan uzak tutulmamalı diyor.
Dokunmanın önemi büyük dostlar sevgi başka türlü geçmiyor karşı tarafa.
Kimlerin hayatına dokunmak gerek hiç düşündünüz mü?
Bu belki bir evsiz, belki özgüvenini yitirmiş bir eş, çocukları ile kimsesiz kalan bir anne, terkedilmiş kadın, belki de düzende kaybolmuş bir işadamı, buluşu ile dünyayı kurtarabilecek bir öğrenci, sanatı ile dünyamızı değiştirecek ruhumuza dokunacak bir sanatçı
Kimlere dokundun sevginle
Paylaşmalı insan,
Hiç sordun mu kendine son zamanlarda ne verdin bir başkasına. Hangi çocuğu hangi anneyi mutlu ettin. Aynı mahallede yaşadığın insanları tanımazken kimlere dokunabildin paylaşımlarınla. Kimi yemeğe götürdün. Yok öyle bağış parası verir gibi değil. Eskilerini verdiğinde ki paylaşımların da değil, kimi alıp da karşına onu dinledin. Onunla bir mağazaya gittin. Kimlerin hikayesine ortak oldun.
Sosyal medyada gezen bir videoda evsiz bir yaşayanı önce berbere sonra hamama sonra hastaneye götürüyorlar. Güzel bir mağazadan giydirip bir stil bile belirliyorlar. Tanınmayacak hale gelen evsiz bir anda ruhunda yeşeren yaşam belirtisi ile tekrar hayata bağlanıyor.

Kimleri hayata bağladın paylaşımlarınla
Kimin yerine koydun kendini
Günümüzde empati adını alan bu onun yerine düşünme onun gibi davranma olgusu dozunda kullanıldığında hayatlar kurtarır. Cazibe ve çekim yasası olan bu duyguya sevgi katıldığında empatiyi destekler.
İçinde bulunduğumuz bu kutsal Ramazan Ayı’nda tüm dinlerde farz olan ‘oruç’ nefsi terbiye etme ve kendini onun yerine yani açların yerine koymaktan ibarettir. İslamiyette de oruç nefsi terbiye etmek ve yardımlaşma için en iyi ibadettir.
İşte sevgi aktarımında dokunmak paylaşmak ve empati kurmak bu denli önemlidir. Bu kutsal ay yardımlaşmayı sevgiyi ve paylaşmayı emrediyor.
Aç kalındığında hissedilen duygu ile kimsesizleri evsizleri ve ihtiyacı olanları daha iyi anlamayı sağladığı için terbiye ediyor vücudu.
Bir de sağlıklı olduğu için. Uzmanlar dengeli beslenildiğinde orucun vucudu dinlendirdiğini belirtiyor. Hem faydalı hem paylaşım dolu bu ayda sevgi ile dokunmamamız için hiç bir sebep yok öyleyse..

Alt duygumuz, sevgi olsun. Ama tertemiz bir sevgi…

Gelelim elinizde tuttuğunuz her sayısı merakla beklenen onbinlerce okuyucusu olan bizim de en büyük işimiz, emeğimiz, sevgimiz olan dergiye.. İçine yine büyük bir aşk koyduk

Öyle bir aşk ki kapağından başlıyor o davetkar cazibesi

Yıllar onu daha da güzelleştiriyor.. Ruhunun kalbinin güzelliği yüzüne yansıyan o muhteşem insan Emel Sayın’ı konuk ettik dergimize, samimiyetiyle cevapladı sorularımızı. Koleksiyonumda en özel dergi olarak kalacak bu sayı.

Ressam ve yazarların büyülü dünyasına girmeyi hep arzulamışımdır zaman zaman da girmeye çalışıyorum. Ama en çok Sibel Sun’un ve Yazar Semire Fakih’in etkisi altında kaldım. Sibel Sun’un ışığı resimlerine yansımış. Son yıllarda gördüğüm en iyi tablolardı. Meraklıları için tanışmanızı öneririm. Semire Fakih’i ise bir kaç kez okuyun. Hatta kendisine ulaşıp daha da sorular sorun. Yeni kitabının müjdesini verdi ama siz bu kitabı iyice bi sindirin önce.

Marmaris yine dopdolu idi. Konserler festivaller yarışmalar kutlamalar açılışlar partiler defileler tiyatrolar sergiler evet evet bunların hepsi Marmaris’te yaşanmakta dergimizde de yaşatılmakta.

Bir parçasıyım diye demiyorum ama gerçekten dünyanın en yaşanılası ilçesi.
Hep böyle kalman ve daha iyi olman için elimden geleni yapacağım Marmaris.

Gelelim özel dosyamıza Filiz Arslan’la pilates yapıyor oluşumdan Narsist Güzellik Salonu’nda tuz masajına gidiyor oluşumdan mütevellit ‘en iyiler’ dosyamızdaki tüm hamburleri bizzat yedim. Tabi sırayla.. Pişman değilim şiddetle tavsiye ediyorum.. İster iftar sofralarınızda ister öğlen yemeklerinizde kendinizi ölçülü şımartın bayram da bol bol sevmeyi sevdiklerinize dokunmayı paylaşmayı ve bizi de takip etmeyi unutmayın dostlar.

Tüm yaptıklarınızın arkasında tertemiz bir sevgi olması dileğiyle...

Mutlu Kalın Mutlu Edin, İyi Bayramlar

Keyifli Okumalar Dilerim

Seycan Akman

  • Arşiv Sayısı : 52
  • Son Sayı : Haziran 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Şamata Magazin Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017