Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Trendsetter İstanbul - Kadın Moda Dergisi
Ana Sayfa > Trendsetter İstanbul

Trendsetter İstanbul Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Trendsetter İstanbul adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Trendsetter İstanbul Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Trendsetter İstanbul

Kadın Moda Dergisi

Kültür sektörü neredeyse 2013 yılından beri İstanbul'da pek yolunda gitmiyor. Soma gibi oldukça üzücü bir felaket, Gezi, güvenliği tehdit eden olaylar, seçimler ve tekrarlanan seçimler... Moralimizi yüksek tutmak için festivallere sarılıyoruz, ta ki bir kez daha keyfimiz kaçana kadar...

Ülkemizde ilk darbeyi genelde kültür sektörü alıyor. İlk önce bu alanda düzenlenen etkinlikler iptal oluyor. Bu tabii dış bağlantıları, yabancı konukları ve onların bakış açılarını da etkiliyor. Ardından da bütçeler ve sponsorluklara doğru zincirleme bir şekilde ilerliyor.

Şehirde, artık neredeyse aylar ve mevsimlerle özdeşleşen birçok festival ve etkinlik,neredeyse 80'li yıllardan bu yana düzenlenmeye devam ediyor. kimi zaman formları ya da içerikleri değişse de, düzenlenmeye devam ediyor. Zorluklar altında daha yaratıcı işler üretilebiliyor, ya da yeni kapılar açılıyor. Mesela; festival direktörleri ya da küratörler, Batılı sanatçılar Türkiye'ye gelmekten kaçındıklarında çözümü ülkemizce pek de keşfedilmemiş Afrikalı ya da Uzak Doğulu sanatçılarla buluşmakta buluyorlar. "Baharın habercisi", " nisan ayının sembolü" gibi tamlamalarla sıklıkla karşımıza çıkan İstanbul Film Festivali bu yıl 36 yaşında. Ben doğmadan önce de vardı, muhtemelen benden sonra da devam edecek. Mamut Art Project ise nispeten daha yeni bir fuar. Sanat sahnesinin bir anda daha popüler olmaya başladığı ve genç jenerasyona önem ve değer verilmesi gerektiğinin anlaşıldığı ancak yine de ülkede her şeyin pek de iyi gitmediği zamanlarda yapılmaya başlandı.

Bir şehrin festivallere ev sahipliği yapmasının, fuarlar düzenleyerek genç sanatçıları desteklemesinin muazzam bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum.

Bağımsız kitapçıların, bağımsız filmlerin oynadığı sinema salonlarının sayısı çok az olabilir, ama bu zorluklara inat bienaller, festivaller ve fuarlar düzenlenmeye devam ediliyor. Bize düzen görev de muhakkak birer bilet alıp o salonlarda hazır bulunmak. Evet, asıl önemli olan gitmek. "Şimdi uyusam, nasıl olsa daha sonra bir şekilde karşıma çıkar ve yakalarım" Zihniyetini bir kenara bırakmak gerekiyor.

İstanbul Film Festivali bunun en büyük kanıtı. Hiçbirimiz " Vay be, geçen sene binlerce bilet satılmıştı" diye konuşmuyoruz. Hepimizin ağzında İstiklal'in o kalabalığında salonlar arasında mekik dokurken duyduğumuz telaş, sadece festival sırasında karşılaştığımız arkadaşlara duyulan özlem, 10 gün boyunca kendimizi ne kadar iyi hissettiğimiz ya da festival boyunca koşturduktan sonra düşülen boşluğun getirdiği ruh hali var.

Günün sonunda ihtiyacımız olan şey de sadece bu güzellikleri konuşmak.

Aykut Taşdöner

  • Arşiv Sayısı : 35
  • Son Sayı : Nisan 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Trendsetter İstanbul Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017