Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Toyder - Anne Çocuk Dergisi
Ana Sayfa > Toyder

Toyder Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Toyder adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Toyder Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Toyder

Anne Çocuk Dergisi

Sıradaki Büyük Oyuncaklar-2

GEÇEN SAYIDA "The Next Big Thing" kavramını oyuncak endüstrisi gözünden görmeye çalışmıştım. Trendler veya icatlar içinden bir sonraki büyük oyuncak ne olacak diye günümüz oyuncaklarını gözden geçirmiştim. Bu sayıda başlığa kısaca "Sıradaki Büyük Oyuncaklar" diyerek devam ediyorum.

Yapay Zeka

Yapay zeka yıllardır geliştirilmekte olan bir teknoloji olduğu halde oyuncaklar için ancak uygulanabilir hale geldi. Yapay zekayı, insan zekası gibi karar verme yeteneği olarak düşünmeliyiz. Tek başına bir oyuncağın yapay zekalı olmasından bahsedemeyiz ama içinde bu özelliği barındıran bir çok kategori karşımıza çıkıyor. Akıllı pelüşlerden, araba yarışlarına kadar bir çok oyuncak artık yapay zekaya sahip.

Anki araba yarışında rakibiniz eğer arkadaşınızın değil bilgisayarın yönettiği bir araba ise, yapay zekaya sahip rakibiniz virajda sizinle karşılaştığında koordinatlarınıza, hızınıza göre ne şekilde karşılaştığına göre bir karar verecektir.

Oyuncak Robotlar

İnsanoğlunun en büyük hayallerinden birisi her zaman komut verdiğimizde evimizi temizleyecek, isteklerimizi yerine getiren makineler geliştirmek olmuştur. Çocuklar da etkileşim kurabildikleri her oyuncağa bayıldıkları gibi son yıllarda robotlara da ilgi göstermeye başlamışlardır. Çünkü robotlar artık daha kolay programlanabiliyorlar, içlerine maliyetlerin izin verdiği miktarda yapay zeka teknolojileri de eklenmeye başlanıyor. Clementoni'nin çok sevilen robotu Mio çok temel komutlar zincirini yerine getiriyor: İstenilen yöne istenilen miktarda hareket ediyor. Çocuklar robotun arkasındaki komut panelindeki butonlara basarak "3 birim ileri git, sonra 2 birim sağa doğru git, 5 birim ileri git" komut zincirini verebiliyorlar. Böylece verdikleri komutun robot tarafından nasıl kusursuzca yerine getirildiğini görüyorlar. Mio'ya sadece hareket etmek üzere programlanabilir bir robot diyebiliriz. Mio bir robotun ne olduğunu, ne işe yaradığını çocuklara anlatmak için yeterli bir örnek.

Makeblock'un mBot adlı robotu da bir oyuncak. Fakat modüler olarak genişleyebilen elektronik devreleri kendiniz ekleyebiliyorsunuz. Mio'ya göre programlanabilirliği daha fazla hatta MIT Üniversitesi'nde geliştirilen "Scratch" dili ile programlanıyor. Bilgisayar arayüzünden hazır Scratch komutlarını arka arkaya getirerek programınızı test edebilir, eğer başarılıysa bluetooh üzerinden mBot'a yükleyebilirsiniz. mBot çizgileri takip edebilir, duvara çarpmadan ilerleyebilir, hızını ayarlayabilir, istediğiniz zaman sesler çıkarabilir ve daha bir çok ön-tanımlı scratch komutunu yerine getirebilir. İsterseniz sizinle oyun bile oynar. Okullarda eğitimi verilen mBot çocuklar için hazırlanmış standart programlama dilleri ile çalışan robotlara sadece bir örnek. 200 TL civarında olan cazip fiyatıyla programlanabilir oyuncak robot dünyasına girmek için ideal.

Akıllı Pelüşler

Cambridge merkezli bir şirketin ürünü olan Woobo tüylü bir pelüş olmanın ötesinde aynı zamanda yapay zekaya sahip bir eğitici interaktif bir oyuncak robot. Ürünün geliştiricileri pelüş oyuncakların çocuklarla iletişiminin kısıtlı olduğunu gözlemledikleri için bu klasik oyuncak türünü geliştirmeye karar vermişler. 3-8 yaşlar arası çocukları hedefleyen ürünün amacı doğrudan uzun dönemli çocuk gelişimi. Şirketin kurucu ortağı Feng Tan'a göre, Woobo tüm duygularını ifade edebiliyor ve böylece çocuğa her gerektiğinde arkadaş rolünü üslenerek eşlik edebiliyor, hikayeler anlatarak yardımcı oluyor. Sorularına cevap veremediği durumlarda ise çocuğa ebeveynleriyle konuşması gerektiğini söyleyeceğini biliyor ve onlarla konuştan sonra tekrar kendisiyle paylaşmasını istiyor. Bu akıllık tüylü yaratık gelişmekte olan akıllı pelüş kategorisinden sadece bir örnek.

3D Yazıcılar

Üç boyutlu yazıcıların sıradaki büyük şey olacağına kesin gözüyle bakılırken oyuncak endüstrisi de bu çekici ürünü çocukların kendi oyuncaklarını üretmeleri amacıyla özelleştirmede geç kalmadı. Mattel Thingmaker adında oyuncak üretmek için kullanımı kolaylaştırılmış bir 3D yazıcıyı piyasaya sürdü.

3D yazıcılar her çocuğun favori hobisi olmaya adayken erimiş plastik ve CAD yazılımlarıyla uğraşmak çocuklar için oldukça karmaşık konular olacaktı. Oyuncak şirketleri tabi ki bu konuyu da çocukların yararına düşündüler ve ürünlerini geliştirdiler. Qixels elektronik 3D yazıcının yerine
geçebilecek ve çocuklara üç boyutlu oyuncaklarını yaratma keyfini verecek oldukça basit bir konsept sunuyor: Qixels 3D Maker.

Çocuklar istedikleri üç boyutlu nesneyi elde edene kadar her yüzeye plastik küpleri elleriyle
yerleştiriyorlar. Bir yüzey bittiğinde üzerine diğer yüzey geliyor ve üst üste su ile yapışarak süreç devam ediyor. Isı ve elektrik gerektirmediğinden çocuklar için son derece güvenli bir oyuncak. Buna manuel çalışan üç boyutlu oyuncak yazıcısı diyebiliriz. Üç boyutlu yazıcının çalışma prensibini öğretmesi açısından da oldukça faydalı ve ekonomik olduğunu söyleyebilirim.

Atıl Aydoğan

  • Arşiv Sayısı : 7
  • Son Sayı : Kasım-Aralık 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 2 Aylık

Toyder Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017