Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Sofra - Yemek Mutfak Dergisi
Ana Sayfa > Sofra

Sofra Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Sofra adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Sofra Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Sofra

Yemek Mutfak Dergisi

Kahvaltısız çıkmam!

Sofra ekibi olarak, hiç abartmıyorum, aylardır bu sayının heyecanıyla yaşıyoruz! “Kahvaltı Özel Sayısı”nı 2017 planına aldığımız andan bu yana “bize her şey kahvaltıyı hatırlatıyordu” diyebiliriz… Kahvaltı kelimesinin devamında ise Cemal Süreya’nın o kült cümlesinin zihnimde dolaşmasına engel olamıyorum: “Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.”

Kahvaltı Özel Sayısı için birbirinden şahane tarifler hazırlarken, aynı zamanda Türk toplumunun kahvaltı alışkanlıklarını ölçümleyecek bir anket de düzenledik. İlerleyen sayfalarda detaylı olarak görebileceğiniz anket sonuçlarına göre milletçe kahvaltı etmeyi seviyoruz! Hatta öyle ki kahvaltı bizim için sadece sıradan bir öğün değil, özel günlerde ailemizle, sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz bir okazyon… Özellikle evliler ve çocuklu ailelerin kahvaltı yapma alışkanlıkları daha fazla. Bardak bardak çayın eşlik ettiği zengin Türk kahvaltısı, hepimizin gönlünde hatırı sayılır bir yere sahip.

Kahvaltı güne başlama öğünü olmanın yanı sıra, bizim kültürümüzde farklı saatlere taşınan bir yemek kategorisi aynı zamanda… Akşam yemeğini hafif geçirmek istediğimizde birkaç çeşitle kuruverdiğimiz kahvaltı masası, yanında bir demlik çayla ne de tatlı gelir… “5 çayı” ya da “ikindi kahvaltısı” adı altındaki öğünler de dostlarla paylaşılan eğlenceli öğünlerdir daha çok…

Beslenme açısından kahvaltı şüphesiz günün en önemli öğünü. İyi bir kahvaltı güne hem zinde, hem de mutlu bir başlangıç yapmanın anahtarını sunuyor. Kahvaltıyı, bütün gece uyuyan vücudumuzu güne hazırlayan bir nevi kontak anahtarı gibi düşünebilirsiniz.

İçeriği konusunda evrensel bir uzlaşma yakalamak zor görünse de tüm dünyada kabul edilen gerçek şu ki, kahvaltı altın öğün!

Günün geri kalanını sağlıklı bir şekilde geçirmek için kahvaltının kesinlikle atlanmaması gerekiyor. Çocukluktan itibaren kazanılan alışkanlıkların her konuda olduğu gibi bundaki etkisini de hatırlatmadan geçemeyeceğim! Biz anneler, “aman çocuğum evden aç çıkmasın” diyerek, itirazsız ve hızlıca tüketecekleri gıdalara yönelmek durumunda kalabiliyoruz. Bu konuda da çözüm, biraz sabırdan geçiyor. Sağlıklı ve leziz gıdaları, eğlenceli sunumlarla birleştirip, servisin kapıya dayandığı son dakikalara bırakmadan tüketmeleri konusunda yine iş başa düşüyor galiba!

Çocuklar demişken, kahvaltıya ayrılan süreyle yaş arasında ters orantı olduğunu hiç düşündünüz mü? Küçük yaşlarda yatakta geçirilecek fazladan 5 dakikayı kahvaltıya tercih ederken, gençlik yıllarında bir simitle-poğaçayla ya da hazır meyve suyu ve tostla geçiştirebildiğimiz bir öğün haline gelebiliyor kahvaltı… İlerleyen yıllarla birlikte kendimize verdiğimiz değer de artıyor ve önceliklerimiz değişiyor sanırım. 30 yaş ve sonrasında dengeli-lezzetli-sağlıklı kahvaltılara hem daha fazla zaman, hem de bütçe ayırıyoruz.

“Kahvaltını kral gibi, öğle yemeğini prens gibi, akşam yemeğini fakir gibi ye” sözünü ve türevlerini mutlaka duymuşsunuzdur… Bu sadece bir halk söylencesi değil tabii ki! Yapılan bir araştırma, “sabah kahvaltısının güçlü tutulduğu diyetlerin diğer diyetlere oranla daha fazla kilo verdirdiği ve bel çevresinde neredeyse iki kat daha fazla incelme sağladığını” gösteriyor.

Örneğin 2000 kalorilik bir beslenme modeli uyguluyorsunuz bu modelde kahvaltıya 800, öğle yemeğine 700, akşam yemeğine 500 kalori ayırmanız gerek. Eğer üçgeni ters çevirip sabaha 500, öğlene 700, akşama 800 kalori ayırırsanız, kilo almanız, özellikle de alttan yukarıya doğru ters üçgen şeklinde kilo almanız da kaçınılmaz hale geliyor.

Peki sizin kahvaltı alışkanlıklarınız ne durumda?

Mayıs ayı boyunca kahvaltisizcikmam hashtag’iyle @sofradergi hesabımızı etiketleyerek yapacağınız paylaşımları merakla bekliyoruz…

Kahvaltı sofralarınızın neşeli ve kalabalık olması dileğiyle…

Esra Düzdağ

  • Arşiv Sayısı : 29
  • Son Sayı : Mayıs 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Sofra Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017